Home Sprzątanie Jak usunąć rdzę z roweru?

Jak usunąć rdzę z roweru?

6 min czytania
2
0
7,504
Jak usunąć rdzę z roweru

Rowery towarzyszą nam w codziennym życiu, często zastępując komunikację miejską i samochody. Służą nam one jako zdrowy dla ciała środek transportu, jednak jak każdy używany przez nas sprzęt, wymagają odpowiedniego przechowywania i konserwacji. Wymieniamy dętki, dokręcamy śrubki, smarujemy łańcuchy. Czasem jednak zauważymy rdzę, która grozi ,,zjedzeniem” naszego roweru. Zatem, jak usunąć rdzę z roweru, aby nie zdążyła go całkowicie pochłonąć?

Co powoduje rdzewienie roweru?

Rowery zazwyczaj zaczynają rdzewieć na łańcuchu i zębatkach. Dzieje się tak za sprawą wody i brudu. Jeśli nie czyścimy roweru i nie smarujemy jego mechanizmu wystarczająco często, rdza będzie się powiększać za każdym razem, gdy zostawimy brudny rower do wyschnięcia. Stalowe elementy roweru zawierają w swoim składzie żelazo. Kiedy wchodzi ono w kontakt z tlenem znajdującym się w powietrzu i wodzie, łączą się, tworząc tlenek żelaza (rdzę). Aby uniknąć rdzewienia, należy utrzymywać łańcuch, drążki kierownicy, pedały itd. naoliwione. Dzięki temu nasz rower będzie wyglądał estetycznie i zachowamy bezpieczeństwo podczas jazdy.

Jak usunąć rdzę z roweru – domowe sposoby

Pomocne w walce z rdzą będą środki, które znajdziemy w naszej kuchni. O prostych do wykonania ekologicznych środkach do sprzątania pisaliśmy w naszym poprzednim artykule.

Jak usunąć rdzę z roweru - domowe sposoby

Kwasek cytrynowy – substancja na rdzewienie

Jeśli jednak rozpuścimy 2 łyżeczki kwasku cytrynowego w gorącej wodzie, możemy zanurzyć w powstałym roztworze czyszczone elementy. Wystarczy potem zeskrobać resztki rdzy druciakiem. Gdy nie możemy odkręcić któregoś z elementów, załóżmy gumowe rękawice i za pomocą gąbki namoczonej w wodzie z kwaskiem cytrynowym zetrzyjmy rdzę bezpośrednio z roweru. Miejmy jednak na uwadze, że kwasek cytrynowy może zniszczyć farbę na naszym rowerze.

Jak usunąć rdzę z roweru octem lub sodą oczyszczoną?

Ocet może pomóc w oderwaniu rdzy od powierzchni roweru. Możemy zanurzyć w nim zardzewiały element i pozostawić na kilka godzin do wyschnięcia, żeby potem zeskrobać z niego resztkę rdzy, lub oczyścić go ściereczką nasączoną octem.

Soda oczyszczona w podobny sposób jak ocet, sprawdzi się w walce z rdzą. Zmieszana z wodą utworzy smarowidło, którym można pokryć zardzewiałą powierzchnię roweru. Pozostawmy papkę z sody i wody nałożoną na rower i sprawdźmy po kilku godzinach efekt. Za pomocą szczoteczki do zębów możemy wyszorować rdzę z pozostawioną na nim sodą. Rdza powinna odkleić się od metalowej powierzchni, lub trzeba będzie ją mocniej skrobać.

Jeżeli domowe sposoby nie są skuteczne, warto zdecydować się na gotowe środki do usuwania rdzy, które są dostępne w sklepach specjalistycznych. Niektóre z preparatów wypierają wilgoć i mają działanie zapobiegające rdzewieniu na przyszłość. Pamiętajmy, żeby dokładnie sprawdzić, czy rdza nie pochłonęła zbyt mocno części naszego roweru. W tym przypadku może wyrządzić wiele szkody i będzie niezbędna wizyta w serwisie rowerowym lub wymiana roweru na nowy.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

2 komentarze

 1. Iza

  15 września, 2020 at 12:23 pm

  Dziękuje za te porady. 🙂

  Odpowiedz

  • Aleksandra

   23 marca, 2021 at 9:16 am

   Cieszymy się, że możemy pomóc 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…