Home Sprzątanie Jak wyczyścić termos z osadu?

Jak wyczyścić termos z osadu?

6 min czytania
0
0
2,445
jak wyczyścić termos z osadu

Termos to bardzo praktyczny gadżet, który możemy zabierać ze sobą niemal wszędzie. Przez kilka godzin możemy przechowywać w nim ciepłą kawę lub herbatę, którą najczęściej pijemy w pracy, podczas podróży, lub na spacerze. Aby termos nam służył przez lata, należy go odpowiednio pielęgnować. Dzięki temu nie będzie pojawiał się na nim osad, kamień i nie będzie brzydko pachniał w środku. Jak wyczyścić termos z osadu? Są na to domowe sposoby.

Jak wyczyścić termos?

Termos powinniśmy czyścić ręcznie. Może się uszkodzić podczas mycia w zmywarce. Po każdym użyciu, termos należy umyć ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Wypełniamy termos wodą z płynem do naczyń i zostawiamy na kilka minut. W czyszczeniu trudno dostępnych miejsc może nam pomóc specjalna szczotka z miękkim włosiem, przeznaczonej do czyszczenia butelek dla niemowląt. Jeśli termos jest mocno zabrudzony, należy zastosować któryś ze sposobów na czyszczenie termosu z osadu lub kamienia.

Jak wyczyścić termos z osadu?

Kawa i herbata nie tylko pozostawiają osad, ale też zmieniają smak przechowywanych w termosie napojów. Aby wyczyścić termos z osadu, należy go wypełnić roztworem z wody i łyżki sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Taką mieszankę zostawiamy w termosie na kilka godzin. Soda powinna wytrącić osad z każdego zakamarku. Po tym czasie wystarczy umyć termos wodą i płynem do naczyń. Osad powinien zniknąć.

Dość popularnym pomysłem jest zastosowanie coca-coli, którą należy wlać do termosu i zostawić na kilka godzin. Po tym czasie słodki napój powinien poradzić sobie z osadem. Pamiętajmy, aby wylać zawartość naczynia i je przepłukać.

Termosów nie można czyścić w zmywarce, jednak do wyczyszczenia go z osadu możemy wykorzystać tabletkę do zmywarki. Rozkruszoną tabletkę należy umieścić w termosie i zalać ją wrzątkiem. Po kwadransie powinien być widoczny efekt. Pamiętajmy o dokładnym wypłukaniu naczynia.

jak wyczyścić termos

Jak usunąć kamień z termosu?

Jeżeli korzystamy z termosu bardzo długo, w końcu w jego wnętrzu może pojawić się kamień. Możemy się go pozbyć za pomocą kwasku cytrynowego. Kwasek rozpuszczamy z odrobiną wody i zostawiamy w termosie na jakiś czas. Na koniec dokładnie umyjmy termos wodą z płynem do naczyń. Kwasek cytrynowy poradzi sobie zarówno z kamieniem, jak i rdzą, jednak mimo jego silnych właściwości nie musimy się obawiać ewentualnych jego resztek w termosie – nie wywoła u nas zatrucia.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z termosu?

Nowsze termosy mają specjalne systemy wentylowania, aby zniwelować przykre zapachy przechowywanych w nich napojów. Jednak najczęściej w naszych domach mamy termosy starszej generacji. Aby zniwelować przykre zapachy z termosu, umyjmy go wodą i płynem do naczyń, a potem zastosujmy któryś ze sposobów na pozbycie się osadu. Takie mieszanki nie tylko czyszczą termos, ale też  usuwają nieprzyjemne zapachy.

Aby termos nam służył długo, nie powinniśmy pozostawiać zimnych napojów, bo mogą one spleśnieć. Pamiętajmy, żeby dokładnie myć kubek i zakrętkę, w której może gromadzić się brud. Termos po czyszczeniu pozostawmy odkręcony. Jeśli zastosujemy się do tych wskazówek, unikniemy gromadzenia się osadu, kamienia i nieprzyjemnego zapachu.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…