Home Organizacja Jak przechowywać warzywa i owoce w domu?

Jak przechowywać warzywa i owoce w domu?

8 min czytania
0
0
1,904
przechowywanie warzyw i owoców

Jak wiadomo warzywa i owoce są niezbędne w naszej codziennej diecie. Zawierają mnóstwo minerałów i witamin, których nasz organizm potrzebuje aby w pełni funkcjonować. Jednak tylko te najświeższe są pełnymi “bombami witaminowymi”. Dzięki temu poradnikowi dowiesz w jaki sposób przechowywać warzywa i owoce aby dłużej zachowały świeżość i nie straciły swoich wartości odżywczych.

Przechowywanie warzyw i owoców poza lodówką

Większość warzyw i owoców przechowuje się lodówce. Wyjątkami są owoce egzotyczne takie jak banan, awokado lub ananas. Tracą wówczas swój naturalny aromat oraz smak. Mogą również szybciej się zepsuć. Najlepszym dla nich miejscem będzie osobny półmisek lub kosz ustawiony w ciepłym i suchym miejscu.

Lodówka nie jest również dobrym miejscem dla cukinii, pomidora i ogórka. Podobnie jak owoce egzotyczne również tracą aromat i smak, oraz pod wpływem niskiej temperatury szybciej się psują. Wystarczy im półmisek w lekko zacienionym miejscu.

Ziemniaki wolą suche i ciemne miejsce, najlepiej na dolnej półce w spiżarni, lub w szafce pod zlewem. Należy pamiętać, że pod wpływem światła ziemniaki zaczynają wypuszczać pędy i przybierają zieloną barwę, co spowodowane jest zbieraniem się w tych miejscach toksyn. Nie powinno się spożywać takich ziemniaków.

Cebula, podobnie jak czosnek, również nie lubi lodówki, choć odpowiadają jej chłodne i zacienione miejsca. Najlepiej będzie ją trzymać w ciemnym i przewiewnym miejscu, w lnianej siatce z dziurami.

Przechowywanie warzyw i owoców w lodówce

Wszystkie warzywa i owoce, które będą przechowywane w lodówce należy układać w jej dolnej części uprzednio wyłożonej ręcznikami papierowymi, które będą pochłaniały wilgoć. Wówczas produkty dłużej zachowają swoją świeżość. Poniżej kilka zasad, które pomogą nam zachować maksimum wartości odżywczych, pełnię smaków i aromatów:

  • warzywa i owoce przechowuje się oddzielnie w pojemnikach, szufladach lub na półkach
  • zielonych warzyw takich jak sałata, szparagi czy brokuły nie przechowuje się z produktami, które wydzielają etylen (papryka, banan, pomidor, gruszka) gdyż powoduje on, że “zielenina” szybciej dojrzewa i żółkną jej liście
  • brukselka por i kapusta uwielbiają bardzo niskie temperatury, warzywa korzeniowe takie jak seler, pietruszka i marchew będą lepiej się czuły w nieco wyższych temperaturach, a temperatura w lodówce dla owoców nie powinna przekraczać 15 stopni
  • owoce delikatne takie jak truskawki, maliny czy jagody są nietrwałe i powinny być w lodówce do dwóch dni. Później może pojawić się na nich pleśń, bądź za dużo wody z nich wyparuje i nie będą zdatne do użycia. Należy przechowywać je nie umyte wraz z szypułkami, a dopiero przed podaniem zająć się nimi
  • sałatę, świeże zioła i rzodkiewkę należy przechowywać nie dłużej niż trzy dni, a cytrusy przed wsadzeniem ich do lodówki należy dokładnie umyć i osuszyć

Co można przechowywać w lodówce i poza nią

Jabłka i gruszki to owoce którym nie przeszkadza ani lodówkowy chłód, ani ciepło poza nią. Mogą leżeć na kuchennym blacie w półmisku lub koszyku. Podobnie ma się sprawa z cytryną, która poza lodówką wytrzyma do dwóch tygodni.

Jeżeli mamy warzywa i owoce jeszcze nie w pełni dojrzałe, należy je wyjąć z lodówki i pozostawić na blacie aby w temperaturze pokojowej mogły spokojnie dojrzeć.

Warzyw i owoców nie przechowuje się w woreczkach foliowych, innych foliach spożywczych czy papierach. Tracą one wówczas swój smak, aromat a przede wszystkim świeżość. Poza tym również rośliny nawożone są nawozami sztucznymi z dużą ilością azotanu, który zamienia się w szkodliwy i rakotwórczy azotyn w warzywach szczelnie zapakowanych folią.

Warzywa i owoce dłużej zachowają swoją świeżość, jeśli w trakcie kupowania wyselekcjonowane zostaną jędrne, dojrzałe i zdrowe produkty. Należy pamiętać, że nawet drobne uszkodzenie może przyczynić się do ich szybszego zepsucia. Może w nie wniknąć pleśń bądź zagrażające zdrowiu bakterie.

Owoce i warzywa należy kupować w niewielkich ilościach, aby jak najbardziej skrócić okres ich przechowywania. Im produkty świeższe, tym zdrowsze i smaczniejsze. Należy również pamiętać o ich myciu przed spożyciem.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…