Home Organizacja Jak segregować pranie? Segregacja prania bez problemów

Jak segregować pranie? Segregacja prania bez problemów

5 min czytania
0
0
1,250
jak segregować pranie

Segregowanie prania to sposób na skuteczną organizację i dbałość o to, aby nasze ubrania nie straciły koloru i jakości. Robiąc to przed włożeniem do pralki, będziemy przez długi czas cieszyć się nienaruszonymi ubraniami. Jak segregować pranie? Odpowiadamy!

Dlaczego segregacja prania jest ważna?

Nowoczesna pralka z wieloma programami sama nie sprawi, że wyprane w niej ubrania nie stracą na jakości. Musimy jej trochę pomóc. Chociażby doborem odpowiedniego środka do prania. To jednak nie wszystko. Zadbajmy o to, aby prać razem ubrania wymagające takich samych programów, temperatury i warunków prania. Dzięki temu unikniemy farbowania lub utraty koloru naszych ubrań, będziemy mieli pewność, że zabrudzenia zostaną usunięte a delikatne tkaniny nie zostaną zniszczone. Istotna w tym jest segregacja prania.

Jak segregować pranie? Segregacja według materiałów

Każdy materiał wymaga prania w odpowiedniej temperaturze i warunkach prania. Aby zadbać o poszczególne rodzaje tkanin należy posegregować je według materiałów, np. delikatne tkaniny (jedwab, koronki), bawełna i len, sztuczne tkaniny. Unikniemy uszkodzeń mechanicznych podczas prania, jeśli  oddzielimy delikatne tkaniny od ubrań z zamkami lub innymi mogącymi zahaczyć elementami. W przypadku pościeli i ręczników również należy je odłożyć na oddzielne grupy. Nie zapełnimy całego bębna i będziemy mieli pewność, że zostaną dokładnie wyprane.

Jak segregować pranie według koloru?

Bardzo istotne jest posegregowanie prania według koloru. Podzielmy pranie na białe, bardzo ciemne/ czarne kolory, jasne kolory, intensywnie zimne (niebieski, zielony) oraz intensywnie ciepłe kolory (czerwony, pomarańczowy). Materiały w intensywnym kolorze mogą zafarbować inne ubrania. Segregowanie ubrań pozwoli nam uniknąć farbowania. Do kolorów, białych lub ciemnych ubrań są też przeznaczone środki do prania, które mają dodatkowe pielęgnacyjne właściwości.

segregowanie ubrań

Segregacja ubrań mocno zabrudzonych

Zdarza się, że niektóre ubrania są mocniej zabrudzone od pozostałych. Należy je posegregować na oddzielne grupy . W ten sposób łatwiej nam będzie dobrać program i temperaturę. Jeśli jednak jest ich dużo mniej od pozostałych, albo w różnych kolorach, z różnego materiału – możemy wstępnie wyprać je ręcznie.

Odpowiednia temperatura prania

Ubrania możemy prać w 40°C. Białe tkaniny lub mocno zabrudzone mogą być prane w 60°C. Sprawdzajmy oznaczenia na metkach doszytych do ubrań. One są najodpowiedniejszym wskaźnikiem tego, w jakich warunkach należy prać dane elementy garderoby. Inaczej wygląda kwestia prania swetrów czy też butów sportowych, które – wiadomo – segregujemy osobno.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…