Home Sprzątanie Jaką zmywarkę kupić?

Jaką zmywarkę kupić?

8 min czytania
0
0
1,398
Jaką zmywarkę kupić?

Zmywarka to standard w nowoczesnych kuchniach. Wprowadza do domu oszczędności wody, energii, a co za tym idzie – oczywiście i pieniędzy. Jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Pomaga również oszczędzać nasz czas, a także nasze dłonie. Oferta dostępnych zmywarek na rynku jest niezwykle bogata. Zatem jaką zmywarkę kupić? Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych informacji, dzięki którym nie będziesz żałował swojego zakupu!

Rodzaje zmywarek


Zmywarka wolnostojąca

Można ją ustawić w dowolnym miejscu w kuchni, bez konieczności zabudowy frontowymi drzwiczkami. Zmywarki dostępne są w kolorze białym lub srebrnym. Zdarzają się również modele w innych kolorach, na przykład czarnym lub czerwonym. Większość zmywarek ma zdejmowany blat. Dzięki temu urządzenie można zamontować pod blatem kuchennym.

Zmywarka do zabudowy

Świetnie wkomponuje się w kuchnię tworzoną na wymiar, dla której producent przygotował specjalne miejsce. Przednia część zmywarki będzie zabudowana frontowymi drzwiczkami. Można tutaj postawić na zmywarkę częściowo zintegrowaną. Taki rodzaj ma panel widoczny od frontu urządzenia. Natomiast zmywarka całkowicie zintegrowana ma panel sterowania ukryty w klapie zmywarki. Widać go dopiero po otwarciu urządzenia.

Na jakie parametry zmywarki należy zwrócić uwagę?

Podstawowym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę przy wyborze zmywarki, jest klasa energetyczna. Najlepsze są te oznaczone literą A. Najmniej wydajne natomiast te oznaczone literą G. Dzięki wybraniu dobrej klasy, oszczędzisz pieniądze, ponieważ nie będzie ona pobierała dużej ilości energii. Klasy zmywarek określa się na podstawie zużycia wody i energii do umycia 12 kompletów naczyń.

Klasa energetyczna zmywarki

Warto także zwrócić uwagę na efektywność suszenia zmywarki. Może ona mieć suszenie statyczne lub kondensacyjne. Suszenie statyczne opiera się na parowaniu wody. W zmywarce dochodzi do podniesienia się temperatury. Wtedy naczynia nagrzewają się i zostaną wysuszone. Natomiast suszenie kondensacyjne polega na tym, że para z nagrzanych naczyń krąży po komorze i skrapla się na tylnej ścianie. Ta część zmywarki służy jako wymiennik ciepła. Można również wybrać zmywarkę z turbosuszeniem, co jest bardzo wydajnym rozwiązaniem.

Pojemność i wielkość zmywarki

Istotna przy zakupie zmywarki jest również jej pojemność oraz wielkość. Jeżeli nie masz zbyt dużej ilości miejsca w kuchni, możesz wybrać zmywarki kompaktowe. Przypominają one nieco mikrofalówki. Są urządzeniami albo wolnostojącymi albo przeznaczonymi do zabudowy. Ich wymiary to 40×60 cm. Standardowe zmywarki mają natomiast około 80 cm wysokości. Większość modeli ma również regulowaną wysokość nóżek. W związku z tym, takie urządzenie w pełni można będzie dostosować do swoich potrzeb. Modele standardowych zmywarek różnią się przede wszystkim szerokością. Można nabyć modele o szerokości 45 cm lub 60 cm.

Istotna przy zakupie zmywarki jest również liczba komór, jakie posiada. Zazwyczaj zmywarki wolnostojące i te do zabudowy mają jedną komorę. Można również nabyć zmywarki szufladowe, które zamiast pojedynczej komory mają dwie lub więcej szuflady. Zaletą tego rozwiązania jest to, że można myć naczynia tylko w jednej komorze, gdy nie ma się pełnego zapełnienia zmywarki.

Sposób podgrzewania wody

Bardzo ważne jest, aby przy wyborze zmywarki zwrócić uwagę również na sposób podgrzewania wody. Starsze urządzenia były wyposażone w grzałki znajdujące się w dolnej części urządzenia. Podczas pracy osiągana jest tam maksymalna temperatura, co pozwala na zmywanie naczyń w koszu dolnym. Natomiast nowe modele są wyposażone w przepływowy ogrzewacz wody. Podgrzewa on wodę w momencie wpływania do komory. Takie rozwiązanie pozwoliło na powiększenie komory zmywania oraz zmniejszenie kosztów zużycia energii.

Poziom hałasu zmywarki

Urządzenia, jakimi są zmywarki, mogą emitować dość spory hałas podczas swojej pracy. Dlatego, przy zakupie należy sprawdzić, jaki poziom decybeli generują. Ciche modele powinny generować nie więcej niż 40-45 dB. Warto właśnie takich szukać. Dzięki temu korzystanie ze zmywarki w domu nie będzie pod żadnym względem uciążliwe.

jaką zmywarkę wybrać

To tylko podstawowe dane, na które warto zwrócić uwagę. Jednak są one najważniejsze w codziennym użytkowaniu. Teraz z pewnością rozjaśniłam Ci kwestie dotyczące tego, jaką zmywarkę kupić!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…