Home Sprzątanie Jak usunąć plamy po czerwonym winie?

Jak usunąć plamy po czerwonym winie?

8 min czytania
1
0
3,989
Jak usunąć plamy po czerwonym winie

Plamy na naszych ubraniach czy obrusach to nielubiani goście. Jedne z nich powstają stosunkowo łatwo jak np. plamy po kosmetykach. Inne z kolei mają opinię tych, których pozbyć się bardzo trudno. Należą do nich między innymi plamy z oleju silnikowego czy też plamy z wina czerwonego. Jak usunąć plamy po czerwonym winie? Z pewnością wiele osób zadaje sobie to pytanie! Kłopotliwe? Ciężkie do usunięcia? A co gdybyśmy powiedzieli Ci, że pozbędziesz się problemu w kilka chwil? I to domowymi sposobami!

Usuwanie świeżych plam z czerwonego wina

Sól na świeże plamy z czerwonego wina

Świeżą plamę po czerwonym winie usuniesz, zasypując ją obficie solą. Następnie tkaninę należy moczyć w zimnej wodzie przez około pół godziny. Po tym czasie możesz normalnie ją wyprać, a po plamie nie będzie śladu! Możesz także spróbować zasypać plamę z czerwonego wina solą i zaczekać, aż wchłonie płyn oraz kolor. Dopiero wówczas możesz ją zaprać. 

Białe wino na plamy?

Tak! Dobrze czytasz! Plamy po czerwonym winie usuniesz także za pomocą białego wina lub szampana. Wystarczy, że szybko zareagujesz i od razu zalejesz nimi poplamiony materiał. Następnie należy normalnie wyprać go w pralce. W przypadku delikatnych tkanin zamiast prać je w pralce, spróbuj wyprać dany materiał ręcznie w wodzie z mydłem. W ten sposób zapobiegniesz ich zniszczeniu. 

Mąka ziemniaczana na plamy z wina czerwonego

Większość z nas ma w domach mąkę ziemniaczaną. Okazuje się, że ma ona zastosowanie również w wywabianiu plam po czerwonym winie! Stosuje się ja głównie przy pozbywaniu się plam z tkanin delikatnych takich jak satyna czy jedwab. Zabrudzone miejsce należy posypać mąką i rozcieńczyć ją z wodą. Zapobiegnie to powstawaniu odbarwień. Tę metodę szczególnie poleca się do kolorowych materiałów. Ubranie należy następnie dokładnie wypłukać w zimnej wodzie i wyprać w pralce.

Stare plamy z czerwonego wina – jak usunąć?

Co zrobić gdy na naszym ulubionym obrusie lub serwetce znajdujemy stare plamy z czerwonego wina? Te świeże stosunkowo łatwo usunąć przy szybkiej reakcji, co natomiast w przypadku tych zaschniętych? Jak się okazuje, na tego typu plamy z czerwonego wina także są sprawdzone sposoby i nie trzeba spisywać na straty zabrudzonych nimi materiałów.

Mydło i woda?

Jeden z najprostszych sposobów! Wystarczy, że zaschniętą plamę przemyjesz ciepłą wodą z mydłem. W przypadku bardziej uciążliwych plam, możesz dodać również odrobinę amoniaku.

Krem do golenia wywabi plamę po winie!

Być może się tego nie spodziewaliście, ale do usunięcia starych plam po czerwonym winie możesz wykorzystać również krem do golenia. Wystarczy, że nałożysz go na zaschniętą plamę, pozostawisz do wyschnięcia, a następnie zeskrobiesz. Innym sposobem jest także pozostawienie wspomnianego kremu do golenia na starej plamie na kilka minut. Po wyschnięciu należy go spłukać letnią wodą, a nawet stare plamy z czerwonego wina powinny całkowicie zniknąć lub stać się mniej widoczne. 

Gorące mleko do kolorowych tkanin

Równie dobrym i polecanym sposobem jest zalanie zaplamionych miejsc gorącym mlekiem. Następnie tkaninę należy wyprać. Jest to metoda szczególnie polecana przy kolorowych i bawełnianych materiałach.

Plamy z czerwonego wina - domowe sposoby na ich usunięcie

Teraz z pewnością znasz odpowiedź na pytanie Jak usunąć plamy po czerwonym winie! Okazuje się, że usunięcie zarówno świeżych jak i starych plam wcale nie musi być kłopotliwe! Wystarczy pamiętać, że możesz wykorzystać wiele produktów, które na pewno masz w domu. Wszystkie wymienione sposoby na usunięcie plam z wina czerwonego są skuteczne, ale w zależności od czasu powstania plamy ich skuteczność może być zróżnicowana. Zachęcamy do ich wypróbowania, a plamy z czerwonego wina nie będą już dłużej nieproszonymi gośćmi na Twoich ubraniach!

Na koniec, pamiętajcie o niezwykle ważnej sprawie! Nie można wyprasować ubrania, póki plama z wina nie zostanie całkowicie usunięta. Żelazko ją utrwali i być może nie uratujesz już ulubionej bluzki czy spodni.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Jeden komentarz

  1. […] O usuwaniu plam po winie napisałam oddzielny artykuł […]

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…