17
Maj
2017
0
Jak zachęcić dziecko do sprzątania?

Jak zachęcić dziecko do sprzątania?

Często rodzice narzekają na to, że w pokoju ich dzieci panuje potworny bałagan. Zabawki są porozrzucane, a ubrania leżą pod łóżkiem. Jak pokazać dziecku, jak powinno dbać o porządek?

Bardzo ważne jest, aby wyrobić w dziecku nawyk sprzątania od najmłodszych lat. Nawet dwuletnie dziecko może już sprzątać. Oczywiście, nie będzie to prawdziwe sprzątanie, ale podstawowe czynności, takie jak wrzucanie klocków do pojemnika czy zbieranie z podłogi zabawek. Warto wyrabiać w dziecku odpowiednie nawyki. Dzięki temu, gdy dorośnie, nie będzie miało z tym problemów. Będzie wiedziało, że sprzątanie jest potrzebne.

Lista obowiązków

W naukę sprzątania dziecka powinna być zaangażowana cała rodzina. Lista codziennych obowiązków pozwoli na sprawne rozdzielenie prac pomiędzy wszystkich członków rodziny. Warto dokładnie określić czego oczekujemy i dostosować obowiązki do wieku dziecka.

Na przykład trzyletnie dziecko powinno już sprzątać po sobie zabawki i zbierać talerze ze stołu po zjedzonym posiłku. Siedmioletnie dziecko powinno układać ubrania w szafie, nakrywać do stołu oraz karmić zwierzęta, jeżeli są w domu. Dziesięcioletnie dziecko powinno wyrzucać śmieci, odkurzać swój pokój oraz zmywać naczynia lub wkładać je do zmywarki. Starsze dzieci mogą dodatkowo umyć podłogę, a nawet okna.

Zabawa w naśladowanie dorosłych

W ciągu 2-3 lat dziecko ma dużą chęć do naśladowania dorosłych. Warto to wykorzystać do nauczenia go, jak należy dbać o porządek. Dzięki temu, że pokażemy maluchowi, że sami sprzątamy, dziecko również będzie to robiło. W końcu przykład idzie z góry. Jeżeli maluch widzi, że jego mama nie sprząta, to od kogo ma się tego nauczyć?

Nie krzycz, a tłumacz

Krzykiem na pewno nie zachęcisz dziecka do sprzątania. Należy spokojnie wytłumaczyć dziecku, że teraz jest czas na sprzątanie i że tak powinno się właśnie robić. Najlepiej przerodzić sprzątanie w zabawę. Dzięki temu, dziecko będzie chętnie sprzątało w swoim pokoju, ponieważ ta czynność będzie mu się kojarzyła z dobrą zabawą. Po wykonaniu zadania, warto pochwalić dziecko i powiedzieć mu, że jesteśmy dumni z wykonanej przez niego pracy. Taka pochwała da dużo lepszy rezultat niż karcenie dziecka za nieposprzątany pokój.

Konsekwencja to podstawa

Oczywiście, zdarzają się sytuacje, w których dziecko zaczyna się buntować i krzyczy, że nie będzie sprzątało. Jednak, należy być konsekwentnym i nie odpuszczać. Należy wytłumaczyć dziecku, dlaczego tak ważne jest sprzątanie. Szczególnie, jeżeli rodzic prosi o to, aby maluch posprzątał swój pokój. Jeżeli raz odpuścimy, dziecko wyczuje, że jest sposób na to, aby przekonać rodziców: bunt. Natomiast, jeżeli będziemy konsekwentni, na pewno nauczymy dziecko, że warto sprzątać. Naturalnie, po wykonanej przez niego pracy warto je pochwalić.

Kolorowe pudełka w pokoju dziecka

Ciekawym sposobem na utrzymanie porządku w pokoju dziecka jest kupienie kolorowych pudełek, w których będzie przechowywało zabawki. Mogą to być zamykane tekturowe lub plastikowe pudełka w różnych kolorach. Można także zdecydować się na specjalne kosze na zabawki. Kosze na zabawki mogą być wykonane z siatki. Dzięki temu, dokładnie widać, co się w nich znajduje. Wybierając kosz lub pojemnik na zabawki, należy pamiętać, aby był on lekki i nieduży. Dzięki temu, dziecko nie będzie miało żadnych problemów z jego przenoszeniem. Jeżeli wybierzemy pojemnik z pokrywą, warto zdecydować się na taki, który będzie miał prostą pokrywę. Dzięki temu, można będzie jeszcze coś na takim pojemniku ułożyć.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Wilgoć w domu - co robić kiedy się pojawi?
Wilgoć w domu – co robić kiedy się pojawi?
Naklejki na szybach i meblach - jak się ich pozbyć
Naklejki na szybach i meblach – jak się ich pozbyć?
Jak i czym wyczyścić telewizor i monitor?
Jak i czym wyczyścić telewizor i monitor?
Czym jest kurz, skąd się bierze i jak się go pozbyć
Czym jest kurz, skąd się bierze i jak się go pozbyć

Zostaw komentarz