Home Eko porady Jak wybielić ubrania domowym sposobem?

Jak wybielić ubrania domowym sposobem?

18 min czytania
0
0
43,030
jak wybielić ubrania

Białe ubrania prezentują się w niezwykle atrakcyjny sposób. Niestety, po pewnym czasie ich wygląd nie jest już tak idealny. Szarzeją i żółkną. Aby je wybielić, możesz użyć wybielacza, jednak trzeba pamiętać o szczególnej ostrożności, aby nie zniszczyć tkaniny. Dlatego dzisiaj przychodzimy do Ciebie z prostymi, domowymi i przede wszystkim – bezpiecznymi metodami na to, jak wybielić ubrania domowym sposobem!

Spis treści:

Domowe sposoby na wybielenie ubrań

Jeżeli masz w swojej szafie dużo białych ubrań, dobrze wiesz, że wymagają one szczególnej troski. Tylko wtedy będą mogły zachować idealny wygląd na dłużej. Biel wygląda bardzo estetycznie w każdej stylizacji, jednakże białe ubrania bardzo szybko się brudzą, a dodatkowo podczas każdego prania tracą swój kolor jednocześnie szarzejąc. Niestety, po jakimś czasie białe ubrania stracą swój pierwotny blask. Wyglądają wtedy dużo gorzej niż bezpośrednio po ich kupieniu. Jednak da się uratować śnieżną biel! Aby ją przywrócić, wystarczą nam domowe sposoby na wybielanie ubrań. Nie trzeba używać środków chemicznych, wystarczą materiały, które każdy z nas ma w domu. Substancje te są bardzo tanie i jednocześnie niezwykle łatwo dostępne. Poznaj najlepsze sposoby, przetestowane przez gospodynie domowe i dowiedz się, jak wybielić białe ubrania! Oto najczęściej wykorzystywane metody!

Wybielacz

Jest to zapewne Twoja pierwsza myśl, jeżeli zastanawiasz się nad skutecznym i szybkim sposobem na to, jak wybielić ubrania. Okazuje się jednak, że ta opcja nie jest zbyt przyjazna środowisku. Wybielacze mogą być dodatkowo niebezpieczne dla tkanin, doprowadzając do powstania uszkodzeń. Jest to jednak sposób szybki, ale warto zastanowić się, czy faktycznie chcemy użyć wybielacza, czy wolimy poświęcić trochę czasu i samodzielnie przygotować bardziej ekologiczne substancje, które również sprawią, że nasze ubrania zyskają śnieżną biel!

Jak wybielić ubrania? Użyj cytryny

Twoje białe ubrania pożółkły lub poszarzały? Wymocz je w płukance z cytryny. Najlepsze są domowe sposoby na wybielanie ubrań. Kosztują niewiele i możemy zastosować produkty, które znajdują się w naszych domach.

Jeżeli poszarzały materiały, które są odporne na wysokie temperatury, (takie, jak np. ręczniki czy pościel), można z powodzeniem wymoczyć je w gorącej wodzie z cytryną. W tym celu, należy w dużym garnku zagotować wodę i wkroić do niej kilka plastrów cytryny. Do tak przygotowanej płukanki należy włożyć białe ubrania. Powinny pozostać w roztworze przez godzinę. Następnie należy je wyciągnąć z garnka i wyprać jak zwykle.

Aby dowiedzieć się, jak odpowiednio wyprać daną tkaninę zachęcamy do przeczytania wpisu o oznaczeniach na metkach. Stosowanie się do zaleceń producenta oraz jego wskazówek sprawi, że unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek związanych z narażeniem swoich ubrań na szkodliwe działanie zbyt wysokich temperatur, czy chemicznych środków. Jeżeli chcesz wybielić ubrania domowym sposobem, cytryna przyda się nie tylko do prania, ale także do płukania ubrań. W tym celu wlej pół szklanki soku z cytryny do pojemnika przeznaczonego na płyn do płukania. Jeżeli producent nie zaleca inaczej, wypierz pranie w wysokiej temperaturze. Jeżeli chcesz uzyskać jeszcze lepszy efekt, możesz wysuszyć ubrania na słońcu. Promieniowanie UV sprawi, że Twoje tkaniny zyskają śnieżną biel.

Cytryna do wybielania ubrań

Domowe sposoby na wybielanie ubrań – ocet

Należy dodać do prania zamiast płynu do płukania, jedną miarkę octu. Sprawi to, że białe ubrania odzyskają dawny blask, a także ulegną zmiękczeniu. Usunięty zostanie z nich osad z detergentów, który nagromadził się w ubraniach podczas poprzednich prań. Ocet, to obok cytryny, jeden z najbardziej popularnych środków do wybielania ubrań. Nic dziwnego! W końcu jest to środek niezwykle tani, a ponadto bardzo łatwo dostępny. Kupisz go niemal w każdym sklepie spożywczym. Biały ocet jest niezwykle łagodny dla tkanin, a dzięki właściwościom zmiękczającym nie będzie konieczne korzystanie z chemicznych środków. Inne sposoby na wybielanie ubrań to  wcieranie octu w miejsca, na których powstały plamy. Jeżeli zauważyłaś nieestetyczne zabrudzenia np. dookoła szyi czy pod pachami, wetrzyj niewielką ilość octu, a następnie pozostaw ubranie do wyschnięcia. Możesz to zrobić na około godzinę przed praniem. Po tym czasie wypierz ubrania jak zwykle.

