Home Artykuły sponsorowane Jak wyczyścić akcesoria do parzenia kawy?

Jak wyczyścić akcesoria do parzenia kawy?

6 min czytania
0
0
467
Jak wyczyścić areopress? Poznaj sposoby!

Każdy wytrawny kawosz przyzna, że filiżanka małej czarnej o poranku to wielka rzecz! Jeden łyk i świat staje się piękniejszy, a chwila nabiera smaku i znaczenia. W pogoni za doskonałym aromatem sięgamy po różne akcesoria do parzenia kawy: kawiarki, aeropressy, ekspersy przelewowe… Niezależnie od rodzaju łączy je jedno: aby można było zawsze cieszyć się pełnym aromatem kawy, trzeba je prawidłowo czyścić. Jak to fachowo zrobić? Wyjaśniamy!

Jak wyczyścić areopress?

Aeropress to jedno z najprostszych urządzeń do patrzenia kawy. Jego uniwersalność i prostota sprawiają, że nie istnieje coś takiego, jak jeden poprawny przepis na doskonałą kawę. Urządzenie jest tak uniwersalne, że dzięki niemu Twoja kawa za każdym razem może smakować inaczej a jedyne, co może ograniczać wytrawnego domowego baristę, to jego własna wyobraźnia. Urządzenie to działa jak strzykawka, która składa sie z tuby i otwartego cylindra, do którego wkłada się tłok zamykający  główną komorę. Jak zapewne się domyślasz, kawa tworzy się, gdy przeciskasz ją za pomocą tłoka prosto do kubka. Niewątpliwą zaletą aeropressu jest tez to, że łatwo zachować go w czystości. Po zaparzeniu kawy wyrzucamy zużyty filtr i sprasowane fusy, rozkręcamy urządzenie i zdejmujemy gumowej uszczelkę, a następnie każdy element myjemy pod bieżącą wodą. Suszymy rozkręcony. Aeropress można również myć w zmywarce. Od czasu do czasu warto też wyczyścić go w roztworze z gorącej wody i sody oczyszczonej.

Kawiarka ciśnieniowa – jak ją wyczyścić?

Kawiarki do kawy również cieszą sie niesłabnącą popularnością w baristycznym świecie. Niemal każdy ma w domu choćby maleńką ciśnieniową kawiarkę na gaz, indukcję. Kawiarka ciśnieniowa to inaczej kafetierka. Wyglądem przypomina maleńki czajniczek, ale jest nieco inaczej zbudowana, gdyż zawiera zbiornik na wodę, sitko na zmieloną kawę oraz komorę do której wpływa gotowy napar. Jej zaletą jest szybkość działania: pozwala na przygotowanie aromatycznego napoju w zaledwie kilka minut. Jak ją myć? Przede wszystkim dopiero gdy ostygnie. Po zaparzeniu przez dłuższy czas jest ona gorąca. Rozkręć kawiarkę i umyj każdy jej fragment miękką gąbeczką. Nie musisz używać detergentów. Skręć jej elementy z powrotem po całkowitym wyschnięciu. Białe plamy, które powstały dzięki naturalnemu utlenianiu aluminium możesz umyć szczoteczką do naczyń zanurzoną w roztworze ciepłej wody i białego octu.

Jak czyścić french press?

French press to jedno z najpopularniejszych urządzeń do zaparzania kawy. Cenimy je za wygodę serwowania: po naciśnięciu tłoka, kawę nalewamy bezpośrednio z french pressu, ponieważ urządzenie wygląda jak dzbanek. Warto wiedzieć, że używa się go nie tylko do zaparzania kawy, ale też liściastej herbaty oraz do spieniania mleka. Ta uniwersalność czyni z niego atrakcyjny gadżet kuchenny. Jak umyć french press? Należy go rozkręcić i umyć pod bieżącą wodą, najlepiej zaraz po użyciu. Pamiętaj, aby dokładnie usunąć resztki fusów z sitka. Modele wykonane ze szkła i stali nierdzewnej z można bez problemu myć w zmywarce, co z pewnością jest kolejną zaletą tego akcesorium. Raz na jakiś czas warto umyć french press dokładniej, czyli zdemontować tłok i inne elementy, oraz wymyć je mieszanką wody z octem: dzięki temu usuniesz osad z twardej wody.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…