Home Sprzątanie Jak wyczyścić mikrofalówkę? Porady jak umyć mikrofalę!

Jak wyczyścić mikrofalówkę? Porady jak umyć mikrofalę!

15 min czytania
0
0
155
Jak wyczyścić mikrofalówkę bez wysiłku?

Wiele osób zastanawia się, jak wyczyścić mikrofalówkę dokładnie i bez wysiłku. Jeśli dbamy o jej wnętrze regularnie, nie stanowi to większego wyzwania. W trudniejszej sytuacji są osoby, które muszą oczyścić wnętrze mikrofali z przyschniętych resztek jedzenia. Jak wyczyścić mikrofalówkę w kilka minut?

Dlaczego mikrofala się brudzi?

Kuchenkę mikrofalową można spotkać dzisiaj w praktycznie każdej kuchni. Mikrofala sprawia, że podgrzewane jedzenie ma odpowiednią temperaturę do spożycia, nie wysusza się i nie przypala. Kiedy podgrzewamy posiłki o płynnej konsystencji, drobiny sosów czy zup mogą osadzać się na powierzchni obrotowego talerza i ścianek urządzenia. Gdy nie zbierzemy ich potem wilgotną szmatką, zaschnięty tłuszcz i resztki jedzenia przylgną do powierzchni, stając się źródłem nieprzyjemnego zapachu i bakterii. Aby tego uniknąć, wystarczy stosować sprawdzone sposoby korzystania z mikrofali, regularnie zaglądać do jej wnętrza i oczyszczać je, a także dbać o świeży zapach w urządzeniu poprzez dezynfekcję odrobiną wody z dodatkiem domowego detergentu.

Zobacz sposoby, jak utrzymać porządek w kuchni.

Czyszczenie mikrofali – jak często czyścić mikrofalówkę?

Czyszczenie mikrofali, tak samo jak piekarnika czy płyty indukcyjnej, warto przeprowadzać regularnie, najlepiej po każdym użyciu. Dzięki temu ani trudny do usunięcia brud, ani nieprzyjemne zapachy nie zdążą zadomowić się we wnętrzu mikrofali. Po każdym użyciu wystarczy umyć ścianki mikrofali wilgotną ściereczką, zaglądając również pod talerz obrotowy sprzętu.

Woda i płyn do mycia naczyń wystarczą!

Do mycia kuchenki mikrofalowej można używać miękkiej strony gąbki zamoczonej w wodzie z płynem do naczyń. Nie należy stosować w tym celu szorstkich druciaków czy agresywnych past ściernych. Natomiast talerz, na którym umieszczamy jedzenie wewnątrz mikrofalówki najlepiej myć wraz innymi naczyniami – gąbką z płynem do naczyń.

Czyszczenie mikrofali - jak często czyścić mikrofalówkę?

Jak wyczyścić mikrofalówkę – co robić, a czego nie robić?

Czyszczenie mikrofali można przeprowadzić zarówno z pomocą dedykowanych środków chemicznych, jak i domowymi sposobami, czyli z zastosowaniem preparatów takiej jak ocet czy soda oczyszczona. O czyszczeniu kuchenki mikrofalowej warto myśleć na co dzień, tak samo często jak o myciu naczyń – w końcu wnętrze urządzenia ma kontakt z naszą żywnością. Do zaprowadzenia porządku we wnętrzu kuchenki mikrofalowej można wykorzystać następujące metody:

  • czyszczenie mikrofali cytryną,
  • czyszczenie mikrofalówki octem,
  • czyszczenie mikrofali sodą.

Aby wyczyścić mikrofalę, należy użyć też odpowiednich akcesoriów. Jej wnętrze można przecierać za pomocą miękkiej ściereczki lub papierowym ręcznikiem. Do regularnego czyszczenia kuchenki nie wolno stosować natomiast ostrych myjek. Większość domowych metod na łatwe mycie mikrofalówki przypomina metody stosowane w przypadku piekarników. Aby wyczyścić mikrofalę cytryną czy octem, należy wymieszać te produkty z czystą wodą i włączyć urządzenie tak samo, jak wtedy, kiedy podgrzewamy w niej jedzenie. Pod wpływem wysokiej temperatury roztwór zacznie parować, a gorąca para z naturalnym detergentem rozpuści tłuszcz i inne zbrudzenia. Przewagą, jaką mają domowe sposoby czyszczenia wnętrza kuchenki mikrofalowej nad innymi jest ich delikatność, ekologiczność i przyjemny zapach. O ile kuchenki mikrofalowe można myć też specjalnymi preparatami, to warto tego unikać, choćby przez wzgląd na domowe oszczędności.

Kuchenka mikrofalowa – jak wyczyścić mikrofalówkę?

