Home Organizacja Jakie kieliszki do czego czyli domowy barek bez tajemnic

Jakie kieliszki do czego czyli domowy barek bez tajemnic

9 min czytania
2
0
2,242
Jakie kieliszki do czego służą

Masz w domu całe mnóstwo różnych kieliszków i nie wiesz, co z nimi zrobić? Zastanawiasz się, jakie kieliszki do czego służą? Przeczytaj nasz wpis, a Twój domowy barek przestanie być dla Ciebie tajemnicą!

Zadbaj o kieliszki!

Zanim jednak zaczniemy rozwiewać wątpliwości na temat tego, który kieliszek do czego się nadaje, warto wspomnieć o tym, że o naczynia oraz kieliszki należy odpowiednio dbać po to, by posłużyły nam długie lata. Warto czyścić je po każdym użyciu oraz odpowiednio przechowywać. Nie każdy kieliszek będzie można przykładowo umyć za pomocą zmywarki. Jeśli dodatkowo zastanawiasz się, jak pozbyć się smug i zacieków z kieliszków, przeczytaj nasz poprzedni wpis!

Jakie kieliszki do czego?

Kolejną dość ważną informacją na temat kieliszków jest to, że ich określony kształt nie jest zwykłą fanaberią. Jak się okazuje, kształt i rozmiar kieliszka ma wpływ na takie czynniki jak np. uwalnianie aromatu czy smaku. 

Czerwone wino

Kieliszki do czerwonego wina różnią się trochę w porównaniu z kieliszkami do wina białego. Te do czerwonego wina są większe i jednocześnie bardziej pękate. Trunek powinien mieć bowiem styczność z powietrzem na jak największej powierzchni, ponieważ pomaga to uwalniać wszystkie aromaty. 

Białe wino

Kieliszki do białego wina powinny być mniejsze niż te przeznaczone do wina czerwonego. Białe wino jest bardziej delikatne i powinno być serwowane w kieliszku o kształcie tulipana z rozchylającymi się krawędziami. W przypadku białego wina nie jest niezbędny kontakt z powietrzem na tak dużej powierzchni, jak ma to miejsce gdy mowa o winie czerwonym. Jeśli podamy białe wino w kieliszku do czerwonego, najprawdopodobniej zgubi ono swój delikatny smak i aromat. 

Szampan

W tym przypadku idealnym kieliszkiem będzie tzw. flet. Flet to wysoki i wąski kieliszek. Ma on wąskie ścianki, nóżka z kolei powinna być długa. Ze względu na taki kształt bąbelki ani aromat nie ulatniają się zbyt szybko. Stosowanie tego kieliszka do szampana ma jednak przeciwników. Niektórzy twierdzą, że w tego typu kieliszkach szampan za bardzo się pieni. Mimo wszystko i tak to właśnie flet jest najpopularniejszym kieliszkiem stosowanym do szampana. Innym rodzajem kieliszków, w którym podaje się szampana są pucharki, inaczej szampanówki lub szampanki. Kieliszki te są płytkie, co ułatwia nalewanie szampana. Niektórzy jednak twierdzą, że ich kształt sprawia, że bąbelki i aromat zbyt szybko się ulatniają. 

Wódka

W przypadku tego trunku można spotkać klasyczne kieliszki oraz takie na nóżce. Klasyczne kryształowe kieliszki do wódki cechują się niewielką pojemnością – od 25 do 60 ml. Kieliszki na nóżce zwykle mają walcowaty kształt. Dno takiego kieliszka jest bardzo grube. Jeśli pijemy alkohol należy trzymać kieliszek za nóżkę aby nie dopuścić do ogrzania się alkoholu. W kieliszkach na nóżce zazwyczaj serwuje się wódki owocowe. Kieliszki takie mogą być zupełnie gładkie, ale mogą też mieć różne zdobienia. 

Whisky

Najpopularniejszy typ naczynia do whisky to kwadratowe szklanki, które posiadają proste ścianki oraz grube dno, które podtrzymuje niską temperaturę whisky oraz zabezpiecza przed ogrzaniem. Zamiast szklanek można użyć także kieliszków do whisky. W tym przypadku czasza kieliszka jest osadzona na nóżce i lekko się zwęża. Niektóre z kieliszków do whisky posiadają także pokrywkę, która sprawia, że można cieszyć się jej smakiem i aromatem zdecydowanie dłużej. 

Martini

Ten trunek serwuje się w kieliszkach o specyficznym kształcie. Jego czasza jest bardzo mocno rozkloszowana i jednocześnie niska po to, by łatwo można było ją udekorować np. cukrem. Czasza osadzona jest na długiej i smukłej nóżce. W kieliszku do martini można serwować także lekkie drinki oraz inne koktajle. 

Nalewka

Kieliszki do nalewek mają bardzo małą pojemność oraz osadzone są na smukłej nóżce. Pijąc nalewkę chwytamy kieliszek właśnie za wspomnianą nóżkę. Czasza kieliszka jest zaokrąglona lub rozkloszowana. Do serwowania nalewek dobrze nadadzą się także opisane wcześniej kieliszki na nóżce. Nalewki wytrawne najlepiej serwować do pikantnych potraw, półwytrawne i półsłodki do mięs, a słodkie do deserów. 

Koniak

Kieliszki do koniaku posiadają dużą czaszę oraz krótką nóżkę. W przeciwieństwie do wina koniak wymaga podgrzewania, więc przy piciu tego alkoholu kieliszek chwyta się za czaszę, a nie za nóżkę. Duża czasza kieliszka do koniaku powinna mieć pojemność około 200 ml, ale należy do niego nalać najwyżej 50 ml koniaku. Dobrym wyborem jeśli chodzi o kieliszek do koniaku są te z kryształu. 

Mamy nadzieję, że teraz już wiecie, w jakim naczyniu podawać jaki trunek. Dajcie znać w komentarzu, czy nasze rady okazały się przydatne! 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

2 komentarze

 1. Marta

  5 sierpnia, 2020 at 12:48 am

  Artykuł jak najbardziej OK. Ale czy w czasach modnego minimalizmu trzeba mieć kieliszki do wszystkiego . Czynie wystarczy (jeśli ktoś nie jest specjalnym koneserem wina, tylko wypija od czasu do czasu lampkę wina przy kolacji z przyjaciółmi) po prostu kieliszki do wina, szklaneczki do whiski, wody lub piwa?

  Odpowiedz

  • Ola

   5 sierpnia, 2020 at 9:06 am

   To, czy wyposażymy swój domowy barek w szkło przeznaczone osobno do każdego rodzaju alkoholu, zależy wyłącznie od tego, czy chcemy to zrobić i czy nam się tyle rodzajów szkła przyda. Jasne, możemy mieć po prostu ulubione kieliszki z popularnej sieciówki, jeśli ktoś nie jest koneserem, a po prostu chce napić się wina w ładnych kieliszkach 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…