Home Sprzątanie Jaki środek do prania warto wybrać?

Jaki środek do prania warto wybrać?

15 min czytania
1
0
2,284
Jaki środek do prania warto wybrać?

Skończyły się czasy, kiedy wybór środka do prania był prosty, ponieważ ich różnorodność była niewielka. Dzisiaj liczba dostępnych środków piorących jest o wiele większa, ale przy tym decyzja może być dużo trudniejsza. Co wybrać, aby być zadowolonym ze skuteczności i ceny? Jakie środki do prania polecamy? Na te i inne pytania odpowie ten artykuł. Rozpoczyna on również cykl odnoszący się do środków do prania, w którym kompleksowo przedstawimy różne zagadnienia związane ze skutecznym praniem odzieży.

W sklepach z powodzeniem możemy dostać najróżniejsze proszki do prania, które nie kończą się na rodzajach, takich jak universal, white czy color. Wybór staje się naprawdę imponujący i dotyczy również innych aspektów tkanin, np rodzaju materiału czy temperatury prania. Standardem, często zastępującym proszki, są kapsułki, płyny i żele do prania. Na rynku utrzymują się też tak egzotyczne propozycje jak orzechy (!) przeznaczone do prania. Jeśli chcesz zadbać o utrzymanie odpowiednich kolorów ubrań to powinnaś zaopatrzyć się również w chusteczki, które wspomagają usuwanie brudu i zapobiegają farbowaniu. Do tego dochodzi kwestia wyboru środków takich jak płyn do płukania czy odpowiedni odplamiacz, które kolejno wzmocnią zapach i pozbędą się plam. W natłoku tak dużej liczby różnych środków do prania można się pogubić. Na początku warto dokonać wyboru typu środka do prania, który najbardziej będzie nam odpowiadał. Później można zastanowić się nad konkretną marką czy po prostu kupować produkty, które akurat są w promocji, aby w prosty sposób oszczędzić.

Proszek do prania

Najczęściej spotykane są trzy rodzaje proszków – do tkanin jasnych i kolorowych, a także proszki uniwersalne, choć tak jak wcześniej było wspomniane przestaje to być ograniczającym standardem. Jak wspomina przedstawiciel sklepu internetowego ze środkami czystości Eurochemia: Dla osób bardziej wymagających są też specjalne proszki do prania wełny, ubrań delikatnych, czarnych czy delikatne proszki dla osób z wrażliwą skórą. Oczywiście w naszym kraju proszek to najpowszechniejszy środek piorący. Na pewno istotnym jest, unikanie prania kolorowej bluzki proszkiem do tkanin jasnych czy inne mieszanie kombinacji. Takie pomyłki zdarzają się całkiem często, a tak naprawdę mogą bezpowrotnie zniszczyć nasze pranie. Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w przynajmniej dwa rodzaje proszku lub spróbować oszczędnej metody z uniwersalnym rodzajem środka. Nie powinniśmy kupować niesprawdzonych proszków do prania, których tak naprawdę jedynym atutem jest atrakcyjna cena. Nasze straty z powodu zniszczonych ubrań mogą wynieść dużo więcej niż sprawdzony proszek. Pamiętajmy także o tym, aby nie przesadzać z ilością użytego proszku, ponieważ sprawi to, że na odzieży pozostaną niewypłukane grudki powodujące szybsze niszczenie materiału. Takie zachowanie jest też zwyczajnie nieekonomiczne i proszek starczy nam na mniej prań, przez co ucierpi przede wszystkim nasz budżet.

Kapsułki do prania

Trzeba przyznać, że kapsułki do prania robią się coraz popularniejsze na rynku chemii gospodarczej. Zasada ich stosowania jest bardzo prosta – stosujemy jedną kapsułkę na jedno pranie. Oczywiście podobnie jak w przypadku proszku do prania, są różne rodzaje kapsułek. Uniwersalne, a także do jasnych, kolorowych tkanin czy bardziej specjalistyczne kapsułki np. do tkanin ciemnych. Największą ich zaleta jest fakt, że zajmują bardzo mało miejsca i są proste w użyciu. Dlatego świetnie sprawdzą się jeśli mamy mało miejsca w łazience, jedziemy w podróż czy po prostu chcemy uniknąć dozowania. Niezwykle ważne jest nie wrzucanie jej pod pranie, tylko na ubraniach. Bez tego, schowana kapsułka może nie otrzymać odpowiedniej ilości wody i nie rozpuścić się w pełni, co wpłynie na skuteczność prania i pozostałości środka pozostałe na ubraniach. Wadą kapsułek w stosunku do proszków jest zazwyczaj wyższa cena wychodząca za jedno pranie. Za prostsze rozwiązania zazwyczaj musimy swoje zapłacić.