Kuchenka mikrofalowa w wielu domach użytkowana jest nawet kilka czy kilkanaście razy dziennie. Mało kto znajduje przy tym czas, aby przecierać jej wnętrze po każdym użyciu. W praktyce czyszczenie mikrofali przeprowadzamy często dopiero wtedy, kiedy widzimy w niej wyraźne zabrudzenia – ślady po jedzeniu. Jak wyczyścić mikrofalówkę, aby usunąć z niej zaschnięte resztki jedzenia? Największą popularnością cieszą się w tym przypadku domowe sposoby na czyszczenie mikrofalówki bez wysiłku. Oto kilka z nich:

  1. Czyszczenie mikrofalówki wodą i cytryną – to przyjemny sposób na oczyszczenie wnętrza kuchenki mikrofalowej. Wystarczy przygotować w miseczce mieszankę wody i cytryny – soku cytrynowego lub całych cząstek owoców. Roztwór wstawiamy do wnętrza kuchenki mikrofalowej i uruchamiamy ją na najwyższej mocy na kilka minut (3-4 minuty). W trakcie pracy, kuchenka mikrofalowa wytworzy z takiej mieszanki parę wodną, która skutecznie rozpuści zalegający na ściankach tłuszcz. Po wyłączeniu sprzętu, rozmiękczone zanieczyszczenia wystarczy wytrzeć miękką ściereczką.
  2. Czyszczenie mikrofali wodą z octem – ten sposób czyszczenia wnętrza kuchenki mikrofalowej nie jest tak przyjemny, jeśli chodzi o towarzyszące mu zapachy, ale sprawdza się nawet lepiej. Ocet zastępuje wiele środków chemicznych w domu. Można stosować go do mycia powierzchni wykończonych na wysoki połysk. Jak wyczyścić mikrofalówkę wodą z octem? Ponownie wystarczy w tym celu przygotować mieszankę wody z octem i wstawić ją w misce do wnętrza urządzenia. Po kilku minutach pracy na najwyższej mocy, brud ulegnie rozpuszczeniu. Aby wywietrzyć nieprzyjemny zapach octu, warto pozostawić drzwiczki urządzenia otwarte, a w pomieszczeniu uchylić okno.
  3. Czyszczenie mikrofali sodą oczyszczoną – sposób na usunięcie przykrego zapachu spalenizny. Soda oczyszczona lepiej niż inne domowe środki czyszczące sprawdza się w usuwaniu przypaleń i zapach spalenizny. Można oczyścić nią nawet grill wewnątrz mikrofalówki. Wystarczy przygotować roztwór wody i sody oczyszczonej (około 2 łyżki proszku na szklankę wody) i uruchomić urządzenie. Po kilku minutach spalenizna powinna rozmięknąć. Wnętrze mikrofali należy przetrzeć wtedy ręcznikiem papierowym. Aby pozbyć się białych osadów po sodzie oczyszczonej, ścianki mikrofalówki najlepiej przemyć ponownie ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Soda oczyszczona do czyszczenia kuchni to dobry wybór!

Jak wyczyścić mikrofalówkę - co robić, a czego nie robić?

Jak wyczyścić mikrofalówkę i jak unikać zabrudzenia mikrofalówki?

Przykry zapach i zabrudzenia powstają we wnętrzu mikrofalówki ze względu na to, że często używamy jej nieprawidłowo. Niestety, nieprzyjemnych zapachów po przypalonym jedzeniu nie jest łatwo pozbyć się z takiego urządzenia. Natomiast proces czyszczenia w przypadku dużych zaległości i wielu tłustych osadów również nie należy do najprzyjemniejszych. Aby na dłużej zachować przyjemny zapach i higieniczną czystość mikrofali, warto używać jej w przemyślany sposób. W kuchence najczęściej podgrzewa się dania obiadowe. Obecny w nich tłuszcz w trakcie pracy mikrofali unosi się i oblepia ścianki urządzenia. Warto więc podgrzewać obiady, w tym zwłaszcza sosy czy zupy w naczyniach z pokrywką. Można też zakryć ich wierzch z pomocą ręcznika papierowego.

Poza tym, posiłki w mikrofali można podgrzewać też na dodatkowym talerzu, który zabezpieczy ten główny na wypadek, gdyby część jedzenia wydostała się z miski czy talerzyka.

Zobacz też, jak wyczyścić płytę indukcyjną: https://czysty-zysk.com/czyszczenie-plyty-indukcyjnej-co-warto-wiedziec/.

Dlaczego warto dokładnie myć mikrofalówkę?

Mycia mikrofalówki nie należy ograniczać jedynie do czyszczenia elementów we wnętrzu urządzenia. Regularnie należy czyścić także jej drzwiczki, elementy gumowe i wentylatory w tylnej części sprzętu. Jeśli po każdym użyciu myjemy obrotowy talerz mikrofali oraz jej ścianki, zabieg ten jest łatwiejszy, gdyż nie mamy do czynienia z przyschniętymi resztkami jedzenia i tłuszczem. Poza tym, czysta mikrofalówka jest wolna od bakterii szkodliwych dla zdrowia. Nagromadzone zanieczyszczenia sprawiają, że kuchenka może stać się źródłem groźnych drobnoustrojów. Co więcej, nie sprzyjają one także jej sprawnej pracy. Wskazane jest zatem, aby jak najczęściej przemywać wnętrze kuchenki czystą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeśli zaś zaniedbamy tę czynność, najlepiej zastosować domowe skuteczne metody rozpuszczania brudu, aby doprowadzić wnętrze urządzenia do stanu należytej czystości.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…