Home Organizacja Jak ułożyć grafik sprzątania?

Jak ułożyć grafik sprzątania?

11 min czytania
1
0
6,164
Jak ułożyć grafik sprzątania

Mówi się, że to, jak wygląda wnętrze naszego domu, świadczy o jego właścicielu. Zatem jeżeli utrzymujesz swój dom w czystości, masz niebywały powód do dumy! Jednak z własnego doświadczenia wiem, że zaplanowanie tego wszystkiego nie należy do najprostszych. Dlatego właśnie przychodzę Ci z pomocą! Jak ułożyć grafik sprzątania? Mam nadzieję, że mój post pomoże Ci w znalezieniu odpowiedzi na to pytanie.

Jeśli masz problem ze sprzątaniem swojego mieszkania, bo ciągle brakuje Ci czasu, najprawdopodobniej masz problem z jego organizacją. O tym, jak ważne jest efektywne zarządzanie czasem pisaliśmy w naszym poprzednim artykule. Dobra organizacja to podstawa, jeśli chcemy, by nasze obowiązki były wykonywane bez zaległości. Jeśli chcemy usprawnić wykonywanie przez nas obowiązków, dobrym pomysłem jest zapisywanie sobie zadań na określony dzień – sporządzić grafik sprzątania. Dotyczy to nie tylko obowiązków do wykonania na uczelni lub w pracy, ale także sprzątania! Planowanie bardzo porządkuje nasze życie i sprawia, że nie zapominamy o wielu kwestiach. Zaplanowanie czynności takich jak sprzątanie sprawia, że w naszym życiu zagości regularność i systematyczność. Dodatkowo, jeśli będziemy wykonywać małe prace porządkowe co jakiś czas, to nie załamiemy się, oglądając tygodniowy stos nieumytych naczyń. W efekcie będziemy mieli wrażenie, że posprzątanie całego mieszkania zabiera nam mniej czasu.

Ważne kwestie

Są dwie najważniejsze kwestie, które powinnaś uwzględnić przy tworzeniu takiego harmonogramu. Po pierwsze – podziel obowiązki między wszystkich domowników. Pamiętaj, że nie musisz robić wszystkiego sama! Przypisz obowiązki członkom rodziny, dostosowując je odpowiednio do ich wieku i możliwości. Postaraj się, aby podział grafiku sprzątania był mniej więcej równy.

Drugą istotną kwestią jest to, że warto rozpisać sobie obowiązki zgodnie z częstotliwością ich wykonywania. Można je również posortować według konkretnego pomieszczenia. Są czynności, które bezwzględnie należy wykonywać codziennie! Z kolei są również takie, którymi wystarczy zająć się np. raz w miesiącu.

Grafik sprzątania mieszkania - grafik sprzątania 2019

Jak ułożyć grafik sprzątania? – przygotowania

Zanim zaczniesz planować, co i kiedy powinnaś zrobić, poświęć kilka minut na odpowiednie przygotowanie. Paradoksalnie, spowoduje to, że w konsekwencji oszczędzisz więcej czasu. Co powinnaś zrobić w ramach przygotowań?

  1. Obejrzyj swój dom czy mieszkanie. Zobacz, jakie rzeczy wymagają sprzątania i jak często. Zwróć uwagę np. na pamiątki, rośliny, rzeźby i obrazy. Elementy te nie pojawiają się w każdym mieszkaniu, a także wymagają dbania o nie. Być może masz jakieś inne przedmioty, o których zapomnisz bez uprzedniego zastanowienia się, co tak właściwie wymaga poprawy.
  2. Po uprzednim zastanowieniu się, co wymaga sprzątania ile razy w tygodniu, dopisz poszczególne zadania do określonych dni tygodnia. Możesz do poszczególnych dni przypisywać nie tylko zadania, ale także pomieszczenia! Spróbuj przetestować, która opcja jest dla Ciebie wygodniejsza. W ten sposób nie będziesz sobie wmawiała, że daną rzecz musisz zrobić raz w tygodniu, więc zrobisz to… jutro!
  3. Przy podziale obowiązków dla każdego domownika spróbuj zapytać, czy ma jakieś preferencje. Być może Ty lubisz myć naczynia, a Twoje dzieci wycierać je? Jeśli z kolei okaże się, że nikt nie lubi wykonywać pewnych obowiązków, można  się nimi wymieniać.
  4. Spróbuj rozplanować swój grafik sprzątania tak, aby dni wolne były faktycznie wolne. Nie spędzaj każdej soboty i niedzieli na generalnych porządkach, ponieważ każdy potrzebuje trochę czasu na odpoczynek. Jeśli z kolei masz pracujące weekendy, dostosuj swój grafik do wolnego czasu.

