Home Sprzątanie Jak prać ubrania, aby zachowały śnieżną biel? Jak prać białe ubrania? – kluczowe porady

Jak prać ubrania, aby zachowały śnieżną biel? Jak prać białe ubrania? – kluczowe porady

9 min czytania
0
0
23,631
Jak prać białe ubrania

Białe ubrania są bardzo wymagające. Trzeba o nie szczególnie dbać, aby przez dłuższy czas wyglądały jak w dniu zakupu. Jest kilka przyczyn, które powodują szarzenie ubrań. Jak prać białe ubrania, aby zachowały śnieżną biel?

Jak prać białe ubrania – zasady postępowania

Jeżeli chcemy zachować śnieżną biel ubrań, musimy zadbać o naszą pralkę. Nie powinien się w niej znajdować osad, który powoduje niszczenie ubrań. Warto wyczyścić cały bęben, a także wszelkie uszczelki, które znajdują się w pralce. To właśnie tam zbiera się brud, który może przedostać się do ubrań, nie pozwalając im zachować nieskazitelnej bieli. Istotne jest także to, aby przed wstawianiem prania pamiętać o starannej segregacji ubrań. Jedna kolorowa rzecz może zafarbować białą bluzkę. Wówczas będzie się ona nadawać raczej do wyrzucenia.

Warto stosować się do zaleceń producenta ubrań (Czytaj więcej: Oznaczenia na metkach – co znaczą symbole na metkach?). Dotyczy to w szczególności odzieży specjalistycznej, jaką jest np. odzież medyczna, która musi zachować dobre właściwości, dzięki czemu będzie łatwiejsza w pielęgnacji i zapewni skuteczną ochronę pracownikom. Jeżeli sprawdzimy na metce, jaki jest sposób postępowania z daną tkaniną, można będzie wybrać odpowiedni program, który pozwoli utrzymać ją w odpowiednim stanie. Pamiętaj, aby białych ubrań nigdy nie prać w temperaturze powyżej 40°C. Wyższa temperatura powoduje ich niszczenie oraz szarzenie. Na miejsca bardzo zabrudzone, lub na żółte plamy z potu warto zastosować odpowiedni wybielacz. Jest również bardzo dużo domowych sposobów pomagających walczyć z tego typu zabrudzeniami.

Domowe sposoby na pranie białych ubrań

Do prania białych ubrań idealnie sprawdzą się substancje, które możemy znaleźć w naszej kuchni. Są to między innymi soda oczyszczona, ocet lub proszek do pieczenia. Proszek do pieczenia możemy wymieszać z proszkiem do prania. Poza właściwościami wybielającymi zaletą proszku jest także zmiękczanie wody. Jeżeli mamy w domu pożółkłą bieliznę, skutecznym sposobem na przywrócenie bieli, będzie namoczenie bielizny na noc w zsiadłym mleku. Następnie ubrania należy uprać jak zazwyczaj.

Jeżeli zastanawiamy się, jak prać białe ubrania wykonane z bardzo delikatnych tkanin, powinniśmy postawić na pranie ręczne. Do letniej wody wlejmy odrobinę szarego mydła oraz proszku do pieczenia i w takim roztworze wypierzmy nasze ubrania.

W przypadku suszenia tkanin kolorowych nie poleca się kładzenia ich na słońcu. Wyjątkiem są ubrania białe. Jeżeli mamy taką możliwość, białe rzeczy powinniśmy suszyć na słońcu, ponieważ promieniowanie słoneczne sprawia, że nasza odzież zachowa śnieżną biel.

Jak prać białe ubrania - pranie białych rzeczy

Jak prać białe ubrania? Bez innych kolorów

Powodem szarzenia ubrań mogą być kolorowe metki znajdujące się przy białych ubraniach. Mogą one barwić białe rzeczy i powodować ich niszczenie. Stosowanie słabej jakości proszku również ma negatywny wpływ na ubrania. Musimy pamiętać o tym, że białe rzeczy nie są zbyt tolerancyjne. W związku z tym, niezbyt dobrym pomysłem jest wrzucanie do pralki białych rzeczy z rzeczami mocno zaplamionymi lub zabrudzonymi. Nie należy także mieszać rzeczy całkiem białych z białymi, które mają detale w innych kolorach, na przykład szary lub czarny kołnierzyk. Nawet białe skarpetki warto prać oddzielnie. W końcu zbiera się na nich duża ilość brudu. Lepiej także namoczyć je przed włożeniem do pralki. Dzięki temu uda się z nich usunąć wszelkie zabrudzenia.

Pierz w miękkiej wodzie

Im bardziej miękka woda, tym bardziej miękkie będą nasze ubrania. Warto założyć w pralce filtr do zmiękczania wody. Idealnym zmiękczaczem do prania są ekologiczne płyny, soda oczyszczona lub kule piorące. Zamiast płynu do płukania, możemy wlać do specjalnej przegródki trochę octu. Nie powinniśmy jednak mieszać naturalnych produktów ze sztucznymi oraz substancji o odczynie zasadowym z tymi o odczynie kwaśnym. Dobrze jest także płukać pralkę po wypraniu ciemnych rzeczy. Lepiej, żeby białe ubrania nie miały styczności z szarą wodą po praniu ciemnych ubrań.

Odpowiednie dbanie o białe ubrania sprawi, że można będzie z nich korzystać przez długi czas. Będą wyglądały jak nowe, nawet podczas częstego użytkowania. Pranie białych rzeczy wcale nie musi być skomplikowane! Jeżeli natomiast nadal zastanawiasz się, jak prać czarne rzeczy, zachęcamy Cię do przeczytania naszego kolejnego wpisu!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…