Home Organizacja Jak zaplanować świąteczne porządki?

Jak zaplanować świąteczne porządki?

6 min czytania
1
0
1,271
Jak zaplanować świąteczne porządki

Okres przedświąteczny to nie tylko okres zakupowej gorączki i ubierania choinki. Oprócz przygotowania tradycyjnych potraw i zapakowania prezentów musimy przecież przygotować się na przyjazd gości. I właśnie wtedy przychodzi czas na świąteczne porządki. Ale jak się do nich przygotować?

Plan na świąteczne porządki

Jeżeli nie chcemy, żeby wizja nadchodzących kilkunastu godzin sprzątania nas przytłoczyła, tak jak ze wszystkich innym, tu również przyda się nam odpowiedni plan. Porządki świąteczne zazwyczaj obejmują szereg czynności, których wykonywanie jest męczące i zazwyczaj czasochłonne. Warto rozplanować sobie odpowiednio wszystko w czasie, tak aby znaleźć na wszystko czas. Jeżeli jest taka możliwość, to warto do świątecznych porządków również zachęcić domowników. Oszczędzi to nam czasu, energii, ale przede wszystkim niepotrzebnego stresu.

Ekonomiczne sprzątanie

Z ułożonym już w głowie planem działania, powinniśmy zadbać o sprzęt. Warto się upewnić przed rozpoczęciem, że w naszym domu znajdują się wszystkie potrzebne detergenty, czy na pewno jest ich wystarczająco dużo i, czy wszystkie urządzenia są sprawne. Wydawać się może, że jest to rzecz błaha, ale zapewniam, nie ma nic bardziej irytującego niż wycieczki do sklepu w trakcie dnia, który przecież zaplanowaliśmy sobie na nasze świąteczne porządki.

Sprzątanie przed świętami - sprawdzone sposoby

Przygotowawszy już wszystko, można zabierać się do sprzątania. Każdy będzie oczywiście działał według własnego planu, ale oto kilka wskazówek, które mogą się przydać w porządkach świątecznych, jeżeli chcemy zaoszczędzić czasu:

 • najpierw zadbaj o to, by przestrzeń, którą zamierzasz sprzątać nie była zagracona ani zaśmiecona – ułatwi nam to dostęp do najdalszych zakamarków i pozbycie się uciążliwego kurzu,
 • sprawdź swoje szafy, czy nie ma tam rzeczy, które od dawna zalegają a i tak planujesz je wyrzucić lub oddać – dzięki temu zrobimy miejsce na nowe rzeczy, których pewnie pojawi się po świętach dużo,
 • nie pomijaj żadnych punktów ze swojej listy, ale nie przekładaj obowiązków na później – odwlekanie tylko niepotrzebnie utrudnia zakończenie porządków świątecznych, których efekt przecież koniec końców wywoła uśmiech na Twojej twarzy!,
 • pamiętaj o rozsądnych przerwach – jeżeli czujesz, że zmęczenie daje się we znaki, albo że doskwiera głód, to odpocznij tyle, ile potrzebujesz, natomiast nie pozwól, żeby przerwa stała się dłuższa niż czas, jaki poświęcasz sprzątaniu.

Święta, święta i…

Po sumiennie skończonej pracy możemy w końcu cieszyć się efektem naszej pracy i przystąpić do zasłużonego odpoczynku. Pocieszające również jest wizja, że takie świąteczne porządki przeprowadzamy tylko raz w roku, a równać się z nimi mogą tylko porządki wiosenne. Do wiosny natomiast jest jeszcze dużo czasu, a przed nami przecież jeszcze Wigilia i Nowy Rok, które spędzimy w świeżo uporządkowanym domu.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Jeden komentarz

 1. Janka

  19 grudnia, 2018 at 1:07 am

  Wiadomo, że trzeba posprzątać w domu, ale nie ma co wpadać w szał i wprowadzać nerwową atmosferę wśród domowników. Jak się nie umyje okien czy nie zetrze kurzu nic się nie stanie. Ważne jest to, że ten czas spędzamy z najbliższymi nam osobami, na tym warto się skupić.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…