Home Sprzątanie Jak wyczyścić płaszcz? Domowe sposoby

Jak wyczyścić płaszcz? Domowe sposoby

6 min czytania
0
0
9,290
jak wyczyscic plaszcz

Niektórzy z nas lubią jesień za możliwość wyciągania z naszej garderoby ulubionego płaszcza, butów, szalów i ciepłych swetrów. Płaszcz kojarzy się z elegancją i subtelnością. Najczęściej spotykany w stonowanych jesiennych barwach, ma różne długości i przyjemnie zatrzymuje ciepło w chłodniejsze dni. Płaszcze, podobnie jak swetry, o tej porze roku wymagają odświeżenia. Nowe okrycia wierzchnie mogą też wymagać kiedyś od nas czyszczenia, dlatego warto zawczasu wiedzieć jak wyczyścić płaszcz. Mamy na to domowe sposoby.

Jak wyczyścić płaszcz?

Zanim zabierzemy się za wyczyszczenie naszego płaszcza, uważnie przyjrzyjmy się dołączonej do niego metce. Dowiemy się z niej, czy dany płaszcz można prać, czyścić chemicznie, lub prasować. Metka podpowie nam, czy jesteśmy w stanie wyczyścić płaszcz samodzielnie, czy lepiej oddać go do profesjonalnej pralni chemicznej.

Czyszczenie chemiczne płaszcza

Jeśli wahamy się co do tego, jak wyprać płaszcz, warto wybrać się do pralni chemicznej. Tam możemy dopytać doświadczonych osób o sposób czyszczenia i ewentualnie zdecydować się na dobrane do rodzaju materiału naszego płaszcza czyszczenie w pralni. Cena takiego czyszczenia zależy od materiału, wielkości i grubości płaszcza, a także rodzaju zabrudzeń. Najbardziej delikatne są płaszcze zamszowe, skórzane i wełniane. Wymagają one szczególnej ostrożności podczas czynności czyszczącej, co też może mieć wpływ na cenę usługi w pralni.

Jak wyczyścić płaszcz domowym sposobem?

Jeśli na naszym płaszczu są niewielkie zabrudzenia lub zwyczajnie wolimy uniknąć zanoszenia naszego płaszcza do pralni, możemy go wyczyścić samodzielnie. Co prawda, musimy uważać na sposób pielęgnacji danego materiału, jednak nie jest to niemożliwy do wykonania w domu proces. Płaszcze zazwyczaj nie mogą być prane w pralce, ponieważ mogłoby to zmechacić ich tkaninę, zostawić odgniecenia niszczące fason, a także uszkodzić zdolności izolacyjne.

jak wyprac plaszcz

Odświeżenie płaszcza

By odświeżyć płaszcz, wystarczy go wywietrzyć lub wymrozić. To pozwoli nam na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów np. tytoniu lub strychu, a także pozwoli nam pozbyć się roztoczy. Dobrym pomysłem będzie wyczesanie płaszcza.

Niewielkie zabrudzenia możemy wyczyścić za pomocą wilgotnej ściereczki. Możemy nasączyć ją bezpiecznym dla tkanin preparatem. Doskonale nadaje się do tego szare mydło lub detergent z lanoliną. Jeśli podczas czyszczenia ściereczka się zabrudzi, wymieńmy ją na nową, żeby uniknąć wcierania zanieczyszczeń w materiał płaszcza.

Czyszczenie wełnianego płaszcza

Dobrym sposobem na czyszczenie wełnianego płaszcza jest posypanie zabrudzeń sodą oczyszczoną. Po kilku godzinach wystarczy otrzepać płaszcz z sody. Wełniane płaszcze lepiej wyczesywać za pomocą szczotki do ubrań zamoczonej w letniej wodzie. Wyczesywanie włókien wełnianego płaszcza powinno odbywać się w kierunku góra-dół (z włosem).

Nie powinno się suszyć płaszczy suszarką do włosów, ani prasować żelazkiem. Płaszcz najlepiej suszyć położone na ręczniku, a gdy już przeschną – powiesić na wieszaku. Zmechacone miejsca można pocierać delikatnym pumeksem, a następnie przejechać rolką do ubrań po płaszczu, by pozbyć się oderwanych włókien.

Prasowanie płaszczy

Najbezpieczniejszym sposobem na wyprasowanie płaszcza jest wykorzystanie żelazka i wilgotnej, bawełnianej ściereczki przez którą prasujemy. Mocne wygniecenia lepiej oddać w ręce specjalistów.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…