Płyny oraz żele do prania

Równie popularne środki kuszą swoimi równie prostymi, co w przypadku kapsułek, właściwościami. Są szczególnie wskazane do krótkich programów pralek automatycznych. Ich wybór jest bardzo duży. Istnieją płyny uniwersalne, te do białego prania i kolorowego, ale także do tkanin ciemnych, delikatnych czy do wełny. Dobrze sprawdzają się również przy praniu ręcznym – np. do najbardziej delikatnych tkanin. Ich niewątpliwym plusem jest to, że bardzo dobrze się wypłukują. Aby z nich skorzystać, wystarczy wlać go do pojemnika, który jest też przeznaczony na proszek, oczywiście w odpowiedniej ilości. Większość producentów dodaje miarkę w zakrętce, więc nie powinno to być problemem.

Płyny do płukania

Jeden z kluczowych środków, służących do przenoszenia wyrazistych, atrakcyjnych zapachów na nasze ubrania. Nie każdy jest zwolennikiem takich działań, ponieważ przeszkadzają im intensywne zapachy odzieży. Jednak poza kwestiami zapachowymi, płyn do płukania ma sporo zalet. Między innymi działa zmiękczająco na tkaniny, zmniejsza elektryzowanie się prania, redukuje gniecenie i ułatwia prasowanie. Wystarczy przed przed praniem wlać środek do szufladki na środek zmiękczający, który posiadają wszystkie pralki z tego tysiąclecia. Często użycie płynu do prania to koszt w okolicach 30 groszy za pranie. Nie jest to wygórowana kwota i może pomóc w walce z zagnieceniami czy elektryzowaniem się ubrań, co dla niektórych może być dużą zaletą i powodem do kupna tego środka.

Chusteczki

Specjalne chusteczki, które usuwają brud, wybielają, wzmacniają kolor i zapobiegają przebarwieniom potrafią być zbawiennym rozwiązaniem dla naszego prania. Oczywiście trzeba traktować je jako dodatek w przypadku kiedy mamy obawy, że któreś ubrania mogą puścić kolor niepożądany kolor. Jest to awaryjne rozwiązanie, które warto mieć pod ręką. Wystarczy weryfikować, które ubrania mogą farbować inne. W takim przypadku wystarczy wrzucić jedną i skutecznie ograniczymy negatywne skutki nadmiaru barwnika przenoszącego się na całe pranie. Niestety są one całkiem drogim dodatkiem, ale jeśli potraktujemy je jako wyjście awaryjne, nasz portfel nie ucierpi tak bardzo.

Orzechy do prania

Najbardziej oryginalną propozycją i nadal mało popularną ciekawostką są orzechy do prania. Ich bardzo dużym atutem jest to, iż nie zawierają związków chemicznych. Są w pełni naturalne, a za ich piorące właściwości odpowiada saponina, której w nietypowych nepalskich orzechach jest nawet 15%. Spełniają swoją rolę, chociaż w przypadku chęci prania polaru, tetrowych pieluch albo trudnych plam raczej się nie sprawdzą, a także nie zawierają składników wybielających. Możemy potraktować je jako ciekawostkę lub wyjście z sytuacji w przypadku, gdy ideowo skłaniamy się do w pełni ekologicznych rozwiązań. Warto je wypróbować, choć ich koszt może być nieco szokująca.

Jaki środek wybrać?

Jak widzicie wybór detergentów jest bardzo duży, jednak oprócz typu, warto również zwrócić uwagę na markę i kraj pochodzenia. Wiele osób uznaje środki zagraniczne za dużo lepsze od polskich odpowiedników. Często jest w tym sporo prawdy, ale pamiętajmy że wszystko zależy od konkretnego producenta i produktu. Zawsze warto zwrócić uwagę na skład danego środka piorącego.

Oczywiście należy odpowiednio dobrać ilość chemii do własnych potrzeb, a najlepszym wyjściem będzie wyliczenie na ile wystarczy nam dany proszek czy płyn. Taką pomocną rozpiskę dostarczymy Wam w następnym wpisie z cyklu. Podsumowując, warto od czasu do czasu spróbować danego środka, który być może na dłużej zagości w naszym domu. Kiedy dobierzecie właściwą koncentrację formuły, zapach i cenę, wasze pozytywne wrażenia z zakładania świeżo wypranych i wyprasowanych ubrań zdecydowanie wzrosną.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Jeden komentarz

  1. Monika

    30 października, 2017 at 8:00 pm

    Super zestawienie. Ja używam kapsułek ze względu na wygodę 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…