Home Sprzątanie Jak prać swetry? Sprawdzone sposoby

Jak prać swetry? Sprawdzone sposoby

10 min czytania
0
0
1,930
Jak prac swetry

Zbliżają się coraz chłodniejsze dni. Dużymi krokami nadchodzi jesień, a zanim się obejrzymy przyjdzie zima. O tej porze roku z przyjemnością sięgamy po schowane na ten czas ciepłe swetry. Ich miękki materiał otula, wygląda pięknie i wywołuje w nas przyjemny, nieco melancholijny nastrój. Co jeśli nasze swetry chcemy odświeżyć? Z czasem tracą swój fason i mechacą się, a przecież doskonale wiemy, że to jeden z najtrudniejszych w pielęgnacji materiałów. Jak prać swetry? Czy w ogóle je prać?

Jak prać swetry? Sprawdzone sposoby

Często zastanawiamy się, czy swetry powinniśmy prać ręcznie, czy w pralce. Pewnie wielu z nas zaryzykowało pranie swetrów w pralce, w skutek czego znaleźliśmy potem skurczony lub wyciągnięty  materiał. W bardziej nowoczesnych pralkach jest program „wełna” i powinna mieć temperaturę ustawioną na 20 °C. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni jak prać swetry, warto dowiedzieć się jak podejść do tego ryzykownego i siejącego w nas wątpliwości zadania. Swetry wykonane z naturalnych tkanin: wełny, kaszmiru, angory czy moheru wymagają od nas specjalnego traktowania, natomiast te z dodatkiem sztucznej tkaniny powinny lepiej znieść pranie w pralce…

Pranie wełnianych swetrów

Sweter z naturalnej wełny  jest nieporównywalnie ciepły, oddychający i przyjemny w dotyku, a przy tym wygląda pięknie. Aby służył nam przez wiele lat w nienaruszonym stanie, musimy wyjątkowo o niego dbać. W pielęgnacji wełnianych swetrów powinniśmy unikać standardowych programów w pralce, gorącej wody, mocnych detergentów w postaci proszków i płynów do prania, a także suszenia na słońcu.

Wełniane swetry przed praniem należy wywrócić na lewą stronę. Pierzemy je ręcznie, w zimnej wodzie z dodatkiem mydła lub specjalnego płynu do prania wełny. Powinniśmy prać delikatnie, nie pocierając mocno i nie naciągając materiału. Na koniec sweter płuczemy w czystej zimnej wodzie. Jeśli chcemy zredukować naturalną szorstkość wełny, możemy wypłukać sweter w zimnej wodzie z dodatkiem odrobiny odżywki do włosów.

pranie swetrow

Jak prać swetry z bawełny?

W odróżnieniu od swetrów wełnianych, najmniej problematyczne w pielęgnacji są swetry bawełniane. Co prawda swetry z bawełny należy prać częściej, ponieważ są bardziej podatne na przesiąkanie zapachami, jednak można je prać w pralce. Oczywiście zanim wstawimy pranie, wywróćmy sweter na lewą stronę i sprawdźmy, jakie wskazówki zamieścił producent na metce.

Pielęgnacja swetrów z kaszmiru i merynosa

Delikatny materiał, jakim jest kaszmir i merino lepiej prać ręcznie, na podobnej zasadzie, jak postępujemy w przypadku swetrów z wełny owczej. Swetry wywracamy na lewą stronę i pierzemy delikatnie w zimnej wodzie. Wełnę z merynosów ugniatamy w zimnej wodzie, natomiast kaszmir swoją strukturą przypomina włosy, dlatego możemy prać go delikatnym szamponem lub płynem do prania delikatnej wełny.

Suszenie swetrów

Musimy uważać, aby swetry pod ciężarem wody nie wyciągnęły się i odkształciły.  Nadmiar wody możemy delikatnie odcisnąć w ręcznik. Swetry suszymy na płasko, ale nie pozostawiajmy na grzejniku lub słońcu, bo w wysokiej temperaturze mogą się zniszczyć. Wyłóżmy na suszarce do prania ręcznik i połóżmy na nim sweter w taki sposób, aby nie zwisał żaden z jego fragmentów. Możemy co jakiś czas wymieniać ręcznik i przewracać swetry na drugą stronę.

Jeżeli mamy w domu profesjonalne suszarki bębnowe, możemy skorzystać ze specjalnego programu suszącego swetry. Temperatura w programie do suszenia wełny jest niska i sam proces suszenia trwa nieco dłużej, niż podczas suszenia innych tkanin. Jeśli jednak tego typu suszenie sprawdziło się wcześniej, a swetry nie zniszczyły się, warto korzystać z suszarki bębnowej.

jak-prac-swetry

Dodatkowa pielęgnacja

Wełna po jakimś czasie zaczyna się mechacić w miejscach, gdzie się o nią ocieramy. Na jej powierzchni pojawiają się drobne, nieestetycznie wyglądające kuleczki. Można kupić golarkę do ubrań, która pomoże nam pozbyć się takich kuleczek i sprawić, że sweter będzie wyglądał jak nowy model.

Pamiętajmy, żeby nie wieszać lekkich sweterków na wieszakach. Pod swoim ciężarem mogą się wyciągnąć i stracić swój kształt. Swetry najlepiej przechowywać płasko, złożone jedne na drugim. W szafie, w której przechowujemy swetry warto zawiesić odświeżacz powietrza i odstraszacz na mole. Najlepszym naturalnym środkiem, który spełnia obie te funkcje, jest suszona lawenda.

Cienkie swetry wełniane i kaszmirowe mogą się wygnieść. Zanim zaczniemy je prasować, pamiętajmy, aby robić to przez bawełnianą ściereczkę. Grubych swetrów raczej nie prasujemy. Niektóre żelazka mają specjalny program do prasowania wełny.

Jeżeli już wiesz, w jaki sposób dbać o swetry, śmiało możesz wyciągnąć je z szafy i nieco odświeżyć. Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o inne materiały, możesz przeczytać nasz artykuł o tym, jak dbać między innymi skórę, lub dżinsy. Zapraszamy!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…