Home Eko porady Jak prać czarne rzeczy? Proste wskazówki, by czarne ubrania zachowały swój kolor

Jak prać czarne rzeczy? Proste wskazówki, by czarne ubrania zachowały swój kolor

7 min czytania
0
0
3,916
Jak prać czarne rzeczy?

Kochasz czarne ubrania i stanowią one większość Twojej szafy? Nic dziwnego, czarny kolor to niezawodna opcja na wiele okazji. Jeśli Twoja garderoba jest wyłącznie czarna najprawdopodobniej unikniesz dylematów dotyczących segregowania kolorów podczas prania. Kolejnym problematycznym kolorem obok czarnego jest biały. O tym, jak prać białe rzeczy pisaliśmy już wcześniej. Skoro o praniu mowa… Co jednak gdy Twoje ulubione rzeczy przestają być czarne i zaczynają coraz szybciej blaknąć? Dowiedz się, jak prać czarne rzeczy i zapoznaj się z poradami, które pozwolą zachować głęboką czerń Twoich ubrań na dłużej! 

Jak prać czarne rzeczy słabej jakości? 

Zanim przejdziemy do tematyki prania – podstawowa zasada dotycząca tego, by Twoje ubrania posłużyły Ci jak najdłużej. Wybieraj tylko sprawdzone marki i nie zapominaj, że w tym przypadku mniej znaczy więcej. Zdecydowanie lepiej kupić jedną bluzkę wyprodukowaną z dobrej jakości materiałów, która posłuży długo w niezmienionym stanie, niż kilka tanich bluzek, których jakość pozostawia wiele do życzenia i już po kilku praniach nie będą nadawały się do użytku, niezależnie od tego, jak bardzo będziesz o nie dbała. 

Ocet i woda 

Jedną z metod zachowania czerni jest moczenie czarnej odzieży przed praniem w roztworze octu i wody. Zmieszaj je w proporcjach 12 porcji wody na 1 porcję octu. Następnie wypierz w temperaturze do 30 stopni. Używaj w tym celu specjalnych płynów i proszków, przeznaczonych do czarnych tkanin. 

Naturalne sposoby by czarne ubrania były czarne 

Jedną z naturalnych metod przywrócenia ubraniom głębokiej czerni jest moczenie ich w… piwie lub wywarze z liścia orzecha włoskiego. Możesz także wypróbować mocny napar z herbaty lub kawy – oczywiście po uprzednim oczyszczeniu go z fusów. Napar ten wlej do komory piorącej. Jest to dobry sposób na zrobienie ekologicznego prania, jednocześnie dbając o głęboką czerń swojej garderoby. Nie zapomnij o tym, że proszek do prania bardzo często może spowodować nieestetyczne zacieki, które na czarnych ubraniach bardzo rzucają się w oczy. Aby uniknąć niepożądanych plam, lepiej zrezygnować z proszku i przerzucić się na inne środki czystości. Dobrą alternatywą będą płyny lub żele do prania. 

Temperatura prania

Wrogiem czarnych ubrań jest zbyt wysoka temperatura prania. Najlepiej nie przekraczać granicy 40 stopni Celsjusza. Warto także spróbować prać np. czarne spodnie przewrócone na lewą stronę. Weź pod uwagę informacje zamieszczone na metce i pierz swoje rzeczy zgodnie z nimi. Nie zapomnij także o usunięciu z kieszeni spodni wszelkich chusteczek i papierków. Pozostałości po nich będą widoczne na czarnych rzeczach. Jeśli na Twoich czarnych rzeczach widać sporo włosków czy innych zabrudzeń, warto zaopatrzyć się w szczotkę do czyszczenia ubrań, która będzie Twoim pomocnikiem w walce o idealną czerń. 

Jak prać czarne rzeczy? A jak suszyć?

Suszenie czarnej odzieży także może być problematyczne. Promienie słońca negatywnie oddziałują na kolor. Jeśli pierzemy jakąś bluzkę czy spodnie na lewej stronie warto tę metodę zastosować także w przypadku suszenia. Latem nie susz swojej odzieży w pełnym słońcu. Jego promienie sprawią, że Twoje ubrania szybko wyblakną i przestaną być czarne. 

Co jeśli nie działa?

Warto pamiętać o tym, że jeśli mimo zastosowania się do zaleceń producenta umieszczonych na metce, Twoje ubrania nadal zafarbowały czy niemal całkowicie utraciły swój kolor, masz prawo do reklamacji wadliwego towaru. Czasem niezależnie od tego, jak dbamy o daną rzecz, okazuje się ona po prostu wadliwa i nasze działania, niezależnie od starań, okażą się nieefektywne. Warto wtedy znać swoje prawa i taką rzecz zareklamować. 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…