Home Eko porady Jak wybielić ubrania domowym sposobem?

Jak wybielić ubrania domowym sposobem?

6 min czytania
0
0
3,675
Jak wybielić ubrania domowym sposobem?

Białe ubrania prezentują się w niezwykle atrakcyjny sposób. Niestety, po pewnym czasie ich wygląd nie jest już tak idealny. Szarzeją i żółkną. Aby je wybielić, możesz użyć wybielacza, jednak trzeba pamiętać o szczególnej ostrożności, aby nie zniszczyć tkaniny. Dlatego dzisiaj przychodzimy do Ciebie z prostymi, domowymi i przede wszystkim – bezpiecznymi sposobami na wybielenie ubrań!

Wybielanie ubrań domowym sposobem

Jeżeli masz w swojej szafie dużo białych ubrań, dobrze wiesz, że wymagają one szczególnej troski. Tylko wtedy będą mogły zachować idealny wygląd na dłużej. Niestety, po jakimś czasie i tak zaczną szarzeć i stracą swój pierwotny blask. Aby go przywrócić, wystarczą nam domowe sposoby na wybielanie. Nie trzeba używać środków chemicznych. Oto najczęściej wykorzystywane sposoby!

Użyj cytryny

Twoje białe ubrania pożółkły lub poszarzały? Wymocz je w płukance z cytryny. Jeżeli są odporne na wysokie temperatury, można z powodzeniem wymoczyć je w gorącej wodzie z cytryną. W tym celu, należy w dużym garnku zagotować wodą i wkroić do niej kilka plastrów cytryny. Do tak przygotowanej płukanki należy włożyć białe ubrania. Powinny pozostać w roztworze przez godzinę. Następnie należy je wyciągnąć z garnka i wyprać.

Wybielanie ubrań domowym sposobem - uzycie cytryny

Wybielanie ubrań octem

Należy dodać do prania zamiast płynu do płukania, jedną miarkę octu. Sprawi to, że białe ubrania odzyskają dawny blask, a także ulegną zmiękczeniu. Usunięty zostanie z nich osad z detergentów, który nagromadził się w ubraniach podczas poprzednich prań. Ocet, to obok cytryny, jeden z najbardziej popularnych środków do wybielania ubrań.

Płukanka z sody oczyszczonej

Kolejnym domowym sposobem na odplamienie białych ubrań, jest namoczenie ich w 4 litrach wody z dodatkiem 1 szklanki sody oczyszczonej. Należy pozostawić je w takiej płukance na kilkadziesiąt minut, a następnie wyprać jak zwykle. Białe ubrania znów będę zachwycały swoim kolorem.

Aspiryna o właściwościach wybielających

Jak wybielić pożółkłe ubrania? Okazuje się, że popularny lek na przeziębienie, skutecznie radzi sobie z usuwaniem żółtych osadów i plam. Należy rozpuścić w wodzie 5 tabletek aspiryny. Następnie ubrania musisz namoczyć w tak przygotowanym roztworzone. Powinno się namaczać je przez dłuższą chwilę, po czym wyprać. Trzeba jednak pamiętać, aby do tych czynności użyć tylko białych tabletek aspiryny. Inne kolory osłonki mogłyby spowodować zafarbowanie tkaniny.

Woda utleniona do wybielania ubrań

Dodaj do wody odrobinę wody utlenionej. Dzięki temu skutecznie usuniesz osad powstający na białych tkaninach. Roztwór powinien składać się z dwóch części wody utlenionej i z jednej części płynu do mycia naczyń. Będzie skutecznym sposobem do walki z wszelkimi zabrudzeniami pojawiającymi się na białych ubraniach.

Mleko

Okazuje się, że mleko pomaga skutecznie dbać o wygląd białych tkanin. Szczególnie polecane jest użycie tego składnika dla tkanin bawełnianych. Wystarczy włożyć ubrania do miski z mlekiem. W takim stanie ubrania powinny pozostać przez kilka godzin. Następnie należy ubrania wyprać, jak zwykle.

Wybielanie ubrań domowym sposobem - wybielanie ubrań mlekiem

Jak widać domowych sposobów na wybielanie ubrań jest całkiem dużo – nie od razu musimy skłaniać się ku użyciu środków chemicznych, zwłaszcza że wiele z powyższych rzeczy mamy na co dzień w domu. A Wy? Jakie macie sposoby na utrzymanie śnieżnej bieli Waszych ubrań?

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również

Co to są roztocza i dlaczego roztocza kurzu są tak groźne dla zdrowia?

Alergia na kurz jest najczęściej występującą alergią w Polsce – cierpi na nią około …