Home Sprzątanie Od czego zacząć sprzątanie? – poradnik

Od czego zacząć sprzątanie? – poradnik

6 min czytania
1
0
3,559
Od czego zacząć sprzątanie?

Sprzątanie samo w sobie nie jest zbyt ciekawym zajęciem, nie dość, że monotonne to jeszcze męczące. Jednak to właśnie od nastawienia zaczyna się sprzątanie! Jeśli do sprzątania podejdziemy z takim niezbyt energicznym nastawieniem, nie mamy co się łudzić, że jak zaczniemy to będzie lepiej. Musimy CHCIEĆ!   

Najlepiej jest ustawić sobie za cel posiadanie czystego domu, a wtedy sprzątanie będzie tylko drogą do jego osiągnięcia. To tylko tyle. Ale jak się za to zabrać kiedy nie wiemy od czego zacząć?

Zacznij od pokoi

Najlepiej od tego, w którym będziesz mieć najmniej do ogarnięcia. Można to potraktować jako rozgrzewkę. Tu coś podnieść, tam odłożyć i przetrzeć kurze. Nie zapomnij o podłogach! To na nich osiada najwięcej kurzu, który lubi łączyć się ze sobą tworząc “kotki” latające po domu (uwielbiają chować się pod łóżkami).

Po takiej rozgrzewce przejdź do kolejnego pokoju, i do kolejnego – zależy ile masz ich w mieszkaniu 😉

Czas na kuchnię

W kuchni warto zacząć od rozpakowania zmywarki (jeśli posiadamy) i opróżnienia suszarki na naczynia. Należy wszystkie naczynia schować do szafek, żeby nie osiada na nich kurz. Teraz warto zająć się brudnymi naczyniami. Część schować do zmywarki a część umyć ręcznie. Do sprzątania kuchni polecamy szczególnie produkty ze sklepu Chem Wash oferującego Produkty do sprzątania kuchni z Niemiec.

Kiedy blaty są już puste, przyszedł czas na ich mycie. Warto poszorować je chwilę dłużej, bo to na nich przyrządzamy jedzenie. Pamiętajmy o okapie nad kuchenką! Przy każdym smażeniu osadza się na nim tłuszcz, który nieprzyjemnie pachnie i działa jak wielki lep.

Piekarnik możesz czyścić pastą z sody i wody (proporcje 1:1). Należy wyjąć wszystkie kratki i umyć dokładnie wszystkie ścianki. Do czyszczenia rusztu najlepszy będzie płyn do mycia naczyń i szorstka strona gąbki. Przeczytaj więcej o czyszczeniu piekarnika.

Na koniec sprzątania kuchni, tak jak w pokojach, zajmij się podłogą.

Sprzątanie łazienki

Łazienkę zaczynamy od wytarcia z kurzu wszystkich kosmetyków, które stoją poza zamykanymi szafkami. Ale wstrzymaj się jeszcze z ich powrotnym rozstawianiem.

Przyszedł czas na czyszczenie fug. Będą idealnie czyste jeśli wyczyścisz je roztworem sody oczyszczonej z octem. Taka mieszanka powinna wypalić wszystkie bakterie jakie zaczęły tworzyć swoje kolonie na nich.

Do zakamienionych miejsc najlepsza będzie woda z octem. Ocet jest wspaniałym domowym odkamieniaczem i warto go mieć zawsze w domu. Teraz możesz już wyczyścić brodzik, wannę, umywalkę oraz muszlę klozetową. Zostało już tylko lustro i podłogi.

od czego zacząć sprzątać - sprzątanie octem

 

Został już tylko korytarz lub przedpokój. To wizytówka domu, więc należy go sprzątać trochę częściej niż pozostałe części domu. Pilnuj aby piasek przyniesiony na butach nie pojawiał się w innych pomieszczeniach. Jeżeli stoi tam za dużo butów, których aktualnie nie używasz, schowaj je do szafy. Podobnie zrób z okryciem wierzchnim. i oczywiście umyj podłogę.

To już koniec! Nie było tak ciężko. A systematyczność w takim sprzątaniu pozwoli ci zachować porządek na dłużej.

 

Aktualizacja: 26.10.2021r.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Jeden komentarz

  1. Marzena

    18 marca, 2019 at 9:05 am

    Ciekawy artykuł.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…