Home Organizacja Jak przechowywać owoce i warzywa?

Jak przechowywać owoce i warzywa?

5 min czytania
0
0
780
Jak przechowywać owoce i warzywa?

Owoce i warzywa znajdują się w codziennej diecie niemalże każdego z nas. Służą nam do przygotowywania wielu smakowitych potraw i równie często są zdrową przekąską w ciągu dnia. Czasem jednak zdarzy się, że kupimy ich za dużo, położymy obok siebie nieodpowiednie gatunki, przez co bardzo szybko tracą swoją świeżość oraz smak. Jak przechowywać owoce i warzywa, aby jak najdłużej cieszyć się ich doskonałym aromatem?

Jak przechowywać owoce i warzywa?


W lodówce

Istnieją produkty, które zdecydowanie powinny znajdować się cały czas w niskich temperaturach. Dzięki temu unikniemy ich szybkiemu psuciu się i zachowamy ich świeżość na dłużej.

Należą do nich w szczególności owoce jagodowe, które należy przechowywać w lodówce niemyte i z szypułkami, maksymalnie do trzech dni.

Jeżeli chodzi o warzywa, niskie temperatury lubi brukselka (jest w stanie wytrzymać w lodówce nawet tydzień) oraz kapusta (po usunięciu zepsutych liści, możemy przechowywać ją do czterech tygodni).

W temperaturze pokojowej

Jedne produkty uwielbiają niskie temperatury, inne wręcz ich nie tolerują i w lodówce tracą swoje walory smakowe oraz paradoksalnie – szybciej się psują. Do tego grona zaliczyć można szczególnie owoce cytrusowe (banany, mandarynki, pomarańcze), a także ogórki, pomidory, ziemniaki, cukinię, cebulę, gruszki czy jabłka.

Ciekawostki dotyczące przechowywania warzyw i owoców

  • Nie należy myć warzyw przed włożeniem ich do lodówki. Dlaczego? Niszczysz wówczas ich naturalną barierę ochronną, która pozwala na dłuższe zachowanie świeżości.
  • Jeżeli trzymasz owoce i warzywa w dolnej szufladzie lodówki, warto wyłożyć ją paroma warstwami ręcznika papierowego. Będzie on wchłaniać nadmiar wilgoci, co pozwoli na przechowywanie produktów przez znacznie dłuższy czas.
  • Marchewka nie powinna być przechowywana z zieloną nacią, gdyż powoduje jej szybsze więdnięcie.
  • Jeżeli kupisz większą ilość owoców, które zaczną dojrzewać równocześnie i nie jesteś w stanie zjeść ich wszystkich, wówczas przechowuj je w lodówce, możesz je także zamrozić.
  • Zielonych warzyw (np. kapusty czy brokułów) nie należy przechowywać razem z produktami wydzielającymi etylen. W przeciwnym razie zaczną szybciej dojrzewać, będą żółkły i się psuły. Etylen znajduje się m.in. w papryce, bananach, jabłkach czy pomidorach.
  • Pamiętaj również o tym, że warzywa i owoce nie lubią być niczym owijane. Stale potrzebują dostępu powietrza. Jeżeli im to zapewnisz, z pewnością dłużej zachowają swój smak i aromat oraz nie ulegną gniciu.

Jak widzisz, przechowywanie warzyw i owoców w domu wcale nie jest takie proste. Zdecydowanie nie należy trzymać ich gdzie popadnie. Jednak wystarczy znać kilka faktów i będziesz mógł cieszyć się ich świeżością znacznie dłużej!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również

Pranie ręczne – podpowiadamy jak prać ręcznie!

Pralki mechaniczne są niezwykle cennym wynalazkiem – pomagają w usunięciu plam, odśw…