Jak wybielić ubrania? Płukanka z sody oczyszczonej

Kolejnym domowym sposobem na odplamianie i wybielenie ubrań, jest namoczenie ich w 4 litrach wody z dodatkiem 1 szklanki sody oczyszczonej. Należy pozostawić je w takiej płukance na kilkadziesiąt minut, a następnie wyprać jak zwykle. Białe ubrania znów będą zachwycały swoim kolorem. Sodę oczyszczoną możesz wykorzystać także dodając pół szklanki bezpośrednio do pralki. Możesz użyć jej razem z detergentem, którego używasz oraz wyprać tak, jak zwykle. Jeżeli z kolei na Twoich ubraniach pojawiły się głębokie i trudne do usunięcia plamy, zmieszaj sodę oczyszczoną z cytryną i nałóż ją na zabrudzone miejsca. Mieszanka ta sprawi, że pozbędziesz się nawet uporczywych zabrudzeń.

Wybielanie ubrań sodą – zalety

Dużą zaletą sody oczyszczonej jest jej cena. Właściwości sody oczyszczonej pozwalają jej na dokładne penetrowanie tkanin, dzięki czemu ubrania stają się bardzo dobrze oczyszczone i wybielone. Dodatkowo soda oczyszczona podobnie jak ocet, wykazuje właściwości zmiękczające. Sprawia to, że nie jest konieczne korzystanie z płynu do płukania, ponieważ ubrania stają się zdecydowanie bardziej przyjemne w dotyku. Substancja ta ma wiele innych zastosowań. Nada się między innymi do czyszczenia kuchni lub ekologicznego sprzątania, w tym do mycia okien domowymi sposobami.

Aspiryna do wybielania ubrań

Aspiryna o właściwościach wybielających

Jak wybielić ubrania, które są pożółkłe? Okazuje się, że popularny lek na przeziębienie, skutecznie radzi sobie z usuwaniem żółtych osadów i plam z potu. Należy rozpuścić w wodzie 5 tabletek aspiryny. Następnie ubrania musisz namoczyć w tak przygotowanym roztworze. Powinno się namaczać je przez dłuższą chwilę, po czym wyprać. Trzeba jednak pamiętać, aby do tych czynności użyć tylko białych tabletek aspiryny, które nie są sprzedawane w osłonkach. Osłonki barwione różnymi kolorami mogłyby spowodować zafarbowanie tkaniny i jej nieodwracalne zniszczenie.

Woda utleniona do wybielania ubrań

Jak wybielić białe ubrania z pomocą wody utlenionej? Dodaj ją wody, w której pierzesz ubrania. Dzięki temu skutecznie usuniesz osad powstający na białych tkaninach. Roztwór powinien składać się z dwóch części wody utlenionej i z jednej części płynu do mycia naczyń. W tak powstałym roztworze powinnaś namaczać pranie przez godzinę, a następnie wyprać je, stosując się do zaleceń producenta. Woda utleniona będzie skutecznym i tanim sposobem do walki z wszelkimi zabrudzeniami pojawiającymi się na białych ubraniach. Jeśli z kolei na Twoich ubraniach pojawiły się plamy, które nie chcą zejść, w tym przypadku możesz zamiast namaczania w roztworze, zastosować wodę utlenioną bezpośrednio na plamę. Podobnie jak soda oczyszczona, woda utleniona ma także szereg innych zastosowań.

Jak wybielić ubrania z pomocą amoniaku?

Amoniak jest środkiem, który cechuje się niezbyt przyjemnym zapachem, jednakże bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem wszelkich zabrudzeń. Będzie także idealny, jeżeli chcesz wypróbować wybielanie ubrań domowym sposobem. Jeśli użyjesz amoniaku do prania swoich ubrań, nie powinny one szarzeć. Zachowają śnieżną biel mimo wielu prań. Jeśli chcesz nadać swoim tkaninom niezwykłej bieli przy użyciu amoniaku, najpierw wybierz swoje ubrania wyłącznie przy użyciu proszku. W następnym kroku powinnaś powtórzyć pranie, ale bez użycia detergentów. Jak wybielić białe ubrania? Wystarczy dodać do prania pół szklanki amoniaku. Musisz go wlać do pojemnika na płyn do płukania. Efektem, który osiągniesz będą tkaniny zachwycające swoją nieskazitelną bielą!

Mleko a wybielanie ubrań

Okazuje się, że mleko pomaga skutecznie dbać o wygląd białych tkanin. Szczególnie polecane jest użycie tego składnika do tkanin bawełnianych. Jak wybielić białe ubrania mlekiem? Wystarczy włożyć je do miski z mlekiem. W takim stanie ubrania powinny pozostać przez kilka godzin. Następnie należy ubrania wyprać, jak zwykle.

Mleko do wybielania ubrań

Jak wybielić białą bluzkę?

Zastanawiasz się, jak wybielić ubrania, które zostały wykonane z poliestru lub bawełny poliestrowej? Powinnaś unikać wybielaczy chemicznych. Ich zastosowanie może spowodować wystąpienie reakcji chemicznej, przez co tkaniny staną się zażółcone i stracą swoją śnieżną biel. Warto zwrócić także uwagę na wodę, w której pierze się tkaniny. Jeżeli jest ona mętna, może to sprawić, że powstający osad także przyczyni się do utraty bieli. Jeżeli chcesz, aby na Twoich ubraniach nie pojawiały się plamy czy odbarwienia, zwróć uwagę, czy nie aplikujesz na nie perfum lub dezodorantu. Substancje te mogą wejść w kontakt z tkaniną i sprawić, że powstaną na nich żółte plamy.

Jak widać domowych sposobów na to, jak wybielić ubrania jest całkiem dużo – nie od razu musimy skłaniać się ku użyciu środków chemicznych, zwłaszcza że wiele z powyższych rzeczy mamy na co dzień w domu. A Wy? Jakie macie sposoby na utrzymanie śnieżnej bieli Waszych ubrań?

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…