Home Zdrowie i Uroda Jedzenie z mikrofali. Fakty i mity na temat szkodliwości mikrofalówki

Jedzenie z mikrofali. Fakty i mity na temat szkodliwości mikrofalówki

5 min czytania
0
0
1,099
Jedzenie z mikrofali - fakty i mity

Mikrofalówka jest zbawieniem dla osób, które prowadzą intensywny tryb życia. Pozwala na szybkie odgrzanie potraw. Kuchenka ta jest jednym z najpopularniejszych sprzętów AGD, a jej pierwsza komercyjnie dostępna wersja była wyprodukowana w 1947 r. Mimo coraz dłuższej obecności na rynku wciąż wywołuje wiele kontrowersji. Jedzenie z mikrofali ma prawdopodobnie tyle samo zwolenników, co przeciwników. Poznaj najpopularniejsze mity dotyczące kuchenki mikrofalowej!

Do czego używać?

Kuchenka mikrofalowa powinna posłużyć jedynie do odgrzewania potraw już przygotowanych, nie natomiast samego gotowania. Dodatkową opcją jest także możliwość rozmrażania potraw, głównie warzyw i owoców. Jest to zdecydowanie bezpieczniejszy dla naszego zdrowia sposób niż wkładanie mięsa do ciepłej wody. Nie należy jednak przegrzewać zamrożonych potraw. Kuchenka mikrofalowa jest także bardzo przydatna, gdy nie możemy przygotować potrawy, a jedynie odgrzać, np. w szkole czy pracy. We wcześniejszym wpisie opisywaliśmy jak przygotować zdrowy posiłek w pracy

Czy jedzenie z mikrofali jest szkodliwe?

Jednym z mitów wywołujących największe poruszenie jest ten dotyczący szkodliwości. Jedzenie z mikrofali nie będzie szkodliwie jeśli przygotujemy je w odpowiednim naczyniu. Niewskazane są opakowania plastikowe, natomiast najlepszą opcją są naczynia szklane lub ceramiczne. Najbezpieczniej jest odgrzewać posiłek w specjalnie przygotowanych pojemnikach z ikoną wskazującą, że są one dostosowane do przygotowania w mikrofalówce. 

Wartość odżywcza

Powszechny jest mit na temat utraty w posiłkach wartości odżywczych. Jaka jest prawda? Odgrzewanie jedzenia w mikrofali jest jednym ze sposobów przygotowania potraw, które umożliwiają zachowanie stosunkowo dużej ilości witamin i składników mineralnych. Prawdą jest stwierdzenie, że obróbka termiczna zmniejsza pierwotną ich liczbę. Aby tego uniknąć należy wystawiać dania na działanie wysokiej temperatury przez jak najkrótszy czas. 

Zakazane potrawy

Nie należy zapominać o tym, że nie każde jedzenie można przygotowywać w kuchence mikrofalowej. Nie zaleca się podgrzewania w niej surowego mięsa. Pozwala się na przygotowywanie gotowych mięsnych potraw, ale surowe mięso najprawdopodobniej podgrzeje się nierównomiernie, co będzie miało negatywny wpływ na walory smakowe. 

O czym jeszcze musisz pamiętać przygotowując jedzenie z mikrofali? 

Nie możesz zapomnieć o tym, że urządzenie, którego używasz powinno mieć wszystkie niezbędne atesty, które wskazują, że jest ono odpowiedniej jakości i nadaje się do użytku. Dodatkowo potrawy podgrzewa się w kuchence mikrofalowej do dość niskich temperatur. Oznacza to, że jedzenie z mikrofali nie zostanie pozbawione wszystkich bakterii (przykładem jest salmonella, której mikrofalówka nie zlikwiduje).

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…