Home Sprzątanie Jak udrożnić zlew – domowe sposoby na zatkany zlew

Jak udrożnić zlew – domowe sposoby na zatkany zlew

11 min czytania
0
0
913
Nie wiesz jak odetkać mocno zatkany zlew? Sprawdź!

Zatkany zlew to odwieczny problem podczas codziennego korzystania z kuchni, czy łazienki. Jeśli nie oczyszczamy odpływu regularnie, woda nie może swobodnie spływać do rury. W efekcie zaczyna się ona zbierać w komorze zlewozmywaka lub umywalki. Jak udrożnić zlew? Czy domowe sposoby wystarczą, aby to zrobić? Przychodzimy z odpowiedzią!

Zapchany zlew – co może być przyczyną?

Przyczyny zatkanego zlewu są różne. Każda z nich prowadzi do spowolnienia, a nawet zatkania odpływu wody. Wśród powodów, dla których zlew kuchenny wymaga udrożnienia, zalicza się:

  • złe nawyki domowników,
  • zatkanie dopływu nierzucającym się w oczy przedmiotem,
  • zalegające w zlewie resztki jedzenia,
  • gromadzenie się tłuszczu,
  • kamień, który osadza się na ściankach rur.

Może okazać się, że z zatkanym zlewem zmagamy się ze względu na błędy montażowe. Na skutek np. niewłaściwego rodzaju rur lub krzywego przyłącza, będziemy musieli liczyć się z naprawą lub wymianą całego odpływu. Lepiej zapobiegać tego rodzaju sytuacjom i zadbać o właściwy montaż zlewu.

Szukasz domowych patentów na radzenie sobie z urządzeniami codziennego użytku? Sprawdź także sposoby na to, jak odkamienić pralkę lub jak wyczyścić kabinę prysznicową!

Jak udrożnić zlew? Domowe sposoby na odetkanie zlewu

Istnieją sprawdzone sposoby, które pozwolą przepchać zlew. Jak odetkać mocno zatkany zlew? Poniżej przedstawiamy kilka metod, które są dobrym patentem na zatkany syfon.

Dowiedz się, jak udrożnić zlew domowymi sposobami

Jak odetkać zlew sodą oczyszczoną?

Soda oczyszczona do czyszczenia kuchni nadaje się idealnie i może być wykorzystana do odetkania zlewu. W tym celu sprawdzi się mieszanka sody oczyszczonej i gorącej wody. To tani, a zarazem ekologiczny sposób, aby uporać się z zatkanym zlewem. Do odpływu należy wlać pół szklanki sody oczyszczonej, a następnie zalać gorącą wodą. Najlepiej odczekać min. 30 minut po tym, jak zatkamy odpływ korkiem (lub ścierką) i pozwolimy, aby składniki weszły ze sobą w reakcje. Gdy zajdzie taka potrzeba – cały proces można powtórzyć. Warto zaznaczyć, że równie skuteczne jest odetkanie zlewu sodą i octem. Jak udrożnić zlew octem? Pół szklanki octu należy zmieszać w odpływie z taką samą ilością sody oczyszczonej. Kolejność postępowania z mieszanką jest taka sama jak w przypadku użycia zagotowanej wody. Na samym końcu należy spłukać mieszankę wodą i obserwować, czy soda oczyszczona skutecznie zadziałała.

Jak udrożnić zlew solą i wrzącą wodą?

Woda i sól to proste składniki, które w połączeniu ze sobą przynoszą satysfakcjonujące efekty. Dlatego też jest to jedna z popularniejszych metod, służąca do przetykania zlewu. Wystarczy, że wsypiemy do odpływu czubatą łyżkę soli, a następnie zalejemy ją wrzątkiem. Ten sposób powinien wystarczyć, aby skutecznie udrożnić przepływ.

Środki chemiczne – jak udrożnić zlew przy ich pomocy?

Do domowych sposobów na zatkany zlew zalicza się także szeroko dostępne środki chemiczne. Można zdobyć je w większości sklepów z chemią gospodarczą, przy czym są to niedrogie, a skuteczne produkty. Podstawowym składnikiem do udrażniania rur jest wodorotlenek sodu. Dlaczego za pomocą środków chemicznych można odetkać mocno zatkany zlew? Przede wszystkim są to silnie żrące substancje, a ich działanie jest natychmiastowe. Trzeba jednak pamiętać, że środki do udrażniania rur mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia i dlatego należy używać ich z wyjątkową ostrożnością. Środki chemiczne są dobrym rozwiązaniem, jeśli zator powstał np. pod otworem odpływu.

Sprawdź domowe sposoby na to, jak odetkać mocno zatkany zlew

Gumowy przepychacz – skutecznie zwalcza proces zatykania

Można przepchać zlew, stosując w tym celu tradycyjne metody. Jak odetkać zlew przepychaczem? Gumową częścią tego przyrządu należy zatkać otwór odpływowy i zacząć dociskać. Zgromadzona woda powinna odpłynąć. W ten sposób szybko i przy niewielkim wysiłku będziemy w stanie odetkać zlew. Jeśli chcemy skorzystać z tego sposobu, musimy upewnić się, że umiemy dobrze używać przepychacza. W innym wypadku zanieczyszczenia przedostaną się głębiej, co może doprowadzić do awarii.

Chcesz odetkać mocno zatkany zlew? Sprężyna kanalizacyjna będzie pomocna!

Innym sposobem na odetkanie zlewu to użycie tzw. żmii. Sprężyna kanalizacyjna jest przydatna zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy poważnie zatkany zlew i prostsze sposoby nie zadziałały. Żmija z jednej strony jest zakończona korbą, a z drugiej ostrym szpicem. Aby zapobiec zapychaniu, potrzebne są dwie osoby – jedna z nich będzie wykręcać, a druga trzymać sprężynę. Przed rozpoczęciem czynności należy zdjąć syfon. Tego typu rozwiązanie jest bezpieczne dla instalacji kanalizacyjnej, jednak musimy stosować je ostrożnie. Jeśli okaże się, że zator powstał w dalszych częściach kanalizacji, dobrze będzie postawić na specjalistyczną pomoc.

Zapchany zlew – jak mu zapobiegać?

Lepiej zapobiegać, niż borykać się z zatkanym odpływem. Jest kilka zasad, których przestrzeganie pozwoli uniknąć kłopotów z zapchanym zlewem. Oto niektóre z nich:

  • pozbywaj się na bieżąco resztek jedzenia, tłuszczu, fusów i innych składników, które zalegają w odpływie,
  • podczas korzystania ze zmywarki, nie zapomnij o użyciu soli do zmywarki, która zmiękcza wodę i zwalcza osad w rurach kanalizacyjnych,
  • zaopatrz się w młynek do odpadów lub sitko zatrzymujące odpady.

Stosowanie się do tych reguł pozwoli zminimalizować ryzyko poważnego zatkania zlewu. Jeśli jednak już do tego dojdzie, dzięki wyżej przedstawionym sposobom, powinniśmy bez większego trudu odetkać odpływ.

Zobacz również: https://czysty-zysk.com/porzadek-w-kuchni-jak-utrzymac-porzadek-w-kuchni/

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…