10
Paź
2017
2
Jaki środek do prania warto wybrać?

Jaki środek do prania warto wybrać?

Skończyły się czasy, kiedy wybór środka do prania był prosty, ponieważ ich różnorodność była niewielka. Dzisiaj liczba dostępnych środków piorących jest o wiele większa, ale przy tym decyzja może być dużo trudniejsza.

W sklepach możemy dostać m.in. proszki do prania, ale także kapsułki, płyny i żele czy nawet orzechy. Warto wspomnieć również o chusteczkach, które wspomagają usuwanie brudu i zapobiegają farbowaniu ubrań. Do tego dochodzi kwestia wyboru płynu do płukania czy odpowiedniego odplamiacza (być może przydatne okażą się wcześniejsze recenzje: odplamiacza oraz płynu do płukania Waschkonig).

W natłoku tak dużej liczby różnych środków do prania można się pogubić. Na początku warto jednak dokonać wyboru typu środka do prania, który najbardziej będzie nam odpowiadał. Później można zastanowić się nad konkretną marką czy po prostu kupować produkty, które akurat są w promocji.

Proszek do prania

Najczęściej spotykane są trzy rodzaje proszków – do tkanin jasnych i kolorowych, a także proszki uniwersalne. Oczywiście proszek do prania to w naszym kraju najpowszechniejszy środek piorący. Na pewno istotne jest to, aby nie popełnić błędu, czyli nie prać chociażby kolorowej bluzki proszkiem do tkanin jasnych. To niby truizm, ale takie pomyłki zdarzają się całkiem często.

Nie powinniśmy kupować niesprawdzonych proszków do prania, których tak naprawdę jedynym atutem jest atrakcyjna cena. Co nam po tanim proszku, skoro zniszczy nasze ubrania? Pamiętajmy także o tym, aby nie przesadzić z ilością proszku, ponieważ to sprawia, iż na odzieży pozostają niewypłukane grudki, co powoduje szybsze niszczenie materiału.

Dla osób bardziej wymagających są też specjalne proszki do prania wełny, ubrań delikatnych, czarnych czy delikatne proszki dla osób z wrażliwą skórą.

Kapsułki do prania

Trzeba przyznać, że są one ostatnio bardzo popularne. Można nawet śmiało powiedzieć, iż kapsułki do prania robią prawdziwą furorę. Zasada ich stosowania jest bardzo prosta – stosujemy jedną kapsułkę na jedno pranie. Oczywiście podobnie jak w przypadku proszku do prania, są różne rodzaje kapsułek. Uniwersalne, a także do jasnych, kolorowych tkanin czy bardziej specjalistyczne kapsułki np. do tkanin ciemnych.

Największą ich zaleta jest fakt, że zajmują bardzo mało miejsca i są proste w użyciu. Dlatego świetnie sprawdzą się jeśli mamy mało miejsca w łazience, jedziemy w podróż czy po prostu chcemy uniknąć dozowania. Wadą w stosunku do proszków jest zazwyczaj wyższa cena na jedno pranie. Coś za coś.

Płyny oraz żele do prania

Są mniej popularne niż proszki do prania, ale na pewno ich sprzedaż jest wyższa niż kapsułek. Są szczególnie wskazane do krótkich programów pralek automatycznych. Ich wybór jest bardzo duży – czyli są płyny uniwersalne, do białego i kolorów, ale także do tkanin ciemnych, delikatnych czy do wełny.

Dobrze sprawdzają się również przy praniu ręcznym – np. gdy pierzemy najbardziej delikatne tkaniny. Ich niewątpliwym plusem jest to, że bardzo dobrze się wypłukują.

Orzechy do prania

Wciąż mało kto o nich słyszał, ale na pewno są coraz częściej wybierane. Ich bardzo dużym atutem jest to, iż nie zawierają chemii, są całkowicie naturalnymi środkami piorącymi. Generalnie spełniają swoją rolę, chociaż w przypadku chęci prania polaru, tetrowych pieluch albo trudnych plam raczej słabo się sprawdzą, nie posiadają także właściwości wybielających.

Niemniej na pewno warto wypróbować, przekonać się czym są orzechy do prania – szczególnie, iż mamy dzisiaj modę na eko.

Płyny do płukania

Ciężko o nich nie wspomnieć. Przecież to dzięki nim nasze ubrania są pachnące. Do tego płyn do płukania działa zmiękczająco na tkaniny, zmniejsza elektryzowanie się prania, redukuje gniecenie i ułatwia jego późniejsze prasowanie.

Część osób rezygnuje z ich stosowania, ja jednak jestem zwolenniczką. Często użycie płynu do prania, to koszt w okolicy 30 groszy za pranie, a może to pomóc w walce z zagnieceniami czy elektryzowaniem się ubrań, co dla niektórych może być utrapieniem.

Chusteczki

Specjalne chusteczki, które usuwają brud, wybielają, wzmacniają kolor i zapobiegają przebarwieniom są jak najbardziej w porządku. Oczywiście trzeba traktować je tylko jako dodatek.

Warto wspomnieć, że nie trzeba dodawać ich do każdego prania. Jeśli jednak mamy obawy, że któreś ubrania mogą puścić kolor, to dobrze wrzucić taką chusteczkę. Niestety te najbardziej popularne są dość drogie.

Jaki środek wybrać?

Jak widzicie wybór jest bardzo duży, jednak starałam się przybliżyć po krótce zalety każdego ze środków piorących. Warto od czasu do czasu spróbować sobie danego typu środka i być może na dłużej zagości on w naszym domu.

Co ważne, dokonujcie porównania pod kątem ilości prań, a nie gramatury danego środka. Jest to często mylące, bo proszek 10 kg może być tańszy od 7 kg, ale mniej skoncentrowany i wystarczający na mniejszą ilość prań.

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jak usuwać plamy po kosmetykach?
Jak usuwać plamy po kosmetykach?
Jak usunąć plamy po czerwonym winie?
Jak usunąć plamy po czerwonym winie?
Jak wybielić ubrania domowym sposobem?
Jak wybielić ubrania domowym sposobem?
Pranie odzieży sportowej - o czym warto pamiętać?
Pranie odzieży sportowej – o czym warto pamiętać?

1 Odpowiedź

Zostaw komentarz