Home Eko porady Jak wyczyścić przypalone żelazko? Najlepsze sposoby

Jak wyczyścić przypalone żelazko? Najlepsze sposoby

5 min czytania
3
0
2,792
Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Żelazko jest narzędziem praktycznie niezbędnym w domu. Dlatego, że jest często używane może bardzo szybko się zabrudzić. Takie zabrudzenia, już przypalone są o wiele cięższe do usunięcia, i dodatkowo niszczą ubrania. Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Czyszczenie przypalonego żelazka

Często używane żelazko potrzebuje czyszczenia raz na jakiś czas, ponieważ nawet najdrobniejsze zabrudzenie na nim może zniszczyć ubranie lub spowodować, że żelazko nie będzie już zdatne do dalszego używania.

Na wyczyszczenie żelazka jest kilka sposobów zależnych od tego z czego jest zrobiona jego stopa.

Świeca i ręcznik na przypalone żelazko

Jest to metoda żmudna, jednak skuteczna. Świecę owija się w miarę cienki materiał, a żelazko najlepiej lekko rozgrzać. Można na chwilę je podłączyć, a gdy będzie ciepłe, odłączyć od prądu. Tak owiniętą świecą należy pocierać stopę żelazka. Nie martw się tłustymi śladami na żelazku, wystarczy że z powrotem je nagrzejesz, i zaczniesz nim prasować zwykły papierowy ręcznik, który wchłonie cały ten tłuszcz.

Jeżeli na żelazku znajdują się przypalone włókna usuniesz je prasując, najlepiej stary, ręcznik frotte. Jest to dość uciążliwe zajęcie i nie daje takich rezultatów o jakich marzymy.

Czyszczenie ceramicznej stopy żelazka

Żelazko z ceramiczną powłoką na stopie można wyczyścić za pomocą octu lub soku z cytryny. Musisz wybrać któryś z tych specyfików, nasączyć nim stary ręcznik i czyścić. Bez rozgrzewania żelazka. Rozgrzewamy je wtedy, gdy przypalenie jest mocniejsze, i nie usuwa się “na zimno”. Jeśli przypalenia wciąż nie chce zejść, można gorącym żelazkiem pocierać o nieheblowaną deskę, a później przemyć octem lub płynem do mycia naczyń.

Czyszczenie żelazka ze stalową stopą

Stalowa stopa w żelazku

Jeśli Twoje żelazko ma stalową stopę, do jego wyczyszczenia najlepsza będzie sól kuchenna. Pierwszym sposobem będzie równomiernie rozsypana sól na kartce papieru, którą należy prasować przypalonym żelazkiem w różnych kierunkach, tak aby drobinki soli mogły dostać się do każdego miejsca na stopie żelazka.

Innym sposobem może być rozsypanie soli na wilgotnej ściereczce i prasowanie jej rozgrzanym żelazkiem w różnych kierunkach.

Zupełnie inaczej należy obchodzić się z żelazkiem z teflonową stopą. Można tam stosować tylko i wyłącznie ocet. Sól i soda kuchenna mogą porysować delikatną teflonową powłokę.

Inne zabrudzenia na żelazku

Bardzo często na żelazkach można zauważyć osadzający się osad z kamienia. Najczęściej dzieje się tak w zbiorniczkach na wodę. Należy tam wówczas wlać ciepłą wodę z rozpuszczonym kwaskiem cytrynowym, i używając funkcji pary wyprasować kilka starych ścierek.

Jeśli na Twoim żelazku pojawiły się świeże zabrudzenia przetrzyj je alkoholem i ściereczką z mikrofibry.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

3 komentarze

  1. kama

    26 września, 2018 at 3:40 pm

    Skąd ty te pomysły bierzesz? Ja słyszałam o takich magicznych gąbeczkach do kupienia w chińskim sklepie. Testowałaś kiedyś?

    Odpowiedz

    • Alicja Miotelka

      27 września, 2018 at 6:00 am

      Już trochę „stażu” mam w sprzątaniu więc kojarzę co z czym połączyć, a co może zaszkodzić niektórym powierzchniom 😉 A tych gąbeczek jeszcze nie próbowałam, ale wydaj mi się, że widziałam je w pobliskim markecie. Na pewno je kiedyś wypróbuję i podzielę się wrażeniami tutaj na blogu 🙂

      Odpowiedz

  2. najlepsza

    4 kwietnia, 2019 at 3:03 pm

    Ja ugotowałam sok z cytryny (tak wiem, dziwny pomysł) i znużyłam w tym żelazko na 10min. Z pomocą ręcznika wszystko ładnie zeszło:)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…