Home Sprzątanie Jak wyczyścić srebrne sztućce? Domowe sposoby na czyszczenie srebra

Jak wyczyścić srebrne sztućce? Domowe sposoby na czyszczenie srebra

9 min czytania
0
0
2,651
Jak wyczyścić srebrne sztućce - domowe sposoby na czyszczenie srebra

Masz w domu bardzo dużo srebrnych sztućców, ale jednocześnie nie do końca wiesz, co z nimi zrobić, ponieważ nie wyglądają już jak dawniej? Dowiedz się jak wyczyścić srebrne sztućce i poznaj najlepsze domowe sposoby na czyszczenie srebra!

Jak wyczyścić srebrne sztućce? Najprostsze sposoby

Jeden z najłatwiejszych sposobów na to, by srebrne sztućce cały czas zachwycały swoim blaskiem jest owinięcie ich folią spożywczą. Drugim prostym sposobem jest wykorzystanie do czyszczenia soli oraz folii aluminiowej. Pociemniałe srebro wyczyścisz za pomocą rzeczy, które na pewno masz w swojej kuchni! Jak to zrobić? Do szklanego lub plastikowego naczynia wlej ciepłą wodę i wsyp sól. Mieszaj ją aż do całkowitego rozpuszczenia. Wyłóż naczynie folią aluminiową, która będzie zbierać zanieczyszczenia z oczyszczanych sztućców. Do roztworu przygotowanego z soli włóż przedmioty, które zamierzasz oczyścić. Powinny być całkowicie zanurzone w roztworze. Wyjmij je gdy będą już całkowicie czyste. Folia aluminiowa powinna podczas czyszczenia nieco ściemnieć. W taki sam sposób możesz też czyścić inne srebrne przedmioty w tym biżuterię. Zwróć jednak uwagę na to, by nie posiadała ona kamieni szlachetnych, gdyż sól może na nie negatywnie wpłynąć. 

Soda oczyszczona

Kolejny prosty sposób wykorzystujący rzeczy, które ma niemal każdy w swojej kuchni. Soda oczyszczona ma wiele zastosowań. Nada się między innymi do pozbycia się osadu z kubków czy czyszczenia piekarnika. Nie wiesz jak wyczyścić srebrne sztućce? Soda oczyszczona przychodzi z pomocą! Do około trzech litrów wrzątku wlej cztery łyżki sody i pięć łyżek octu. Sztućce po umyciu włóż do tak przygotowanej mieszanki i pozostaw na co najmniej pół godziny. Po upływie tego czasu wyjmij sztućce i wypoleruj miękką bawełnianą szmatką. Sodę oczyszczoną możesz wykorzystać także w połączeniu z cytryną. Sodę rozcieńcz cytrynowym sokiem. Tak stworzoną papkę nałóż na gąbkę i delikatnie czyść nią sztućce. Po wyczyszczeniu opłucz ciepłą wodą i poleruj szmatką. 

Woda po ziemniakach 

Zaśniedziałe sztućce łatwo wyczyścić za pomocą wody po gotowaniu ziemniaków. Sprawdzi się ona także w przypadku niewielkich i nielicznych przebarwień. Przydatna jest nie tylko woda po ziemniakach, ale także ta po gotowaniu szczawiu czy szpinaku. Kwas askorbinowy zawarty w tych warzywach pomaga wywabić plamy. Jak poprawnie wykorzystać jego potencjał? Należy pamiętać, by ziemniaki ugotować w wodzie bez soli. Następnie wodę zamiast wylewać należy przelać do mniejszego naczynia i w nim zanurzyć srebrne sztućce na co najmniej godzinę. Po tym czasie sztućce należy wyjąć, opłukać i wytrzeć. 

Czyszczenie srebrnych sztućców - jak czyścić srebrne sztućce

Jak wyczyścić srebrne sztućce? – Pomocne inne artykuły spożywcze

Jeśli mowa o czyszczeniu srebrnych sztućców domowym sposobem przydatne są także produkty spożywcze, które jemy na co dzień. Należą do nich banany oraz ketchup. Banany możemy spokojnie zjeść, do czyszczenia srebrnych sztućców przydadzą się nam raczej ich skórki. Kilka zmiksowanych skórek od bananów zmieszaj z wodą. Tak powstałą pastą wypoleruj srebro przy pomocy miękkiej ściereczki. Po wypolerowaniu opłucz sztućce. Jeśli chodzi o ketchup w tym przypadku pomocny będzie kwas pomidorowy, który wchodzi w reakcję ze śniedzią. Aby pozbyć się zabrudzeń posmaruj nim sztućce i zostaw je na pół godziny. Następnie podobnie jak w przypadku użycia pasty ze skórek od bananów wypoleruj sztućce miękką ściereczką. 

Czyszczenie srebrnych sztućców – czego unikać? 

Pamiętaj o tym, by zanieczyszczone srebrne sztućce myć zawsze przy otwartym oknie, ponieważ przy ich oczyszczaniu wytwarza się dwutlenek siarki. Niewskazane są zwykłe środki czyszczące przeznaczone np. do czyszczenia łazienek czy odkamieniania, ponieważ w ten sposób możesz łatwo je uszkodzić. Nie przechowuj srebra w woreczkach foliowych, ponieważ to doprowadzi do szybszego jego ciemnienia. Bezpośrednio po użyciu srebrnych sztućców umyj je w ciepłej wodzie zmieszanej z płynem do naczyń. Pamiętaj o tym, by nie szorować srebra druciakiem ani innymi twardymi materiałami. Nie używaj także środków, które mają mikrogranulki ponieważ może to przyczynić się do ich zmatowienia i utraty błysku. W celu pozbycia się plam nie używaj także wybielacza, ponieważ pozostawi on nieestetyczne zacieki, których nie będzie można już usunąć. 

Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą Wam w wyczyszczeniu srebrnych sztućców w Waszych mieszkaniach! Macie jakieś inne sposoby, które dobrze się sprawdzają? Podzielcie się nimi w komentarzach! 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…