Home Artykuły sponsorowane Kto powinien złożyć PIT 28 2023?

Kto powinien złożyć PIT 28 2023?

9 min czytania
0
0
167
Kto powinien złożyć PIT 28 2023

PIT 28 2022 muszą wypełnić osoby, które prowadzą swoją działalność i rozliczają ją na podstawie ryczałtu od przychodu ewidencjonowanego. Mowa tutaj również o spółkach jawnych oraz akcyjnych, które rozliczają się w ten sposób. Ważne jest tutaj również to, że z PIT 28 korzystają również rolnicy, którzy sprzedają swoje produkty rolne lub zwierzęce przetworzone sposobem nieprzemysłowym. Wszystkie te osoby są uprawnione do korzystania z uproszczonego sposobu rozliczania się z podatków.

Podatek ryczałtowy 2023 – dlaczego jest to ułatwienie?

Ryczałt ewidencjonowany 2023 jest zdecydowanie łatwiejszą formą rozliczania się ze swojej działalności gospodarczej lub rolnej niż inne dostępne metody. W tym przypadku wystarczy jedynie znać swoje przychody oraz zakres ryczałtu, w którym mieści się Państwa działalność zarobkowa. Nie ma tutaj możliwości odliczania składek zdrowotnych lub kosztów poniesionych na rzecz prowadzonej działalności. W związku z tym cała księgowość jest znacznie ułatwiona. Dlatego tak wielu przedsiębiorców, którzy mają taką możliwość wybiera właśnie ryczałt jako sposób rozliczania się.

W tym przypadku należy złożyć PIT28 2022. Można to zrobić w formie online lub bezpośrednio w odpowiednim Urzędzie Skarbowym. Dzięki temu, że sam ryczałt jest stosunkowo prosty w rozliczeniu, nie ma problemu z prawidłowym wypełnieniem dokumentu.

Jak rozliczać najem prywatny 2023?

Do 2022 roku osoby, które wynajmują nieruchomości na zasadach wynajmu prywatnego miały możliwość wyboru dwóch form opodatkowania tej działalności. Jeden z nich zakładał możliwość odliczenia kosztów poniesionych na rzecz wynajmowanej nieruchomości, na przykład czynsz do spółdzielni, opłaty za gaz, energię elektryczną, wodę czy naprawy, jakie należało wykonać. Od 2023 roku jedynym możliwym sposobem na rozliczenie najmu prywatnego jest podatek ryczałtowy. Dlatego należy zwrócić uwagę, że jeżeli Państwo chcą odpisać od podatku koszty związane z utrzymaniem mieszkania, obecnie jest na to ostatnia szansa.

Podatek ryczałtowy 2023 - dlaczego jest to ułatwienie

Do kiedy należy rozliczyć PIT 28 za 2022 rok?

Do kiedy PIT 28 2023? Obecnie termin jest ten sam co w przypadku innych zeznań podatkowych. Oznacza to, że mają Państwo czas do 30 kwietnia 2023 roku. Jednak należy zwrócić uwagę, że jest to dzień wolny od pracy. W związku z tym terminem, kiedy należy złożyć zeznanie PIT 28 online lub stacjonarnie jest 2 maja 2023 roku. Należy bezwzględnie pilnować tego terminu, ponieważ brak podatkowego zeznania rocznego może skutkować poważnymi konsekwencjami w kierunku przedsiębiorcy.

Warto też pamiętać, że PIT28 można składać od 15 lutego 2023 roku, dlatego wszystkie dokumenty złożone przed tym terminem będą rozliczane dopiero po 15 lutego. Oznacza to, że jeżeli oczekują Państwo na zwrot podatku, pojawi się on dopiero w drugiej połowie lutego.

Koniecznie należy również uwzględnić datę, kiedy konieczne jest uiszczenie wpłaty podatku ryczałtowego od przychodu ewidencjonowanego za 2022 rok. W 2023 roku jest to data 2 maja. Oznacza to, że można złożyć PIT-28 online jeszcze w lutym lub marcu, a zapłacić dopiero pod koniec kwietnia. Nie ma obowiązku opłaty w tym samym dniu, kiedy zeznanie roczne zostało złożone w odpowiednim Urzędzie Skarbowym.

Jak rozliczać najem prywatny 2023

Jakie są stawki ryczałtu 2023?

Ryczałt ma wiele korzyści. Znając PIT-28 wzór wypełniony za 2022 oraz stawkę ryczałtu można bez problemu samodzielnie wypełnić wszystkie niezbędne dokumenty. W 2023 roku stawki wynosiły:

  • 2% – przychody ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, jeżeli zostały przetworzone w sposób nieprzemysłowy;
  • 3% – przychody z działalności gastronomicznej oraz usługowej w zakresie handlu; nie obowiązuje na sprzedaż alkoholi powyżej 1,5%
  • 5,5% – przychody z robót budowlanych i działalności wytwórczej;
  • 8,5% – przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i innych do kwoty 100 000 zł
  • 10% – przychody z zakupy oraz sprzedaży nieruchomości na własny rachunek;
  • 12% – przychody z niektórych usług IT, związanych głównie z wydawaniem oprogramowania komputerowego oraz doradztwem w tym zakresie;
  • 12,5% – przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy od nadwyżki ponad 100 000 zł objętych 8,5% ryczałtem;
  • 14% – przychody ze świadczenia usług inżynierskich, architektonicznych, z zakresu opieki zdrowotnej, analiz technicznych oraz specjalistycznego projektowania;
  • 15% – przychody z usług niematerialnych;
  • 17% – przychody z wolnych zawodów.

Przed rozpoczęciem działalności lub podjęciu decyzji na temat zmiany opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2022 każdy płatnik ma obowiązek sprawdzić, jaki zakres ryczałtu obowiązuje w przypadku jego działalności.

PIT 28 2023 – gdzie można go wypełnić?

PIT 28 2023 można wypełnić na kilka sposobów. Najlepszym rozwiązaniem, które umożliwia oszczędność czasu jest skorzystanie z usług online. Dzięki temu nie ma konieczności czekania w kolejkach w Urzędzie Skarbowym. Wystarczy skorzystać z programu dedykowanemu podobnym rozwiązaniom i postępować zgodnie z instrukcjami. Wówczas rozliczenie ryczałtu za 2022 rok nie powinno stanowić żadnego problemu.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…