Home Sprzątanie Jak wyczyścić kostkę brukową? Proste sposoby

Jak wyczyścić kostkę brukową? Proste sposoby

8 min czytania
0
0
1,261
jak wyczyścić kostkę brukową

Kostka brukowa to praktyczne rozwiązanie i ozdoba na terenie naszych posesji. Jest tania i wygląda ładnie, jednak problematyczne okazuje się jej czyszczenie. Jeśli zaniedbamy kostkę brukową, zacznie ona obrastać mchem, zmieni kolor i widoczne będą na niej brudne zacieki, a całość będzie prezentować się niechlujnie.  Jak wyczyścić kostkę brukową? Są na to proste sposoby!

Jak wyczyścić kostkę brukową?

To, w jaki sposób należy czyścić kostkę brukową zależy od jej specyfiki, rodzaju plam i zabezpieczenia nawierzchni.

Mycie kostki brukowej impregnowanej, czyli zabezpieczonej przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych będzie o wiele łatwiejsze niż w przypadku kostki nieimpregnowanej fabrycznie. Zaimpregnowane kostki brukowe zwykle do czyszczenia z nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń będą potrzebować jedynie wodę z dodatkiem delikatnego detergentu i szorstką szczotkę. Natomiast brak warstwy ochronnej sprawia, że kostka jest bezpośrednio narażona na wnikanie wszelkich plam i zabrudzeń. Z tego powodu jej czyszczenie jest bardzo utrudnione. Musimy w tym celu sięgnąć po specjalny środek do czyszczenia kostki brukowej, który głęboko wnika w pory bruku, wymywając z niego zabrudzenia, ale nie niszcząc go przy tym.

Jak często i kiedy czyścić kostkę brukową?

Regularna pielęgnacja kostki brukowej jest konieczna. Chociażby z tego powodu, aby wyglądała ona estetycznie – a na tym chyba wszystkim najbardziej zależy. Aby utrzymać kostkę brukową w dobrym stanie, należy ją czyścić przynajmniej 3 razy w roku (przed, w trakcie i po zakończeniu sezonu wakacyjnego). Wiosną usuniemy wszelkie naloty wilgoci z topniejącego śniegu, latem mchu i chwatów ze szczelin między kostkami, a jesienią warto oczyścić i zaimpregnować jej powierzchnię. Pamiętajmy aby w ciepłe pory roku systematycznie zamiatać jej powierzchnię a zimą starać się ją odśnieżać i unikać posypywania solą. Sól może zniszczyć strukturę kostki. Lepiej posypywać kostkę piaskiem a potem go wymieść.

jak usunąć olej z kostki brukowej

Jak usunąć olej z kostki brukowej?

Dość uporczywym zabrudzeniem kostki brukowej są plamy z oleju silnikowego i tłuste zabrudzenia. To właśnie one wnikają w nieimpregnowaną powierzchnię, dlatego trudniej jest się ich pozbyć. Nawet jeśli nasza kostka jest zabezpieczona, to pamiętajmy, że jeśli w miarę szybko nie pozbędziemy się plam – mogą trwale oszpecić wygląd i strukturę kostki. Zabrudzenia z oleju należy zmyć jak najszybciej silnym strumieniem ciepłej wody z dodatkiem odtłuszczającego detergentu (np. płyn do mycia naczyń) i pozostawienie go na jakiś czas. Po spłukaniu wodą i osuszeniu powinna zniknąć plama. Jeśli nie przyniosło to efektu – warto spróbować pozbyć się plamy specjalnym płynem do czyszczenia kostek brukowych.

Jak wyczyścić mech z kostki?

Mchu przede wszystkim pozbędziemy się z kostki brukowej ręcznie. Możemy znaleźć w sklepach narzędzia do ręcznego usuwania narośli (np. twarde szczotki do czyszczenia szczelin między kostkami). Wyrywając rośliny z podłoża wraz z korzeniami jest mniejsza szansa, że znów się pojawią. Uszkodzona kostka narażona na wilgoć szybko obrasta mchem i chwastami. Możemy w tym celu także użyć palnika gazowego – z zachowaniem szczególnej ostrożności.

jak czyścić kostkę brukową

Ciekawym sposobem na usunięcie mchu spomiędzy kostek brukowych jest użycie octu. To ekologiczny środek, który nie zniszczy kostki i nie zatruje gleby. Zazwyczaj roztwór tworzy się z octu i wody w stosunku 2:1, z przewagą octu. Za pomocą spryskiwacza lub pędzla możemy nanieść preparat na zarośnięte podłoże. Jeśli mech jest wyjątkowo oporny, zastosujmy czysty ocet bez rozcieńczania. Podczas rozpylania warto zadbać o ochronę nosa i oczu a także zabezpieczyć rosnące w pobliżu rośliny ozdobne. Efekt będzie widoczny po paru dniach. W razie konieczności zabieg można powtórzyć.

Czyszczenie kostki brukowej z cementu i gumy do żucia

Czasami zabrudzenia wynikają z zaniedbania np. podczas remontu na terenie wokół domu lub czyjegoś braku kultury (gumy do żucia). Plamy na nawierzchni z farby, zaprawy czy cementu należy usunąć zanim jeszcze zaschną. Najczęściej wystarczy je zdrapać, a następnie umyć nawierzchnię wodą – z pomocą myjki ciśnieniowej. Skutecznym sposobem na tego rodzaju zabrudzenia jest piaskowanie lub szlifowanie całej powierzchni kostki brukowej specjalnymi tarczami.

Przy okazji czyszczenia kostki brukowej, zachęcamy do sprawdzenia, jak wyczyścić grill!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…