Home Sprzątanie Jak prać kołdrę? Domowe wskazówki

Jak prać kołdrę? Domowe wskazówki

8 min czytania
0
0
1,372
Jak wyprać kołdrę? Pranie kołdry

Wbrew pozorom pranie pościeli nie wystarcza by zachować w czystości nasze łóżko. Podobnie jak w poszewkach, w kołdrze, mogą rozwijać się roztocza, bakterie i grzyby. Jak często i w jaki sposób prać kołdrę? Przeczytaj jak o nią dbać domowymi sposobami.

Jak często wykonywać pranie kołdry?

Pranie kołdry, a przede wszystkim jej suszenie może wydawać się bardzo problematyczne i czasochłonne. Niektórzy zamiast podejmować się tego wyzwania wolą wymienić ją na nową. Na szczęście aby utrzymać jej higienę nie musimy tego robić często. Zaleca się przeprowadzać czyszczenie dwa razy w roku. Na przykład na początku lata, gdy jeszcze słońce nie jest takie ostre, ale już wyraźnie ciepłe i w sezonie grzewczym. W przypadku alergików i osób, które mocno się w nocy pocą, częstotliwość najlepiej podwoić.

Czy można prać kołdrę w pralce?

Gdzieś w naszej świadomości tkwi przekonanie, że aby nie zniszczyć kołdry musimy wykonać pranie ręczne. Tymczasem możemy zdecydować się na pranie w pralce, tym samym ułatwiając sobie cały proces.

  • Kołdry z syntetycznym wypełnieniem możemy prać w 60 stopniach Celsjusza. Wirowanie ustaw na poziomie 800-1000 obrotów – mniejsza ilość nie będzie skuteczna, a większa może sprawić, że wypełnienie zbije się w jedno miejsce. Przed praniem koniecznie sprawdź metkę – producent zamieścił na niej informacje o ograniczeniach pielęgnacji dla twojego modelu.
  • Pielęgnacja kołdry puchowej z naturalnym wypełnieniem jest trudniejsza, ale jej właściwości w pełni to wynagradzają! W tym przypadku najlepiej wybrać program delikatny, bez wirowania. Po zakończonym programie należy pozwolić kołdrze odcieknąć, jeszcze w pralce lub ugniatając ją ręcznie w wannie, a następnie rozwiesić – pamiętając, że jeszcze długo będzie ściekać z niej woda. W przypadku kołdry puchowej bardzo ważne jest, aby pozwolić jej na dokładne wyschnięcie. Dobrze raz na jakiś czas suszącą się kołdrę przetrzepać – pomoże jej to zachować puszystość i szybciej wyschnąć.
  • W przypadku kołdry wełnianej, dzięki jej właściwościom, możemy pozwolić sobie na pranie jej tylko raz w roku – za to kilka razy wystawić ją na wietrznie. Jeśli producent dopuszcza pranie w pralce, ustawiamy temperaturę 20 stopni Celsjusza – maksymalnie 30. Podobnie jak w przypadku kołdry puchowej nie ustawiamy wirowania, a ciężkiej, mokrej wełnie pozwalamy odcieknąć. Suszymy do pełnego wyschnięcia, w zacienionym miejscu – pełne słońce wpłynie na nią niekorzystnie.

Przeczytaj też czy pranie skóry w pralce jest możliwe.

Jak wyprać kołdrę. Pranie kołdry w pralce.

Jak prać kołdrę żeby wypełnienie się nie zbiło?

Wiele osób się boi, że po wypraniu kołdry w pralce, jej wypełnienie nie będzie równomiernie rozłożone. Jest jeden prosty sposób, który możemy wykorzystać, żeby mieć pewność, że tak się nie stanie. Do pralki wystarczy dołożyć specjalne kulki rozbijające do prania, piłeczki tenisowe lub piłki do masowania rąk. Jest to też dobry sposób na sprawienie, by ręczniki były bardziej miękkie po praniu.

Czym prać kołdry?

Jaki detergent wybrać do prania kołdry? Najbardziej uważajmy w przypadku wełny – aby prawidłowo ją pielęgnować i poprawić jej właściwości należy użyć środka na bazie lanoliny.
Do prania kołdry syntetycznej i puchowej wybierzmy łagodne detergenty, lepiej płyny niż proszki. Warto również zapoznać się z ofertą dedykowanych do tego środków piorących.

Jak prać kołdrę. Pranie w pralce. Piłeczki tenisowe

Pralnia chemiczna – pranie kołdry przez specjalistów

Jeśli mamy małą pralkę lub pranie pierza i wełny nas trochę przerasta – nie rezygnujmy z jej sezonowego czyszczenia. Większość pralni chemicznych ma taką usługę w swojej ofercie, a ceny wahają się między 30 a 80 zł. Zazwyczaj najtańsze jest pranie kołdry syntetycznej, a najdroższe podwójnej wełnianej.

Przeczytaj również nasze rady jak prać kurtki po sezonie i gdy się zabrudzą oraz jak prać swetry. A jeśli zastanawiasz się nad zmianą, sprawdź jaką kołdrę wybrać.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…