9
Maj
2018
0
Jak pozbyć się smug i zacieków z kieliszków?

Jak pozbyć się smug i zacieków z kieliszków?

Kieliszki oraz wszelka zastawa stołowa, która posiada zacieki budzi naszą niechęć. Lato to czas kiedy razem z rodziną spędzamy dużo czasu grillując, czy też spotykając się na jakiś większych uroczystościach. Każda pani domu chce pochwalić się nienagannym wyglądem jej stołu. Smugi oraz zacieki mogą zepsuć idealną kompozycję pieczołowicie przygotowanego nakrycia. Co zrobić zatem, aby się ich pozbyć? Podam Ci kilka sposobów, które sama stosuję.

Kieliszki bez smug i zacieków – jak myć?

Kluczem do osiągnięcia sukcesu, czyli lśniących kieliszków jest stosowanie delikatnych środków myjących, a następnie dokładne i umiejętne osuszanie szkła. Możemy je myć ręcznie lub w zmywarce wszystko to zależy od naszych predyspozycji. Pamiętaj, że kieliszki z kryształu nie mogą być myte w maszynie. Zaraz po skończeniu programu mycia musimy otworzyć zmywarkę, aby cała gorąca para wyleciała, dzięki czemu szkło będzie idealnie lśniące. Przy myciu ręcznym, jak i mechanicznym ważny jest dobór delikatnego detergentu oraz letniej wody.

Kilka ważnych kwestii

Jeżeli decydujesz się na ręczne mycie kieliszków musisz pamiętać o dokładnym opłukaniu go z płynu. To dlatego, że jeżeli nalejmy wina czy wody do źle wypłukanego możemy poczuć smak i zapach detergentu, którego używaliśmy. Wówczas dalsza degustacja może być wystawiona na wielką próbę. Polecam odłożyć na bok gąbki czy ścierki do szorowania. Jestem zdania, że palcami łatwiej wyczujemy strukturę szkła, które jest kruche i delikatne. Dzięki temu nie narażamy powierzchni na zarysowania powstałe na skutek pocierania szorstkim materiałem. Jeżeli nie myjemy zastawy od razu, a spożywaliśmy czerwone wino, to warto zalać kieliszek wodą, aby barwnik nie wgryzł się w szkliwo i nie pozostawił przebarwień.

Suszenie

Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie suszarki do kieliszków, taką która umożliwiłaby wysychanie ich w pozycji wiszącej, czaszą skierowaną ku dołowi. Dzięki temu nadmiar wody spłynie i nie będzie zatrzymywał się na powierzchni. Jeśli nie masz takiej możliwości postaw je, ale tak by ciągle dochodziło powietrze, czyli na kratce lub powierzchni karbowanej. Ważne by na brzegach nie skraplała się woda, która będzie ciężka do usunięcia, po wyschnięciu zostawi brzydkie zacieki oraz nieatrakcyjne zaschnięcia.

Wycieranie

Przed schowaniem kieliszków warto je jeszcze dodatkowo przetrzeć, nawet jeśli są całkowicie suche. Przez lata testowałam wiele ściereczek, teraz już wiem, że do tego zadania nadają się te wykonane z mikrofibry. Najlepiej jeżeli do kieliszków przeznaczysz specjalną parę. Będziesz miała pewność, że nie posiadają one dodatkowych zabrudzeń, takich jak np. tłuszcz. Jeżeli efekt, który osiągniesz nie będzie zadowalający ustaw kieliszek nad gotującą się wodą w czajniku. Następnie ponownie przetrzyj ściereczką szkło. Pomocne w uzyskaniu blasku będzie wykorzystanie naszej prawej ręki w porządkach domowych – octu. Wystarczy, że w tej mieszance opłuczesz kieliszki, a one będę lśniące i pozbawione smug.

Pozbycie się smug i zacieków z kieliszków nie jest trudne. Wystarczy, że uzbroisz się w cierpliwość oraz będziesz pieczołowicie przestrzegać zasad, które właśnie podałam. Dzięki temu będziesz cieszyć się perfekcyjnie wyglądającymi kieliszkami, które z pewnością będą punktem centralnym na Twoim stole. Przed spotkaniem ze znajomymi czy rodziną, możesz dodatkowo wypolerować je za pomocą lnianej ściereczki, dzięki czemu nadasz im jeszcze więcej blasku.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jak czyścić zmywarkę - krok po kroku
Jak czyścić zmywarkę- krok po kroku
Jaką zmywarkę kupić?
Jaką zmywarkę kupić?
Czego nie powinniśmy myć w zmywarce?
Czego nie powinniśmy myć w zmywarce?
4 błędy, jakie prawdopodobnie popełniasz używając zmywarki
4 błędy, jakie prawdopodobnie popełniasz używając zmywarki

1 Odpowiedź

  1. Po lekturze tego wpisu, czuję, że moja metoda wycierania kieliszków do sucha ręcznikiem papierowym jest trochę prostacka 😀 Ale działa dość dobrze! 🙂

    Ważne żeby przechowywać też kieliszki i szklanki do góry nogami – wtedy nie kurzy się do środka. 🙂

Zostaw komentarz