Grafik sprzątania – codzienny harmonogram

Do czynności, które mogą znaleźć się w codziennym grafiku sprzątania należą:

  • mycie naczyń,
  • wycieranie blatów w kuchni,
  • wyrzucanie śmieci,
  • ścielenie łóżka,
  • wycieranie umywalki w łazience,
  • porządkowanie rzeczy na stole lub biurku

Raz w tygodniu

Pamiętajmy, że oprócz porządków, o których należy pamiętać każdego dnia, są też takie, które wystarczy odhaczyć z listy raz w tygodniu:

  • wyrzucanie resztek jedzenia z lodówki,
  • mycie zlewu, kuchenki,
  • zmiana ściereczek w kuchni,
  • czyszczenie umywalki, wanny, toalety,
  • zmieniamy ręczniki w łazience,
  • wycieranie luster,
  • czyszczenie toalety wewnątrz,
  • wycieranie kurzy w całym mieszkaniu,

grafik sprzątania

Raz w miesiącu

Niektóre porządki możemy sobie zaplanować na konkretny dzień w miesiącu. Możemy sobie np. zaplanować jedną- dwie czynności z poniższej listy na jeden z czterech tygodni w miesiącu:

  • czyszczenie piekarnika,
  • dezynfekcja koszu na śmieci,
  • udrażnianie kanalizacji,
  • zmiana pościeli w sypialni,
  • mycie lodówki wewnątrz

Raz na pół roku

Pamiętajmy, że w naszym grafiku sprzątania powinny znaleźć się tak zwane „sezonowe” porządki. Wtedy zazwyczaj wypadają święta, zapraszamy gości, więc sprzątamy na błysk cały dom. Oprócz mycia okien pamiętajmy, że bardzo istotne jest:

  • pranie dywanów i wykładzin,
  • zmiana i pranie firan oraz zasłon

Oczywiście możecie dodatkowo wszystkie czynności rozpisać z podziałem na pomieszczenia. Pamiętaj o tym, by nie poddawać się jeśli na początku nie wszystko wyjdzie po Twojej myśli. Nie zapominaj o tym, że w Waszym domu mogą być to także inne domowe obowiązki! Być może mieszka z Wami zwierzak i do harmonogramu trzeba będzie dopisać kilka rzeczy. To tylko przykładowa lista. Wszystko dostosujcie do własnych potrzeb. Pamiętajcie jednak, że organizacja to klucz do sukcesu w zachowaniu odpowiedniego porządku w domu. Warto zatem poświęcić chwilę na odpowiednie zaplanowanie wszystkiego. Jeśli grafik sprzątania pomoże Ci w organizowaniu domowych porządków, zachęcamy do wypróbowania ekologicznych sposobów na sprzątanie, które z pewnością je ułatwią.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Jeden komentarz

  1. Ewelina

    8 września, 2020 at 7:59 am

    Jestem zorganizowaną osobą, więc nie muszę mieć grafiku, wiem co po kolei mam robić. W obowiązkach pomaga mi roomba, więc ja ścieram kurze, a ona równolegle odkurza, jak skończy to zmywam podłogi. Tak jest o wiele szybciej.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…