Home Sprzątanie Jak wyczyścić kabinę prysznicową? Domowe metody

Jak wyczyścić kabinę prysznicową? Domowe metody

9 min czytania
0
0
2,180
Jak wyczyścić kabinę prysznicową

Utrzymanie porządku w łazience jest bardzo ważne, jednak niektórym może to sprawiać trudność. Zwłaszcza kabina prysznicowa nie jest łatwa w utrzymaniu czystości. Podczas korzystania z prysznica, po jego ścianach spływa woda z dodatkiem mydła, co tworzy ciężki do usunięcia osad. Dodatkowo możemy zauważyć narastający kamień i pleśń w trudno dostępnych miejscach. Ten widok nie tylko jest nieestetyczny, ale także niehigieniczny i szkodliwy dla zdrowia. W poniższym artykule odpowiemy na pytanie o to,  jak wyczyścić kabinę prysznicową domowymi metodami

Jak wyczyścić kabinę prysznicową?

Na sklepowych półkach możemy znaleźć mnóstwo środków do sprzątania łazienki. Pośród nich wyróżniają się różne mleczka, spreje i preparaty do usuwania kamienia, nabłyszczania szyby prysznicowej i zwalczające pleśń.Takie środki chemiczne z pewnością sprawdzają się podczas sprzątania, jednak często okazują się mniej skuteczne, niż wskazywałaby na to reklama. Warto zastąpić gotowe preparaty domowymi metodami na czyszczenie kabiny prysznicowej. Są one z pewnością tańsze, ekologiczne i bezpieczniejsze dla naszego zdrowia. 

Jak usunąć kamień z prysznica? Pomoże ocet

Ocet słynie z tego, że świetnie zwalcza osadzający się kamień i osad z mydła na szybie, kafelkach i w trudno dostępnych miejscach (np. fugach, szynach). Wystarczy wlać ocet z ciepłą wodą (w proporcji 1:1) do spryskiwacza po detergentach, spryskać nim prysznic i energicznie polerować gąbką. Jeśli na słuchawce od prysznica widzimy kamień, włóżmy ją do miski z octem rozcieńczonym wodą. Po godzinie osad z kamienia powinien sam odpuścić. Podobnie jest z brodzikiem – wystarczy zablokować odpływ lub zatkać go korkiem i zalać go wrzącą wodą z octem. Aby pozbyć się intensywnego zapachu octu, zostawmy łazienkę na jakiś czas do wywietrzenia, albo dodajmy do niego olejek eteryczny (np. cytrynowy). 

Czyszczenie kabiny prysznicowej kwaskiem cytrynowym

Jeśli chcemy uniknąć zapachu octu, możemy zastąpić go kwaskiem cytrynowym. Wymieszany z wodą (2 łyżki kwasku na 200 ml wody) może być zastosowany podobnie jak mieszanina wody z octem. W przypadku kwasku cytrynowego uważajmy na marmurowe elementy, ponieważ może on pozostawić na kamiennej powierzchni odbarwienia.

Czym czyścić fugi pod prysznicem?

Aby uniknąć rozwoju pleśni, warto przecierać ściany prysznicu ściereczką z mikrofibry lub użyć ściągaczki do wody. Pojawiająca się na silikonowych uszczelkach i fugach jest trudna do usunięcia, dlatego ważne jest, aby często wietrzyć łazienkę. Soda oczyszczona to kolejny ekologiczny środek, który ułatwi nam czyszczenie kabiny prysznicowej. Papka z sody oczyszczonej i octu może pomóc w pozbyciu się zarodników grzybów. Wystarczy nałożyć ją na zapleśniałą powierzchnię i za pomocą szczoteczki do zębów wyszorować. Soda jest skuteczna również do czyszczenia pralki. Możemy użyć też połączenia sody oczyszczonej z wodą utlenioną. Pozostawmy sodę na zagrzybiałej powierzchni na 15 minut. Po tym czasie szorujemy powierzchnię i przecieramy wodą utlenioną, która usuwa zarodki grzybów.czyszczenie kabiny prysznicowej

Systematyczne czyszczenie kabiny prysznicowej

Oprócz pozbywania się z łazienki wilgoci po każdym korzystaniu z prysznica, ważne jest jej regularne czyszczenie. Jeśli chcemy utrzymać kabinę prysznicową w czystości, powinniśmy czyścić ją raz w tygodniu. Regularne sprzątanie pomoże nam uniknąć nagromadzenia się trudnych do usunięcia zabrudzeń. W naszych domach możemy zainstalować system zmiękczający wodę, dzięki któremu częste odkamienianie prysznica nie będzie konieczne.

Zobacz też sposoby na czyszczenie fug.

Czym nie czyścić prysznica?

Niektóre preparaty do czyszczenia mogą tworzyć na prysznicu mikrozarysowania, w których tworzą się siedliska groźnych dla naszego zdrowia bakterii. Z tego względu lepiej unikać mleczek do czyszczenia lub past czyszczących i zastąpić je delikatniejszymi środkami. 

Zwróćmy też uwagę na przyrządy, których używamy do czyszczenia. Unikajmy zmywakowych gąbek lub szczoteczek, które mają właściwości ścierne. Lepiej posługiwać się ściereczkami z mikrofibry lub bawełnianymi, oraz gumowymi ściągaczkami do wody. 

Dla zwolenników ekologicznych środków do sprzątania istotne jest unikanie drażniących skórę, oczy i drogi oddechowe właściwości detergentów. Oczywiście możemy od czasu do czasu odstąpić od domowych sposobów i użyć gotowych preparatów chemicznych, jednak pamiętajmy aby podczas korzystania z nich zostawić uchylone okno lub otwarte drzwi łazienki, a także zakładać gumowe rękawiczki. Domowe metody są skuteczne przy włożeniu odrobiny siły podczas polerowania powierzchni, a co najważniejsze – naturalne środki są dostępne w każdym domu. Jeśli wciąż zastanawiasz się jak wyczyścić prysznic, a przedstawione sposoby okazują się niewystarczające – przeczytaj nasz poprzedni artykuł o prostych do wykonania ekologicznych środkach do sprzątania.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…