Home Sprzątanie Jak prać ubrania, aby zachowały śnieżną biel? Jak prać białe ubrania? – kluczowe porady

Jak prać ubrania, aby zachowały śnieżną biel? Jak prać białe ubrania? – kluczowe porady

6 min czytania
0
0
3,261
jak prać białe ubrania?

Białe ubrania są bardzo wymagające. Trzeba o nie szczególnie dbać, aby wyglądały jak w dniu zakupu przez dłuższy czas. Jest kilka przyczyn, które powodują szarzenie ubrań. Jak prać białe ubrania, aby zachowały śnieżną biel?

Powodem szarzenia ubrań mogą być kolorowe metki znajdujące się przy białych ubraniach. Mogą one barwić białe rzeczy i powodować ich niszczenie. Stosowanie słabej jakości proszku również ma negatywny wpływ na ubrania.

Pranie białych ubrań – zasady postępowania

Pierwsze co powinniśmy zrobić, jeżeli chcemy zachować śnieżną biel ubrań, jest zadbanie o pralkę. Nie powinny się w niej znajdować żadne osady, które powodują niszczenie ubrań. Warto wyczyścić cały bęben, a także wszelkie uszczelki, które znajdują się w pralce. To właśnie tam zbiera się brud, który później przedostanie się do ubrań, nie pozwalając im zachować nieskazitelnej bieli. Istotne jest także to, aby pamiętać o starannej segregacji ubrań. Jedna kolorowa rzecz może zepsuć cały trud i zafarbować białą bluzkę. Wtedy nadawała się będzie ona jedynie do wyrzucenia.

Warto także stosować się do zaleceń producenta ubrań (Czytaj więcej: Oznaczenia na metkach – co znaczą symbole na metkach?). To on najlepiej wie jak postępować z ubraniami, ponieważ je wyprodukował. Jeżeli sprawdzimy na metce jaki jest sposób postępowania, można będzie wybrać odpowiedni program, który nie zniszczy bluzki, a pozwoli utrzymać ją w odpowiednim stanie. Pamiętaj, aby białych ubrań nigdy nie prać w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura powoduje ich niszczenie oraz szarzenie. Na miejsca bardzo zabrudzone lub na żółte plamy z potu warto zastosować odpowiedni wybielacz. Jest również bardzo dużo domowych sposobów pomagających walczyć z tego typu zabrudzeniami, które pojawiają się na białych ubraniach.

Jak prać białe ubrania? Bez innych kolorów

Musimy pamiętać o tym, że białe rzeczy nie są zbyt tolerancyjne. W związku z tym, niezbyt dobrym pomysłem jest wrzucanie do pralki białych rzeczy z rzeczami mocno zaplamionymi lub zabrudzonymi. Nie należy także mieszać rzeczy całkiem białych z białymi, które mają detale w innych kolorach, na przykład szary lub czarny kołnierzyk. Nawet białe skarpetki warto prać oddzielnie. W końcu zbiera się na nich duża ilość brudu. Lepiej także namoczyć je przed włożeniem do pralki. Dzięki temu uda się z nich usunąć wszelkie zabrudzenia.

Pierz w miękkiej wodzie

Warto założyć w pralce filtr do zmiękczania prania. Dobrze jest także płukać pralkę do wypraniu ciemnych rzeczy. Zawsze zostaje trochę szarej wody po takim praniu. Lepiej, żeby białe ubrania nie miały z taką wodą styczności. Idealnym zmiękczaczem do prania są ekologiczne płyny o właściwościach zmiękczających, soda oczyszczona lub kule piorące. Dlatego też, jeżeli nie ma możliwości założenia filtra zmiękczającego, wtedy możemy zastosować takie dostępne środki.

Odpowiednie dbanie o białe ubrania sprawi, że można będzie z nich korzystać przez długi czas. Będą wyglądały jak nowe, nawet podczas częstego użytkowania. Sukces tkwi we właściwym doborze proszku oraz właściwym korzystaniu z pralki. Warto o tym pamiętać.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również

Pielęgnacja ust – porady jak zadbać o usta

Pielęgnacja ust jest niezwykle ważna. Gładkie i nawilżone usta, to wizytówka kobiety. Jedn…