Home Sprzątanie Jak prać buty sportowe?

Jak prać buty sportowe?

7 min czytania
1
0
183
Jak prać buty sportowe?

Jak prać buty sportowe takie jak trampki, tenisówki, adidasy? Nieważne czy chodzisz w nich na co dzień do szkoły, pracy, czy biegasz w nich, a może zakładasz tylko okazjonalnie lub w weekendy – buty się brudzą. I w środku, i na zewnątrz. Mniejsze zabrudzenia usuniesz proszkiem lub mydłem i gąbką, ale jak skutecznie wyprać całe buty żeby ich nie zniszczyć?

Takie buty jak np. trampki można wyprać w pralce. Niektórzy producenci podają nawet informacje w jakiej temperaturze można prać ich buty. Sprawdź dokładnie czy w środku buta – na języku lub wkładce nie ma umieszczonych takich informacji. Niektórzy producenci umieszczają takie wytyczne również na swoich stronach internetowych. Warto to sprawdzić, żeby nie zniszczyć butów – przy produkcji niektórych z nich mogły zostać użyte kleje stosunkowo dobrze rozpuszczalne w wodzie. W takim przypadku pranie w pralce będzie zabronione przez producenta.

Przygotowanie butów do prania

Bardzo ważne jest, aby buty prawidłowo przygotować do prania. Na początku wyjmij sznurowadła oraz wkładki – zapewni to zarówno możliwość lepszego wyczyszczenia buta, jak i jego szybsze wyschnięcie. Co więcej, wyjmując sznurowadła zapewnisz, że podczas prania nie ulegną zaplątaniu i nie wyrwą dziurek. Możesz je jednak dołożyć do prania lub wyczyścić ręcznie. Jeżeli chodzi o wkładki, to polecam wypranie ich ręczne – użyj do tego mydła lub płynnego środka piorącego i ciepłej wody. Wkładkę pocieraj miękką szczotką lub gąbką. Potem wypłucz, wykręć i pozwól wyschnąć. Jeżeli mimo tych zabiegów, we wkładkach nadal utrzymuje się charakterystyczny nieprzyjemny zapach, nasyp na wkładki sodę oczyszczoną i zamknij je na noc w plastikowym worku. Rano wystarczy, wytrzepać proszek z wkładek.

Następnym krokiem jest wyczyszczenie gumy – to na niej znajdują się największe zabrudzenia (ziemia, błoto)  – jeżeli nie usuniemy ich chociażby z grubsza, mogą wniknąć w materiałową część buta podczas prania. Dlatego najlepiej usunąć je szczoteczką, szmatka lub ręcznikiem papierowym. Jeżeli zabrudzenia wniknęły głęboko w strukturę gumy, spróbuj je usunąć używając zużytej szczoteczki do zębów.

pranie butów w pralce

Pranie butów sportowych

Przed wrzuceniem butów do pralki, umieść je w poszewce lub torbie z siatki. Razem z butami w poszewce, włóż do pralki jeden lub dwa ręczniki – zapewnią, że buty nie będą się obijać w pralce, co mogło by uszkodzić zarówno pralkę, jak i buty. Alternatywnie możesz buty zawinąć w ręcznik lub koc bez poszewki, ale niestety podczas prania najprawdopodobniej się z niego wyplączą i zaczną obijać w bębnie pralki, więc nie polecam tej metody.

Buty pierz z płynnym środkiem do prania – jest go łatwiej wypłukać niż tradycyjny proszek. Jeżeli chcesz dodatkowo usunąć nieprzyjemny zapach, dodaj do płukania szklankę octu. Pranie butów w pralce powinno się odbywać na programie do prania delikatnego – niska temperatura, wolne obroty, brak wirowania. Wysoka temperatura może doprowadzić do deformacji butów, a obroty spowodować ich zniszczenie, poszarpanie.

jak prać buty w pralce

Suszenie butów

Po zakończeniu prania, wyjmij buty w torby/poszewki i susz latem na świeżym powietrzu, a zimą w mieszkaniu. Nie wystawiaj butów bezpośrednio na ekspozycję słoneczną, ani nie kładź ich w pobliżu lub bezpośrednio na kaloryferze. Może to doprowadzić do deformacji butów, podobnie jak użycie suszarki bębnowej. Jeżeli obawiasz się, że buty mogą stracić swój kształt – na czas schnięcia włóż w środek papierowe ręczniki lub gazety. Zabieg ten przyspieszy też wysychanie, ponieważ papier wchłonie część wody zalegającą w bucie. Mimo to, musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ niektóre buty mogą schnąć paręnaście godzin lub nawet parę dni. Jak buty już w pełni wyschną, włóż do środka wkładki i załóż sznurowadła.

suszenie butów

I nasze buty są prawie jak nowe! 🙂

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

1 Komentarz

  1. Tiger

    Czerwiec 4, 2018 at 7:32 am

    Super wpis wszystko ładnie wyjaśnione. Wyciągnąć wkładki do butów to bardzo ważna sprawa. Ja kiedyś zapomniałem i można powiedzieć, że zrobił się mały nieporządek :).

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Plamy z oleju silnikowego – jak je skutecznie wywabić?

Plamy z oleju silnikowego to jedne z najgorszych zabrudzeń, jakie mogą spotkać jakiekolwie…