Home Sprzątanie Jak prać skórę – czy pranie skóry w pralce jest dobre?

Jak prać skórę – czy pranie skóry w pralce jest dobre?

11 min czytania
0
0
8,779
Jak prać skórę - czy pranie skóry w pralce jest dobre?

Skórzane rzeczy obecne są w wielu naszych szafach. Z pewnością przy pierwszym praniu zastanawialiśmy się, co zrobić by skórzane rzeczy nie uległy zniszczeniom i jak prać skórę, by na długo zachowała swój ładny wygląd. Wątpliwości wzbudza między innymi pranie skóry w pralce. Czy można to robić, czy raczej lepiej wybrać inne metody. Postanowiliśmy rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące prania skóry!

Jak prać skórę? – Skórzane kurtki

Kurtki wykonane ze skóry to element garderoby, który lubiany jest przez wielu osób i od dawna nie wychodzi z mody. Powstaje jednak pytanie, jak je prać, by ich nie uszkodzić? Skórzane kurtki oraz kożuchy możemy wyprać używając specjalnie przeznaczonych do tego środków. Możemy wyprać je ręcznie, ale dopuszczalne jest także pranie skóry w pralce. Niezwykle ważne jest jednak to, by przed praniem zapoznać się z tym, co prezentują oznaczenia na metkach. Symbole te są źródłem wiedzy na temat prania oraz prasowania ubrań, które posiadamy. Dzięki przestrzeganiu zaleceń producenta nasze skórzane kurtki będą dobrze wyglądać przez długi czas.

Jeżeli nasza skórzana kurtka ma gładką fakturę, ale jest mocno zabrudzona, powinniśmy wyczyścić ją szczotką, która ma miękkie włosie. Jeżeli zastanawiamy się, jak prać skórę, która ma różne kolory, dobrym sposobem będzie użycie przed praniem środka utrwalającego. Dodatkowo wskazane jest także odpowiednie zabezpieczenie wszelkich naszywek czy guzików tak, by nie uległy one uszkodzeniu. 

Specjalnej pielęgnacji wymagają kurtki ze skóry owczej. Może ona zawierać garbniki, które szybko się spierają. W tym przypadku bezpieczniej prać kurtkę w niskiej temperaturze, która nie przekracza 30 stopni Celsjusza. 

Pranie skóry w pralni chemicznej

Co natomiast z praniem skórzanych kurtek w pralniach chemicznych? W tego typu zakładach skórzane kurtki czyści się przy pomocy wyspecjalizowanych materiałów. Czyszczenie chemiczne poleca się szczególnie osobom, których ubrania są niezwykle drogie oraz wysokiej jakości. Skórzane kurtki w pralniach chemicznych są czyszczone, ale także impregnowane i farbowane. Do każdego rodzaju skóry dopasowuje się odpowiednią metodę prania. W pralni chemicznej skórzane kurtki najpierw ulegają praniu wstępnemu, którego zadaniem jest usunięcie wszystkich większych zabrudzeń. Następnym etapem jest właściwe pranie, podczas którego używa się specjalnych preparatów. Ostatni etap, który ma miejsce już po wypraniu skórzanej kurtki, to natłuszczanie oraz impregnowanie. Dzięki temu skóra zyskuje większą odporność na wodę oraz zyskuje ładny wygląd. 

Jak prać skórzane rękawiczki

Jak prać rękawiczki ze skóry?

W przypadku rękawiczek skórzanych nie poleca się prania ich w pralce. Zalecane jest ich ręczne czyszczenie. W tym celu nie należy używać twardych szczotek ze względu na możliwość porysowania i zniszczenia. Do czyszczenia rękawiczek ze skóry nie należy używać także acetonu czy parafiny. Rękawiczki pierzemy przy pomocy ciepłej wody (nie gorącej!), natomiast spłukujemy, używając do tego wody letniej lub chłodnej. Suszenie rękawiczek na kaloryferze może spowodować ich deformację, więc należy suszyć je w temperaturze pokojowej, z dala od źródła ciepła. Zanim do prania rękawiczek użyjemy określonego detergentu, należy najpierw przetestować go na małej, niewidocznej powierzchni.

W przypadku ręcznego prania rękawiczek, wskazane jest, by zrobić to dość szybko w wodzie, która nie ma zbyt wysokiej temperatury. Jeżeli rękawice całkowicie przesiąkną wodą, możliwe, że zmniejszy się ich rozmiar. Lekkie zanieczyszczenia na skórzanych rękawiczkach możemy wyczyścić przy pomocy wody z szamponem dla dzieci. Rękawiczki zamszowe pierzemy, zakładając je na dłonie, zanurzając w spienionym roztworze i pocierając dłonią o dłoń. Do płukania warto dodać trochę octu, który sprawi, że rękawiczki zyskają elastyczność. Ocet ma wiele różnych zastosowań. Jest niezwykle przydatny między innymi do mycia okien domowymi sposobami, ale staje się niezbędny także jeśli zastanawiasz się, jak prać skórę oraz czego użyć. 

Jak prać skórzane torebki - jak prać skórę?

Jak prać skórę w przypadku torebek?

Czyszczenie skórzanych torebek wcale nie musi być trudne! Musimy jednak przestrzegać paru zasad. Jeżeli chcemy, by nasze torebki nieustannie zachwycały swoim wyglądem, niezwykle ważna jest ich ciągła pielęgnacja. Nie jest to jedynie wypranie jej wyłącznie wtedy, kiedy jest już naprawdę brudna, ale pielęgnacja skórzanej torebki to także impregnowanie jej przy pomocy specjalnych preparatów. Zanim zaczniemy czyścić torebkę, powinniśmy opróżnić jej wnętrze. Następnie możemy zabrać się za jego czyszczenie. Aby dokładnie oczyścić wnętrze skórzanej torebki, możemy użyć wilgotnej ściereczki. W przypadku uporczywych plam na poszewce, możemy użyć środka przeznaczonego do prania tkanin delikatnych. W przypadku zabrudzeń z długopisu pomocny będzie wacik kosmetyczny nasączony spirytusem.

Gdy wyczyścimy już wnętrze torebki, możemy zabrać się za jej zewnętrzną część. Do tego niezbędny będzie jednak specjalny preparat przeznaczony do czyszczenia skór. Należy wyprać odpowiednio specyfik, w zależności od rodzaju skóry, który posiadamy, ponieważ produkty te różnią się od siebie składem. Do czyszczenia zewnętrznej części torebki możemy użyć także nawilżanych chusteczek dla niemowląt, ponieważ nie zawierają one alkoholu, który może negatywnie wpłynąć na delikatną powierzchnię torebki. Nadmiar wilgoci, który pozostaje na torebce usuwamy przy pomocy suchej bawełnianej ściereczki. Później zostawiamy torebkę do wyschnięcia na kilka minut. 

Jeżeli z kolei szukasz informacji na temat czyszczenia butów zamszowych, zachęcamy do przeczytania naszego poprzedniego wpisu, w którym znajdziesz dużo pomocnych metod. Mamy nadzieję, że artykuł okaże się przydatny i wiesz już teraz, jak prać skórę tak, by dłużej wyglądała jak nowa! 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…