Home Sprzątanie Mycie w zmywarce czy mycie ręczne – co bardziej się opłaca?

Mycie w zmywarce czy mycie ręczne – co bardziej się opłaca?

6 min czytania
1
0
1,591
Mycie w zmywarce czy mycie ręczne – co bardziej się opłaca?

Zmywarka czy mycie ręczne? Producenci sprzętów AGD twierdzą, że mycie w zmywarce jest oszczędne zarówno pod względem finansowym, jak i zapewnia oszczędność czasu. Zmywarka podobno zużywa mniej wody oraz prądu. Producenci przekonują, że podczas zmywania w zmywarce zużywa się nawet 5 razy mniej wody niż podczas mycia ręcznego. Ale czy tak jest w rzeczywistości?

Jak wygląda zmywanie w zmywarce?

Największym plusem zmywania naczyń w zmywarce jest to, że pobiera ona do mycia jedynie zimna, a wiec tańszą wodę. Zmywarka ma zdolność do samodzielnego podgrzewania wody. W związku z tym, w tym zakresie jak najbardziej można sporo zaoszczędzić. Jeżeli tylko będzie się wypełniało zmywarkę po brzegi, na pewno korzystanie z niej będzie opłacalne.

Najczęściej stosowanym programem w zmywarkach jest program pośredni, czyli mający 65 stopni. Czas mycia wynosi tu 110 minut. Można oczywiście zdecydować się na krótkie programy, nawet po 30 minut.

Ile kosztuje zmywanie ręczne?

Ręczne umycie naczyń, które mieszczą się do zmywarki 60×60 wypełnionej po brzegi zajmuje średnio pół godziny. Łącznie podczas takiego mycia można zużyć nawet 81 litrów wody. Koszt 50 litrów ciepłej wody to około 1,04 zł, a 31 zimnej wody 0,36 zł. W związku z tym, cały koszt zmywania ręcznego wynosi 1,4 zł. Oczywiście, jednak do kosztów zmywania ręcznego należy doliczyć zużycie płynu do zmywania. Zazwyczaj litrowe opakowanie płynu do naczyń kosztuje około 5 zł. Jedna butelka płynu zazwyczaj starcza na 30 myć. Dobre płyny do zmywania mogą zaoszczędzić Ci wiele czasu. Skuteczne przeciwdziałanie brudowi to klucz do pozbycia się przypaleń, zabrudzeń i tłuszczu, który osadził się na naczyniach. Ten i inny asortyment znajdziesz na stronie voigt.pl.

Ile kosztuje zmywanie w zmywarce?

Zużycie wody w zmywarce, która ma wymiary 60×60 i ustawiona jest na program trwający 110 minut wynosi 26 litrów. Należy tutaj również doliczyć zużytą energie elektryczną. Średnio może to być 1,5 kW. Za wodę trzeba będzie zapłacić 30 groszy, a za prąd 89 groszy. Należy również pamiętać, że do zmywarki potrzebne są kostki, które kosztują około 17 zł i wystarczają na 40 myć. Cały koszt zmywania w zmywarce uwzględniając jednostkowy koszt kostki wynosi około 1,6 zł.

Koszty dodatkowe

Z powyższych szacunków wynika, że zmywanie w zmywarce jest minimalnie droższe. Jednak, musimy pamiętać również o czasie, który oszczędzamy. Decydując się na mycie naczyń w zmywarce oszczędzamy te 30 minut czasu. W końcu załadowanie zmywarki naczyniami zajmuje zaledwie 5-10 minut, gdy jest ich naprawdę sporo. Ponadto, nie musimy już martwić się o wycieranie naczyń – zmywarka samodzielnie je wysuszy.

zmywarka czy mycie ręczne

Zmywarka czy mycie ręczne?

Mając do wybory zmywarkę a zmywanie ręczne zawsze warto stawiać na zmywarkę, której zakup bardzo szybko się zwróci. Będzie się miało po prostu dużo więcej czasu dla siebie. A to przecież nie jest bez znaczenia. Ponadto, wszystkie naczynia będą również dokładnie umyte. Zmywarka korzysta z wody pod dużym ciśnieniem. Naczynia będą dobrze wyparzone. Nie będą znajdowały się na nich żadne bakterie. W związku z tym, mycie w zmywarce jest również dużo bardziej higieniczne. Na tej podstawie można śmiało stwierdzić, że zmywarka jest dużo lepszym rozwiązaniem. Warto w nią zainwestować. Będzie to szansa na stworzenie wielu oszczędności w Twoim domu.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Jeden komentarz

  1. […] ekonomiczne niż mycie ręczne (można o tym przeczytać w jednym z poprzednich artykułów: Mycie w zmywarce czy mycie ręczne – co bardziej się opłaca?). Tradycyjna zmywarka zużywa 15-22 l wody, a na zmywanie ręczne potrzeba 50-100 litrów. W […]

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…