Home Sprzątanie Jak usunąć kamień z czajnika?

Jak usunąć kamień z czajnika?

6 min czytania
0
0
2,350
Jak usunąć kamień z czajnika?

Osad z kamienia w czajniku pojawia się już po kilku tygodniach użytkowania. To standardowy zabójca czajników, z którym jednak można podjąć skuteczną walkę. Czym i jak usunąć kamień z czajnika?

Przyczyna powstawania kamienia w czajniku

Główną przyczyną osadzania się kamienia na dnie czajnika jest twarda woda. Osad nie tylko niszczy wygląd od wewnątrz pod względem estetycznym, ale także wpływa na pogorszenie się jakości herbaty i kawy, którą przygotowujemy. Nie trzeba jednak czajnika wyrzucać, gdy pojawi się na nim kamień. Osad można skutecznie usunąć.

Jak usunąć kamień z czajnika?


Ocet

Należy wypełnić czajnik równą ilością octu i wody. Następnie włączyć go na normalne gotowanie. Po zagotowaniu Twoim oczom ukażą się płatki kamienia pływające po powierzchni wody. Należy bardzo dokładnie wypłukać czajnik i przy użyciu wilgotnej szmatki, dokładnie wytrzeć go od wewnątrz. Aby pozbyć się zapachu octu, należy napełnić czajnik wodą i ją zagotować. Wystarczy powtórzyć tę czynność 3-4 razy, aby czajnik powrócił do normalnego stanu.

Coca cola

Coca cola, czyli popularny napój skutecznie poradzi sobie z niewielkim osadem pojawiającym się na dnie czajnika. Należy wlać szklankę tego napoju do czajnika, dolać trochę wody i wszystko zagotować. Aby uzyskać jeszcze lepsze efekty, należy wsypać do czajnika łyżeczkę sody oczyszczonej.

Obierki ziemniaczane

Należy napełnić czajnik obierkami z ziemniaków, zalać wszystko wodą i zagotować. Następnie należy wymienić wodę pozostawiając w naczyniu nadal obierki i ponownie zagotować.

Cytryna

Jeżeli kamień w czajniku nie jest zbyt uporczywy do usunięcia, możesz powalczyć z nim przy użyciu cytryny. Należy wycisnąć sok z cytryny do czajnika, a następnie zmieszać go z wodą. Następnie zagotować wodę dwukrotnie i pozostawić do wystygnięcia. Po tej procedurze, należy po prostu wylać wodę z czajnika. Na sam koniec należy wyczyścić dno wilgotną szmatką z niewielką ilością sody.

Domowe sposoby na usunięcie kamienia z czajnika - cytryna

 

Preparaty chemiczne do walki z kamieniem w czajniku

Jeżeli żadne domowe sposoby nie są w stanie usunąć kamienia, bo powstał już bardzo potężny osad, warto sięgnąć po środki chemiczne. W sklepach można znaleźć specjalne środki, które walczą z kamieniem osadzającym się na dnie. Istotne jest jednak, aby wybrać produkt możliwy do wykorzystania w przedmiotach, które mają kontakt z żywnością. Zastosowanie niewłaściwego środka może mieć przykre konsekwencje dla Twojego zdrowia. Zwykle odkamieniacz do czajników kosztuje od 5 do 15 złotych.

Jak zapobiec osadzaniu się kamienia w czajniku?

Podstawową sprawą jest to, aby nie zostawiać wody w czajniku, gdy z niego nie korzystamy. Po zagotowaniu należy wylać ją z czajnika tak, aby pozostał on pusty. Stosowanie filtrów do wody również podaruje dłuższe życie czajnikowi.

Dodatkowo przynajmniej raz w miesiącu należy go czyścić przy użyciu octu lub cytryny. Dzięki temu będzie trzeba walczyć jedynie z niewielką ilością osadu.

Dbaj o czajnik a wprowadzisz do domu oszczędności

Okazuje się, że zakamieniony czajnik do zagotowania wody potrzebuje znacznie więcej energii niż ten czysty i zadbany. Dzięki temu, że zadbasz o stan swojego czajnika zmniejszysz rachunki za prąd.

Kamień w czajniku - czym usunąć?

Pamiętaj również o tym, aby gotować tylko taką ilość wody, jaka faktycznie jest potrzebna. Gotując zbyt duże ilości wody marnujesz nie tylko czas, ale również energię.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…