Home Organizacja Jakie kwiaty do sypialni wybrać, aby cieszyć się zdrowym snem?

Jakie kwiaty do sypialni wybrać, aby cieszyć się zdrowym snem?

6 min czytania
0
0
1,574
Kwiaty do sypialni

Jakie kwiaty do sypialni wybrać?

Zastanawiając się, jakie kwiaty do sypialni wybrać, nie sugerujmy się dość popularnym przekonaniem o tym, że żywe ozdoby “zabierają” nam tlen w miejscu odpoczynku. Mit wziął się z procesu fotosyntezy roślin, które za dnia wytwarzają tlen, pochłaniając dwutlenek węgla, a w nocy proces ten się odwraca.

Istnieją gatunki kwiatów, które przeprowadzają odwróconą fotosyntezę i nocą produkują tlen. Tego typu rośliny są cieniolubne, nawilżają powietrze i pochłaniają szkodliwe dla naszego zdrowia toksyny smogowe, tytoniowe lub te z wykładzin i farb z naszego otoczenia.

Kwiaty do sypialni nie powinny być duże i rozłożyste. Zdecydujmy się na niewielką ilość roślin, którymi można dekorować pomieszczenie na różne sposoby. Sypialnie zazwyczaj znajdują się w północnej części mieszkania, więc tym bardziej postawmy na filtrujące powietrze cieniolubne rośliny i częste otwieranie okien.

Kwiaty szkodliwe dla zdrowia

Często skarżymy się na ból głowy, suchość powietrza i niewyspanie. Ból głowy mogą wywoływać rośliny pylące i wydzielające intensywne zapachy (np. róża, hiacynt, lilia). W przypadku alergików kaszel i katar spowodowany ciężkimi zapachami może negatywnie wpływać na sen, ale również być uciążliwy w ciągu dnia.

Unikajmy cytrusów. Te rośliny wydzielają aromat, który ma właściwości pobudzające. Kwiaty do sypialni nie powinny utrudniać zasypiania. Lepsza będzie lawenda, której zapach relaksuje. Pięknie pachnie gardenia lub jaśmin. Ich aromat niweluje uczucie napięcia.

Miejmy na uwadze kwiaty trujące. Do najbardziej niebezpiecznych należy oleander, którego soki działają śmiercionośnie. Jeżeli mamy dzieci lub zwierzęta, tym bardziej zastąpmy niebezpieczne rośliny innymi kwiatami, które zdobią dom, a nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia.

Zdrowe kwiaty do sypialni

Zdrowe kwiaty do sypialni

Najbardziej popularnym kwiatem do sypialni jest aloes, który jest znany ze swoich leczniczych i nawilżających właściwości. Nie trzeba często go podlewać i można postawić w zasięgu światła słonecznego. Należy uważać na to, aby nie uszkodziły go promienie słoneczne i niskie temperatury zimą.

Zielistka Sternberga to popularne kwiaty do sypialni. Znana jako niezastąpiony pochłaniacz niekorzystnych związków chemicznych, jonów metali ciężkich i szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego. Bardzo popularne są storczyki. Podobnie jak zielistka, ze względu na swój egzotyczny wygląd sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach w całym domu, przy czym zachowują swoje właściwości filtrujące powietrze.

Bluszcz pospolity można łatwo zaaranżować w pomieszczeniach, jednak wymaga on odpowiedniego nawadniania. Roślina dobrze nawilża powietrze i wchłania formaldehydy obecne w dymie tytoniowym i klejach. Podobne właściwości ma skrzydłokwiat – raczej mała roślina, która może stać w zaciemnionym pomieszczeniu. Skrzydłokwiat obradza w białe kwiaty o ładnym, nieintensywnym zapachu.

Rośliny,oprócz zdobienia naszych domów, poprawiają nasz nastrój. Warto dekorować pomieszczenia kwiatami. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze gatunki odpowiednie do naszej sypialni dobrze odnajdą się np. w łazience. Jeśli zastanawiasz się, które rośliny łazienkowe wybrać, przeczytaj nasz poprzedni artykuł. Udowodniono naukowo, że ludzie spędzający czas w otoczeniu roślin lepiej funkcjonują. Rośliny redukują stres, wspomagają koncentrację, a ich zielona barwa ma właściwości relaksujące, zwłaszcza dla przemęczonych oczu.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…