Home Organizacja Jak przechowywać owoce i warzywa?

Jak przechowywać owoce i warzywa?

5 min czytania
0
0
1,383
Jak przechowywać owoce i warzywa?

Owoce i warzywa znajdują się w codziennej diecie niemalże każdego z nas. Służą nam do przygotowywania wielu smakowitych potraw i równie często są zdrową przekąską w ciągu dnia. Czasem jednak zdarzy się, że kupimy ich za dużo, położymy obok siebie nieodpowiednie gatunki, przez co bardzo szybko tracą swoją świeżość oraz smak. Jak przechowywać owoce i warzywa, aby jak najdłużej cieszyć się ich doskonałym aromatem?

Jak przechowywać owoce i warzywa?


W lodówce

Istnieją produkty, które zdecydowanie powinny znajdować się cały czas w niskich temperaturach. Dzięki temu unikniemy ich szybkiemu psuciu się i zachowamy ich świeżość na dłużej.

Należą do nich w szczególności owoce jagodowe, które należy przechowywać w lodówce niemyte i z szypułkami, maksymalnie do trzech dni.

Jeżeli chodzi o warzywa, niskie temperatury lubi brukselka (jest w stanie wytrzymać w lodówce nawet tydzień) oraz kapusta (po usunięciu zepsutych liści, możemy przechowywać ją do czterech tygodni).

W temperaturze pokojowej

Jedne produkty uwielbiają niskie temperatury, inne wręcz ich nie tolerują i w lodówce tracą swoje walory smakowe oraz paradoksalnie – szybciej się psują. Do tego grona zaliczyć można szczególnie owoce cytrusowe (banany, mandarynki, pomarańcze), a także ogórki, pomidory, ziemniaki, cukinię, cebulę, gruszki czy jabłka.

Ciekawostki dotyczące przechowywania warzyw i owoców

  • Nie należy myć warzyw przed włożeniem ich do lodówki. Dlaczego? Niszczysz wówczas ich naturalną barierę ochronną, która pozwala na dłuższe zachowanie świeżości.
  • Jeżeli trzymasz owoce i warzywa w dolnej szufladzie lodówki, warto wyłożyć ją paroma warstwami ręcznika papierowego. Będzie on wchłaniać nadmiar wilgoci, co pozwoli na przechowywanie produktów przez znacznie dłuższy czas.
  • Marchewka nie powinna być przechowywana z zieloną nacią, gdyż powoduje jej szybsze więdnięcie.
  • Jeżeli kupisz większą ilość owoców, które zaczną dojrzewać równocześnie i nie jesteś w stanie zjeść ich wszystkich, wówczas przechowuj je w lodówce, możesz je także zamrozić.
  • Zielonych warzyw (np. kapusty czy brokułów) nie należy przechowywać razem z produktami wydzielającymi etylen. W przeciwnym razie zaczną szybciej dojrzewać, będą żółkły i się psuły. Etylen znajduje się m.in. w papryce, bananach, jabłkach czy pomidorach.
  • Pamiętaj również o tym, że warzywa i owoce nie lubią być niczym owijane. Stale potrzebują dostępu powietrza. Jeżeli im to zapewnisz, z pewnością dłużej zachowają swój smak i aromat oraz nie ulegną gniciu.

Jak widzisz, przechowywanie warzyw i owoców w domu wcale nie jest takie proste. Zdecydowanie nie należy trzymać ich gdzie popadnie. Jednak wystarczy znać kilka faktów i będziesz mógł cieszyć się ich świeżością znacznie dłużej!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…