Home Eko porady Jak usunąć plamy z trawy? Domowe sposoby

Jak usunąć plamy z trawy? Domowe sposoby

6 min czytania
0
0
1,169
jak usunąć plamy z trawy

Plamy z trawy są dość trudne do wywabienia ze względu na silny barwnik (chlorofil), jednak nie jest to niemożliwe. Musimy szybko reagować i zastosować się do kilku domowych sposobów. Podpowiadamy jak usunąć plamy z trawy z ubrań!

Jak usunąć plamy z trawy domowym sposobem?

Zanim zastosujemy któryś z domowych sposób na rozwiązanie plamy z trawy, najpierw ubrudzone miejsce namoczmy w zimnej wodzie.  Możemy przy okazji użyć szarego mydła lub płynu do mycia naczyń. Jest to najprostszy i uniwersalny sposób do wywabiania plam. Następnie wypierzmy ubranie w niskiej temperaturze. Pamiętajmy aby pod żadnym pozorem nie  używać gorącej wody bo plama utrwali się wtedy na dobre!

Cytryna i woda utleniona na plamy po trawie

Jeśli szybkie zapranie plamy z trawy nie pomogło, spróbujmy użyć kwasku cytrynowego. Wystarczy zwilżyć plamę sokiem z wyciśniętej cytryny lub roztworem kwasku cytrynowego. Następnie spłukujemy i powtarzamy czynność. Cytryna radzi sobie z plamami i można ją stosować na delikatne tkaniny.

Woda utleniona jest natomiast najlepsza do usuwania plam z trawy na białych tkaninach i świetnie zastąpi wybielacz, który niestety może zniszczyć ubranie. Zwilżmy plamę z trawy wodą utlenioną, pozostawmy na około pół godziny a następnie upierzmy zabrudzony materiał w zimnej wodzie.

plamy po trawie

Czym usunąć plamy z trawy? Alkoholem!

Alkohol działa jak rozpuszczalnik. Mocny (najlepiej 70 proc. alkohol) lub rozcieńczony wodą spirytus wystarczy nałożyć na plamę, lekko wetrzeć i zostawić na czas podobny jak w przypadku wody utlenionej. Po tym czasie pierzemy ubranie w zimnej wodzie. W przypadku wełnianego materiału zabrudzonego trawą możemy uprzednio lekko podgrzać alkohol.

Lakier do włosów na plamy z trawy

Lakier do włosów zawiera w swoim składzie alkohol, z tego więc względu z powodzeniem możemy go użyć do usuwania plam z trawy. Wystarczy spryskać lakierem plamę i czekamy aż materiał stwardnieje. Następnie z pomocą szczoteczki z twardym włosiem pocieramy zesztywniałą plamę aż całkowicie się wykruszy. Pamiętajmy aby nie pocierać zbyt mocno zabrudzonego miejsca. Możemy przez przypadek uszkodzić materiał. Na koniec nanosimy środek piorący w to miejsce i pierzemy brudny materiał zgodnie ze wskazaniami na metce.

Większość wymienionych produktów mamy w domu, więc nie są to kosztowne metody i możemy w miarę szybko zareagować.

Sprawdź także jak usunąć plamy po czerwonym winie, po kosmetykach, plamy z długopisu oraz plamy z owoców lub oleju silnikowego.

Jak usunąć stare plamy z trawy?

Może się zdarzyć, że nie zdążymy zareagować na czas i plama po trawie zasycha. Ważne jest aby do usuwania plamy z trawy, która zdążyła zaschnąć nie używać gorącej wody. W tym wypadku również zastosujmy kwasek cytrynowy lub cytrynę i upierzmy ubranie w pralce.  Możemy także użyć amoniaku, który stosuje się identycznie jak wspomniany kwasek cytrynowy. Posypujemy zabrudzenie amoniakiem i pocieramy do momentu aż plama zniknie. Aby zwiększyć skuteczność tej metody możemy dodać odrobiny wody z dodatkiem soli.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…