Home Sprzątanie Jak prać ręczniki żeby długo nam służyły i były miękkie?

Jak prać ręczniki żeby długo nam służyły i były miękkie?

8 min czytania
1
0
622
Jak prać ręczniki by długo nam służyły i były miękkie?

Ręczniki to z pewnością obowiązkowe i niezbędne wyposażenie każdego gospodarstwa domowego. Często inwestujemy w takie dobrej jakości, aby służyły nam dłużej. Jednak warto również wiedzieć jak prać ręczniki, aby znacznie wydłużyć ich żywotność oraz żeby po wypraniu były miękkie.

Jak prać ręczniki, aby służyły nam jak najdłużej?


Po pierwsze – zalecenia z metki

Stosuj się do wytycznych producenta umieszczonych na metce (warto również przeczytać nasz artykuł: Co znaczą symbole na metkach?). Jeżeli wg zaleceń ręcznik ma być prany w maksymalnie 60°C, nie pierz go w 90°C. Przy obecnie dostępnych środkach piorących nie musisz „gotować” ręczników, żeby zapewnić ich czystość. Jest to tylko sensowne jeżeli ręczniki są używane w hotelach, pensjonatach czy szpitalach. W warunkach domowych stosowanie zbyt wysokiej temperatury powoduje jedynie szybkie niszczenie włókien bawełny, z których zrobiony jest ręcznik.

Po drugie – sposób prania

Właściwy sposób prania – nie pierz ręczników razem z odzieżą lub innymi rzeczami.  Przed włożeniem ręcznika do pralki strzep go – spowoduje to rozluźnienie włókien bawełny. Pamiętaj żeby nie przeładować bębna pralki (to też jedna z najczęstszych przyczyn brzydkiego zapachu ręczników po praniu). Duże rzeczy, szybko nabierają dużo wody, przez co są ciężkie. Trudno je wypłukać i skutecznie odwirować. Z tego względu, w ręczniku bardzo często pozostają niewypłukane resztki proszku lub płynu do płukania, co powoduje, że pojedyncze włókna bawełny usztywniają się. Jeżeli do prania dodasz więcej proszku niż zaleca producent, osiągniesz ten sam efekt. Środek piorący nie rozpuści się w pełni i wniknie we włókna ręcznika.

Po zakończeniu prania i przed wywieszeniem ręczników strzep je ponownie. Tak samo jak przed rozpoczęciem prania, spowoduje to fizyczne „podniesienie się” włókien bawełny. Jeżeli masz suszarkę bębnową kłopot z szorstkością ręczników praktycznie nie istnieje, ponieważ podczas takiego suszenia poszczególne włókna ręcznika są rozdzielane i spulchniane. Warto stosować tę samą metodę co do prania i nie przeciążać bębna.

Jak prać ręczniki żeby były miękkie - poradnik

Po trzecie –  sztuczki do zadań specjalnych. Domowe sposoby, aby ręczniki były miękkie?

Jeżeli mimo stosowania się do pierwszej i drugiej zasady Twoje ręczniki są szorstkie lub po prostu masz starsze ręczniki, którym chcesz nadać drugą młodość, warto zastosować kilka sztuczek:

  • pranie ręczników z octem – świetnie się sprawdza do wypłukiwania z włókienek ręcznika resztek środków piorących – nawet, jeżeli nie przeciążasz bębna pralki, może zdarzyć się, że po kilkunastu praniach w ręczniku i tak zostaną resztki proszku lub płynu do płukania. Ocet poradzi sobie doskonale z ich wypłukaniem. Jednocześnie warto dodać, że po wypraniu w ręcznikach nie będzie się utrzymywał zapach octu.
  • pranie ręczników z sodą oczyszczoną – soda oczyszczona dodana do prania razem z proszkiem będzie działać na zasadzie proszku do pieczenia, który nadaje ciężkim ciastom lekkości i puszystości przez wydzielanie tlenu pod wpływem wody i ciepła. Tak samo podczas prania, poprzez dodanie sody oczyszczonej drobne włókienka bawełniane ręcznika będą uniesione, dzięki czemu ręcznik zachowa puszystość. Na jeden wsad prania należy dodać pół szklanki sody oczyszczonej. W związku z tym, że soda ma właściwości wybielające nie polecam stosowania jej do prania ciemnych ręczników.
  • tabletki zmiękczające wodę – jeżeli nie tylko Twoje ręczniki, ale także pościele, koce i ubrania są sztywne, to przyczyną szorstkości może być twarda woda. Sprawdź czy to jest przyczyna Twojego problemu i wypierz ręczniki razem ze specjalnymi tabletkami do zmiękczania wody.

Pranie ręczników - najważniejsze porady

Sposoby na pranie ręczników – podsumowanie

Skuteczność wymienionych powyżej metod, zależy w dużym stopniu od tego w jakim stanie są Twoje ręczniki i od jak dawna stosujesz się do tych zasad. Jeżeli po pierwszym praniu, przy którym korzystasz ze sztuczek nie widzisz zadowalających Cię efektów nie rezygnuj od razu. Czasem potrzeba trochę czasu żeby przywrócić ręcznikom ich świetność.

A jak to wygląda u Was? Może macie inne sposoby na pranie ręczników, aby dłużej zostały miękkie, puszyste, słowem – jak nowe? Jeśli tak, podzielcie się z nami swoimi pomysłami!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Jeden komentarz

  1. Aneta

    Październik 20, 2017 at 1:45 pm

    Super, tego właśnie szukałam. Chociaż ten ocet trochę mnie nie przekonuje… no ale spróbuję 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również

Środki piorące, a alergicy. Na co należy uważać?

Większość konsumentów tak naprawdę nie zastanawia się zbytnio nad tym, jaki środek do pran…