Home Eko porady Jak wyczyścić srebrną biżuterię? Domowe sposoby

Jak wyczyścić srebrną biżuterię? Domowe sposoby

6 min czytania
0
0
450
jak wyczyścić srebrną biżuterię

Każdy właściciel srebrnej biżuterii wie, że z czasem te ozdoby pokrywa nieestetyczny czarny nalot. Przyczyną jest kontakt srebra z powietrzem, w którym znajduje się dwutlenek siarki. Drugą przyczyną czernienia srebra jest noszenie go przez nas – srebro w kontakcie z naszą skórą czernieje. Pozostaje pytanie, jak wyczyścić srebrną biżuterię? Są na to proste domowe sposoby.

Jak wyczyścić srebrną biżuterię?

W sklepach dostępne są specjalne preparaty do czyszczenia srebra, jednak możemy je z powodzeniem zastąpić domowymi środkami. Są one na pewno bardziej ekologiczne i ekonomiczne. Z drugiej strony, mówi się, że jubilerskie preparaty wcale nie są tak skuteczne do czyszczenia srebra jak pasta do zębów lub soda oczyszczona. Sprawdźmy więc jak wyczyścić srebrną biżuterię z użyciem składników znalezionych w domu.

jak wyczyścić srebrny łańcuszek

Jak wyczyścić srebrny łańcuszek domowym sposobem?

Najczęściej czernieją srebrne łańcuszki, które nosimy na szyi. Najprostszym sposobem na ich wyczyszczenie jest użycie sody oczyszczonej. Dobroczynne właściwości sody sprawią, że każda srebrna biżuteria odzyska dawny blask.

Czyszczenie srebra sodą oczyszczoną

Jak wyczyścić srebrną biżuterię sodą? Wystarczy wyłożyć folią aluminiową dno szklanego naczynia. Folia aluminiowa przejmie czarny nalot z biżuterii, ale musimy pamiętać aby błyszcząca strona folii była na wierzchu naczynia. Następnie do środka wsypujemy odrobinę sody oczyszczonej i wkładamy zabrudzony srebrny łańcuszek. Zalewamy zawartość naczynia gorącą wodą i obserwujemy powstającą pianę. Po kilkunastu minutach wyjmijmy biżuterię z miski, opłuczmy w zimnej wodzie i wytrzyjmy do sucha. Ten sposób powinien sprawić, że łańcuszek będzie lśnił jak nowy!

czyszczenie srebra sodą oczyszczoną

Jak wyczyścić srebrną biżuterię pastą do zębów?

Bardzo popularnym domowym sposobem na czyszczenie srebrnej biżuterii jest użycie w tym celu pasty do zębów. Wystarczy przygotować pastę do zębów i szczoteczkę o miękkim włosiu. Z ich użyciem będziemy w stanie wyczyścić biżuterię z np. cyrkoniami, nie narażając ich na porysowanie. Poświęćmy kilka minut na szorowanie srebrnej biżuterii szczotką z pastą do zębów. Po tej czynności wystarczy biżuterię opłukać wodą i wysuszyć. Pastę do zębów możemy również wykorzystać do polerowania srebra – wystarczy odrobinę pasty nanieść na ściereczkę i wcierać w srebrną powierzchnię.

jak wyczyścić srebrną biżuterię pastą do zębów

Inne sposoby na wyczyszczenie srebra

Pośród domowych sposobów na to, jak wyczyścić srebrną biżuterię, można znaleźć metodę podobną do tej z sodą – zastępujemy ją solą. Możemy stworzyć mieszankę sody i soku z cytryny, w której można namaczać srebrną biżuterię tak, że wszelkie zakamarki zostaną wyczyszczone. Znane jest też płukanie srebra w Coca – Coli. Pamiętajmy, że korzystając z którychś z tych sposobów, kamienie jakimi wysadzana jest srebrna biżuteria może się uszkodzić.

Przechowywanie srebrnej biżuterii

Aby nasza srebrna biżuteria nie czerniała, warto odpowiednio ją przechowywać w szczelnych i ciemnych pudełeczkach, szkatułkach… Dzięki temu schowana biżuteria nie ma kontaktu z tlenem, a więc nie utlenia się.

jak czyścić srebrną biżuterię

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Przeliczniki kuchenne przydatne w Twojej kuchni

Przeliczanie gramów i mililitrów na szklanki i łyżeczki sprawia Ci problem? Nie masz pod r…