19
Lip
2018
0
Od czego zacząć sprzątanie?

Od czego zacząć sprzątanie? – poradnik

Sprzątanie samo w sobie nie jest zbyt ciekawym zajęciem, nie dość, że monotonne to jeszcze męczące. Jednak to właśnie od nastawienia zaczyna się sprzątanie! Jeśli do sprzątania podejdziemy z takim niezbyt energicznym nastawieniem, nie mamy co się łudzić, że jak zaczniemy to będzie lepiej. Musimy CHCIEĆ!   

Najlepiej jest ustawić sobie za cel posiadanie czystego domu, a wtedy sprzątanie będzie tylko drogą do jego osiągnięcia. To tylko tyle. Ale jak się za to zabrać kiedy nie wiemy od czego zacząć?

Zacznij od pokoi

Najlepiej od tego, w którym będziesz mieć najmniej do ogarnięcia. Można to potraktować jako rozgrzewkę. Tu coś podnieść, tam odłożyć i przetrzeć kurze. Nie zapomnij o podłogach! To na nich osiada najwięcej kurzu, który lubi łączyć się ze sobą tworząc “kotki” latające po domu (uwielbiają chować się pod łóżkami).

Po takiej rozgrzewce przejdź do kolejnego pokoju, i do kolejnego – zależy ile masz ich w mieszkaniu 😉

Czas na kuchnię

W kuchni warto zacząć od rozpakowania zmywarki (jeśli posiadamy) i opróżnienia suszarki na naczynia. Należy wszystkie naczynia schować do szafek, żeby nie osiada na nich kurz. Teraz warto zająć się brudnymi naczyniami. Część schować do zmywarki a część umyć ręcznie.

Kiedy blaty są już puste, przyszedł czas na ich mycie. Warto poszorować je chwilę dłużej, bo to na nich przyrządzamy jedzenie. Pamiętajmy o okapie nad kuchenką! Przy każdym smażeniu osadza się na nim tłuszcz, który nieprzyjemnie pachnie i działa jak wielki lep.

Piekarnik możesz czyścić pastą z sody i wody (proporcje 1:1). Należy wyjąć wszystkie kratki i umyć dokładnie wszystkie ścianki. Do czyszczenia rusztu najlepszy będzie płyn do mycia naczyń i szorstka strona gąbki. Przeczytaj więcej o czyszczeniu piekarnika.

Na koniec sprzątania kuchni, tak jak w pokojach, zajmij się podłogą.

Sprzątanie łazienki

Łazienkę zaczynamy od wytarcia z kurzu wszystkich kosmetyków, które stoją poza zamykanymi szafkami. Ale wstrzymaj się jeszcze z ich powrotnym rozstawianiem.

Przyszedł czas na fugi. Będą idealnie czyste jeśli wyczyścisz je roztworem sody oczyszczonej z octem. Taka mieszanka powinna wypalić wszystkie bakterie jakie zaczęły tworzyć swoje kolonie na nich.

Do zakamienionych miejsc najlepsza będzie woda z octem. Ocet jest wspaniałym domowym odkamieniaczem i warto go mieć zawsze w domu. Teraz możesz już wyczyścić brodzik, wannę, umywalkę oraz muszlę klozetową. Zostało już tylko lustro i podłogi.

od czego zacząć sprzątać - sprzątanie octem

 

Został już tylko korytarz lub przedpokój. To wizytówka domu, więc należy go sprzątać trochę częściej niż pozostałe części domu. Pilnuj aby piasek przyniesiony na butach nie pojawiał się w innych pomieszczeniach. Jeżeli stoi tam za dużo butów, których aktualnie nie używasz, schowaj je do szafy. Podobnie zrób z okryciem wierzchnim. i oczywiście umyj podłogę.

To już koniec! Nie było tak ciężko. A systematyczność w takim sprzątaniu pozwoli ci zachować porządek na dłużej.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jak zaplanować świąteczne porządki
Jak zaplanować świąteczne porządki?
Soda oczyszczona do sprzątania kuchni
Soda oczyszczona do sprzątania kuchni
Wilgoć w domu - co robić kiedy się pojawi?
Wilgoć w domu – co robić kiedy się pojawi?
Naklejki na szybach i meblach - jak się ich pozbyć
Naklejki na szybach i meblach – jak się ich pozbyć?

Zostaw komentarz