Home Sprzątanie Oczyszczanie powietrza w domu – co powinniście wiedzieć?

Oczyszczanie powietrza w domu – co powinniście wiedzieć?

7 min czytania
1
0
1,516

Chociaż oczyszczanie powietrza może nie wydawać się aż tak ważnym aspektem naszego życia domowego, to w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Jakość tego, czym oddychamy, wpływa znacząco na nasze funkcjonowanie. I właśnie po uświadomieniu tego sobie, wiele osób decyduje się na zadbanie o swoje zdrowie i tym samym, zadbanie o powietrze w swoim otoczeniu.

Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu

Jeżeli chcemy zadbać o swoje zdrowie w domu czy też mieszkaniu, musimy zastanowić się nad obecną jakością powietrza w pomieszczeniach. Trzeba wziąć wiele aspektów pod uwagę. Przede wszystkim należy dowiedzieć się, czy w naszym rejonie nie zbyt wielu zawieszonych pyłów, i ile wynosi stężenie niebezpiecznych dla zdrowia związków. Można to zrobić na przykład za pomocą aplikacji lub strony internetowej. Da nam to ogólną informację na temat tego, czy mamy powody, żeby zacząć się martwić i podjąć jakieś kroki.

Poza tym, skupić się trzeba na własnych, indywidualnych potrzebach. Nawet, jeżeli stan powietrza w regionie wydaje się być dobry, nie znaczy to, że nie mamy powodu, do oczyszczania powietrza w domu. Dzisiaj projektuje się mieszkania w taki sposób, aby były one jak najszczelniejsze i nie wpuszczały zimna. Pomaga to w utrzymaniu ciepła w pomieszczeniach, natomiast może mieć zły wpływ na nasz układ oddechowy. Mała cyrkulacja powietrza w naszym otoczeniu może być przyczyną do wielu schorzeń i chorób.

Oczyszczanie powietrza domowymi sposobami

Jeżeli zauważyliście, że któreś z powyższych odnosi się do waszego mieszkania, to pora, żeby zacząć w działać zapobiegawczo. Nie trzeba martwić się na zapas, że będzie to przyczyną kolejnych kosztów w domu lub poświęconego czasu. Jak się zaraz okaże domowy oczyszczacz powietrza może mieć w domu każdy bez najmniejszego problemu.

Zanim jednak o nim wspomnimy, podamy kilka prostych sposobów, dzięki którym oczyszczanie powietrza w mieszkaniu jest możliwe. Na przykład, jeżeli żyjemy w miejscowości, w której jakość powietrza jest uznawana za bardzo dobrą, to spokojnie wystarczy nam otwieranie choćby na kilkanaście minut dziennie okien. Oczywiście, im dłuższe wietrzenie oraz im silniejszy wiatr, tym lepszy efekt.

Oprócz tego, bardzo ważne jest regularne odkurzanie i przecieranie mebli. Powinniśmy patrzeć, gdzie zbiera się kurz i zwracać na takie miejsca uwagę podczas sprzątania. Takie wyczyszczenie mieszkania jest równoznaczne z oczyszczaniem powietrza w nim. Brud, będąc niesiony przez wiatr może przecież z łatwością dostać się do naszego układu oddechowego, stąd powinniśmy przykładać do utrzymania porządku szczególną uwagę.

Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu

Domowy oczyszczacz powietrza

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie potrzeba wydawać wcale wydawać wielu pieniędzy po to, żeby móc mieć w swoim mieszkaniu oczyszczacz powietrza. Jak się okazuje, taką funkcję mogą pełnić rośliny! Wszelkiego rodzaju rośliny cieniolubne o cienkich i dużych liściach (na przykład paprocie albo bluszcz) posiadają zdolności wychwytywania kurzu i pochłaniania szkodliwych substancji. W ten sposób otrzymujemy więc naturalny sposób na oczyszczanie powietrza, który nie pochłania dużej części naszego budżetu domowego, w przeciwieństwie do skomplikowanych urządzeń elektrycznych. Mało tego, często takie rośliny dostarczają nam oparów z olejków eterycznych, które jak już wiemy mają wiele zastosowań.

Czyste powietrze kontra alergie

Chociaż temat oczyszczania powietrza dotyczy każdego, to szczególną uwagę zwracają na niego alergicy. Zależnie od okresu, osoby z chorobami alergicznymi (w tym również astma) mogą mieć dużo problemów, jeżeli jakość powietrza w ich otoczeniu nie będzie odpowiednia. Wzmacniają się objawy alergiczne i może nawet pojawić się ryzyko zagrożenia życia. Z tego powodu, osoby chore na alergie w trosce o swoje zdrowie powinny pamiętać, jak ważne dla nich jest oczyszczanie powietrza w domu.

Alergia czy nie, powietrze jakim oddychamy jest bardzo ważne dla każdego. Stąd warto stosować się do takich domowych sposobów oczyszczania powietrza, choćby z uwagi na zdrowie własne oraz współlokatorów.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Jeden komentarz

  1. Maciek Gafsa

    11 stycznia, 2019 at 3:21 pm

    Chyba przyda mi się coś takiego, bo zdaję się że mieszkam w jednym z najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce, pomimo tego że to.. Pomorze 🙁

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…