Home Zdrowie i Uroda Korzeń kozłka lekarskiego – właściwości i zastosowanie

Korzeń kozłka lekarskiego – właściwości i zastosowanie

3 min czytania
0
0
1,195
Korzeń kozłka lekarskiego

Zioła słyną ze swoich właściwości leczniczych i szerokiego zastosowania w kosmetyce. W ostatnich artykułach pisaliśmy o pokrzywie i mniszku lekarskim. Tym razem opiszemy jakie ma właściwości i zastosowanie korzeń kozłka lekarskiego.

Korzeń kozłka lekarskiego najlepszy na sen

Korzeń kozłka lekarskiego (zwany także walerianą) słynie z właściwości uspokajających. Wyciąg z jego korzenia i kłącza pomaga w walce z bezsennością i stanami lękowymi. Szczególnie polecany jest osobom w stanie napięcia nerwowego. Korzeń i kłącza kozłka lekarskiego obniżają aktywność ośrodkowego układu nerwowego, zmniejszając napięcie i uczucie niepokoju. Po zastosowaniu waleriany możemy zauważyć, że nasz organizm się odpręża i mamy spokojniejszy sen.

Zastosowanie lecznicze

Kozłek lekarski oprócz działania uspokajającego, ma właściwości rozkurczające. Poleca się krople lub napar z kozłka kobietom zmagającym się z bolesnym miesiączkowaniem. Warto wspomnieć, że kozłek może wspomagać układ pokarmowy i moczowy. Możemy też zastosować go jako przeciwłupieżową płukankę do włosów.

Dawkowanie kozłka lekarskiego

Kozłek lekarski należy stosować w zalecanych dawkach przez określony czas. Zaleca się, by po miesiącu stosowania waleriany zrobić dwutygodniową przerwę. W aptece za niewielką cenę możemy kupić krople, tabletki z wyciągu z kozłka, lub susz, z którego możemy zrobić napar. Napar z zasuszonego korzenia możemy pić do trzech razy dziennie, w stanach niepokoju oraz przed snem.

Na co należy uważać

Przy prawidłowym stosowaniu waleriany nie powinny wystąpić działania niepożądane. Nie mogą przyjmować jej kobiety w ciąży i karmiące piersią, oraz dzieci do dwunastego roku życia. Nie stosuje się waleriany przed prowadzeniem pojazdów. Waleriany nie można przyjmować z lekami nasennymi, przeciwhistaminowymi oraz lekami stosowanymi w leczeniu chorób psychicznych. Przed jej spożyciem warto skonsultować się z lekarzem.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…