Home Sprzątanie Jak zachęcić dziecko do sprzątania?

Jak zachęcić dziecko do sprzątania?

7 min czytania
0
0
1,321
Jak zachęcić dziecko do sprzątania?

Często rodzice narzekają na to, że w pokoju ich dzieci panuje potworny bałagan. Zabawki są porozrzucane, a ubrania leżą pod łóżkiem. Jak pokazać dziecku, jak powinno dbać o porządek?

Bardzo ważne jest, aby wyrobić w dziecku nawyk sprzątania od najmłodszych lat. Nawet dwuletnie dziecko może już sprzątać. Oczywiście, nie będzie to prawdziwe sprzątanie, ale podstawowe czynności, takie jak wrzucanie klocków do pojemnika czy zbieranie z podłogi zabawek. Warto wyrabiać w dziecku odpowiednie nawyki. Dzięki temu, gdy dorośnie, nie będzie miało z tym problemów. Będzie wiedziało, że sprzątanie jest potrzebne.

Lista obowiązków

W naukę sprzątania dziecka powinna być zaangażowana cała rodzina. Lista codziennych obowiązków pozwoli na sprawne rozdzielenie prac pomiędzy wszystkich członków rodziny. Warto dokładnie określić czego oczekujemy i dostosować obowiązki do wieku dziecka.

Na przykład trzyletnie dziecko powinno już sprzątać po sobie zabawki i zbierać talerze ze stołu po zjedzonym posiłku. Siedmioletnie dziecko powinno układać ubrania w szafie, nakrywać do stołu oraz karmić zwierzęta, jeżeli są w domu. Dziesięcioletnie dziecko powinno wyrzucać śmieci, odkurzać swój pokój oraz zmywać naczynia lub wkładać je do zmywarki. Starsze dzieci mogą dodatkowo umyć podłogę, a nawet okna.

Zabawa w naśladowanie dorosłych

W ciągu 2-3 lat dziecko ma dużą chęć do naśladowania dorosłych. Warto to wykorzystać do nauczenia go, jak należy dbać o porządek. Dzięki temu, że pokażemy maluchowi, że sami sprzątamy, dziecko również będzie to robiło. W końcu przykład idzie z góry. Jeżeli maluch widzi, że jego mama nie sprząta, to od kogo ma się tego nauczyć?

Nie krzycz, a tłumacz

Krzykiem na pewno nie zachęcisz dziecka do sprzątania. Należy spokojnie wytłumaczyć dziecku, że teraz jest czas na sprzątanie i że tak powinno się właśnie robić. Najlepiej przerodzić sprzątanie w zabawę. Dzięki temu, dziecko będzie chętnie sprzątało w swoim pokoju, ponieważ ta czynność będzie mu się kojarzyła z dobrą zabawą. Po wykonaniu zadania, warto pochwalić dziecko i powiedzieć mu, że jesteśmy dumni z wykonanej przez niego pracy. Taka pochwała da dużo lepszy rezultat niż karcenie dziecka za nieposprzątany pokój.

Konsekwencja to podstawa

Oczywiście, zdarzają się sytuacje, w których dziecko zaczyna się buntować i krzyczy, że nie będzie sprzątało. Jednak, należy być konsekwentnym i nie odpuszczać. Należy wytłumaczyć dziecku, dlaczego tak ważne jest sprzątanie. Szczególnie, jeżeli rodzic prosi o to, aby maluch posprzątał swój pokój. Jeżeli raz odpuścimy, dziecko wyczuje, że jest sposób na to, aby przekonać rodziców: bunt. Natomiast, jeżeli będziemy konsekwentni, na pewno nauczymy dziecko, że warto sprzątać. Naturalnie, po wykonanej przez niego pracy warto je pochwalić.

Kolorowe pudełka w pokoju dziecka

Ciekawym sposobem na utrzymanie porządku w pokoju dziecka jest kupienie kolorowych pudełek, w których będzie przechowywało zabawki. Mogą to być zamykane tekturowe lub plastikowe pudełka w różnych kolorach. Można także zdecydować się na specjalne kosze na zabawki. Kosze na zabawki mogą być wykonane z siatki. Dzięki temu, dokładnie widać, co się w nich znajduje. Wybierając kosz lub pojemnik na zabawki, należy pamiętać, aby był on lekki i nieduży. Dzięki temu, dziecko nie będzie miało żadnych problemów z jego przenoszeniem. Jeżeli wybierzemy pojemnik z pokrywą, warto zdecydować się na taki, który będzie miał prostą pokrywę. Dzięki temu, można będzie jeszcze coś na takim pojemniku ułożyć.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…