Home Sprzątanie Jak prać ubrania, aby zachowały śnieżną biel? Jak prać białe ubrania? – kluczowe porady

Jak prać ubrania, aby zachowały śnieżną biel? Jak prać białe ubrania? – kluczowe porady

8 min czytania
0
0
5,606
Jak prać białe ubrania

Białe ubrania są bardzo wymagające. Trzeba o nie szczególnie dbać, aby wyglądały jak w dniu zakupu przez dłuższy czas. Jest kilka przyczyn, które powodują szarzenie ubrań. Jak prać białe ubrania, aby zachowały śnieżną biel?

Jak prać białe ubrania – zasady postępowania

Pierwsze co powinniśmy zrobić, jeżeli chcemy zachować śnieżną biel ubrań, jest zadbanie o pralkę. Nie powinny się w niej znajdować żadne osady, które powodują niszczenie ubrań. Warto wyczyścić cały bęben, a także wszelkie uszczelki, które znajdują się w pralce. To właśnie tam zbiera się brud, który później przedostanie się do ubrań, nie pozwalając im zachować nieskazitelnej bieli. Istotne jest także to, aby pamiętać o starannej segregacji ubrań. Jedna kolorowa rzecz może zepsuć cały trud i zafarbować białą bluzkę. Wtedy nadawała się będzie ona jedynie do wyrzucenia.

Warto także stosować się do zaleceń producenta ubrań (Czytaj więcej: Oznaczenia na metkach – co znaczą symbole na metkach?). To on najlepiej wie jak postępować z ubraniami. Jeżeli sprawdzimy na metce, jaki jest sposób postępowania, można będzie wybrać odpowiedni program, który nie zniszczy bluzki, a pozwoli utrzymać ją w odpowiednim stanie. Pamiętaj, aby białych ubrań nigdy nie prać w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura powoduje ich niszczenie oraz szarzenie. Na miejsca bardzo zabrudzone lub na żółte plamy z potu warto zastosować odpowiedni wybielacz. Jest również bardzo dużo domowych sposobów pomagających walczyć z tego typu zabrudzeniami, które pojawiają się na białych ubraniach.

Do prania białych rzeczy idealnie nadadzą się substancje, które możemy znaleźć w naszej kuchni. Są to między innymi soda oczyszczona, ocet czy proszek do pieczenia. Proszek do pieczenia możemy wymieszać z proszkiem do prania. Poza właściwościami wybielającymi zaletą proszku jest także zmiękczanie wody. Jeżeli mamy w domu pożółkłą bieliznę, skutecznym sposobem na przywrócenie bieli, będzie namoczenie ich na noc w zsiadłym mleku. Następnie ubrania należy uprać jak zazwyczaj.

Jeżeli zastanawiamy się, jak prać białe ubrania wykonane z bardzo delikatnych tkanin, powinniśmy postawić na pranie ręczne. Do letniej wody powinnyśmy wlać odrobinę szarego mydła oraz proszku do pieczenia i w takim roztworze wyprać nasze ubrania.

W przypadku suszenia tkanin kolorowych nie poleca się kładzenia ich na słońcu. Wyjątkiem są ubrania białe. Jeżeli mamy taką możliwość, białe rzeczy powinniśmy suszyć na słońcu, ponieważ promieniowanie słoneczne sprawia, że nasza odzież zachowa śnieżną biel.

Jak prać białe ubrania - pranie białych rzeczy

Jak prać białe ubrania? Bez innych kolorów

Powodem szarzenia ubrań mogą być kolorowe metki znajdujące się przy białych ubraniach. Mogą one barwić białe rzeczy i powodować ich niszczenie. Stosowanie słabej jakości proszku również ma negatywny wpływ na ubrania. Musimy pamiętać o tym, że białe rzeczy nie są zbyt tolerancyjne. W związku z tym, niezbyt dobrym pomysłem jest wrzucanie do pralki białych rzeczy z rzeczami mocno zaplamionymi lub zabrudzonymi. Nie należy także mieszać rzeczy całkiem białych z białymi, które mają detale w innych kolorach, na przykład szary lub czarny kołnierzyk. Nawet białe skarpetki warto prać oddzielnie. W końcu zbiera się na nich duża ilość brudu. Lepiej także namoczyć je przed włożeniem do pralki. Dzięki temu uda się z nich usunąć wszelkie zabrudzenia.

Pierz w miękkiej wodzie

Im bardziej miękka woda tym większe będą ubrania. Warto założyć w pralce filtr do zmiękczania prania. Zamiast płynu do płukania, możemy wlać do specjalnej przegródki trochę octu. Nie powinniśmy jednak mieszać naturalnych produktów ze sztucznymi oraz substancji o odczynie zasadowym z tymi o odczynie kwaśnym. Dobrze jest także płukać pralkę do wypraniu ciemnych rzeczy. Zawsze zostaje trochę szarej wody po takim praniu. Lepiej, żeby białe ubrania nie miały z taką wodą styczności. Idealnym zmiękczaczem do prania są ekologiczne płyny, soda oczyszczona lub kule piorące. Dlatego też, jeżeli nie ma możliwości założenia filtra zmiękczającego, wtedy możemy zastosować takie dostępne środki.

Odpowiednie dbanie o białe ubrania sprawi, że można będzie z nich korzystać przez długi czas. Będą wyglądały jak nowe, nawet podczas częstego użytkowania. Pranie białych rzeczy wcale nie musi być skomplikowane! Jeżeli natomiast nadal zastanawiasz się, jak prać czarne rzeczy, zachęcamy Cię do przeczytania naszego kolejnego wpisu!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również

Pielęgnacja ust – porady jak zadbać o usta

Pielęgnacja ust jest niezwykle ważna. Gładkie i nawilżone usta, to wizytówka kobiety. Jedn…