Home Organizacja Pielęgnacja roślin doniczkowych – nie popełnij tych błędów!

Pielęgnacja roślin doniczkowych – nie popełnij tych błędów!

8 min czytania
0
0
724
pielęgnacja roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe, które mamy w swoich domach pochodzą z różnych miejsc i wymagają konkretnych warunków. Zazwyczaj jesteśmy w stanie je zapewnić, jednak nie zdajemy sobie sprawy, że pielęgnacja roślin doniczkowych może sprawić nam nieco problemów. Wydaje nam się, że dobrze opiekujemy się swoimi roślinami, ale nagle zaskakuje nas ich brzydki wygląd. Jakich błędów nie popełniać, aby cieszyć się swoimi roślinami doniczkowymi bez zmartwień?

Jak wygląda zła pielęgnacja roślin doniczkowych?

Zazwyczaj wybierając kwiaty kierujemy się ich wyglądem, a potem zwracamy uwagę na łatwość ich utrzymania. Jednak niektóre z nich wymagają specjalnych warunków jak odpowiednia ziemia, nawóz, temperatura i ilość światła. Samo podlewanie kwiatów nie wystarczy.

Pielęgnacja roślin domowych dotyczy także światła

Nie możemy kierować się jedynie tym, gdzie roślina będzie prezentować się w naszym mieszkaniu najlepiej. Bardzo istotne jest zadbanie o odpowiednią ilość światła, które ma docierać do naszej rośliny. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym tego światła jest mniej, dlatego wystawmy nasze kwiaty w miejsca, gdzie jest do niego najdłużej dostęp. Zwróćmy uwagę na to, które rośliny tolerują zacienienie, a które mogą być bezpośrednio oświetlone. Zwróć uwagę na rośliny łazienkowe.

Częste przestawianie roślin

Niektóre rośliny (zwłaszcza fikus Benjamin) bardzo źle znoszą przestawianie ich z miejsca na miejsce. Wówczas gubią liście i marnieją. Starajmy się zwracać na to uwagę. Kolejną kwestią jest umieszczanie roślin w zbyt zimnych lub gorących miejscach. Latem odsuwajmy kwiaty od szyby, aby roślina nie poparzyła się i brązowiała. Możemy chronić rośliny zaciągając na oknach rolety w czasie nadmiernego promieniowania słońca. Zimą zaś uważajmy na kaloryfery. Zostawione w zasięgu ciepłego i suchego powietrza rośliny będą szybko wysychały. Ustawianie zimą roślin w pobliżu okna może narazić je na mroźne powiewy powietrza, przez które mogą obumrzeć.

Prawidłowa pielęgnacja roślin doniczkowych.

Nieodpowiednie podlewanie

W codziennym pośpiechu i rutynie zapominamy o regularnym podlewaniu kwiatów, przesuszając je, co często skutkuje w następstwie ich przelaniem… Pośpiech nie pomaga w pielęgnacji roślin doniczkowych. Każda z nich potrzebuje konkretnej ilości wody. Zaplanujmy i starajmy się zapamiętać w które dni podlewamy daną roślinę. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy podlać roślinę, najprościej jest sprawdzać palcem, czy ma wilgotne podłoże. Nadmierna ilość wody prowadzi do gnicia korzeni, natomiast wiele gatunków roślin jest mało tolerancyjnych na przesuszenie.

Pielęgnacja roślin doniczkowych – nawożenie 

Samo podlewanie staje się kłopotliwe, więc tym bardziej zapominamy o ich nawożeniu. Rośliny domowe również potrzebują nawożenia. Mają specyficzne wymagania i możemy się o tym przekonać poszukując odżywek w sklepach ogrodniczych. Sprawdźmy jakich składników potrzebują nasze kwiaty i kiedy wymagają nawożenia. Najczęściej przeprowadza się tą czynność raz w miesiącu (marzec – wrzesień). Dostarczamy roślinom zazwyczaj dawki azotu, potasu i fosforu. Wszystkie te składniki sprawiają, że nasze rośliny będą silniejsze i bujne.

Jak wygląda pielęgnacja roślin doniczkowych?

Mała wilgotność powietrza

Zwłaszcza zimą musimy zdawać sobie sprawę, że przy centralnym ogrzewaniu wilgotność powietrza w domu znacznie spada. Pielęgnacja roślin domowych obejmuje również odpowiednią wilgotność powietrza. W przeciwnym razie słabną, chorują i gubią liście. Możemy je zraszać lub zainwestować w nawilżacz powietrza, aby tego uniknąć. Dbajmy o kwiaty w naszej sypialni – to właśnie one wpływają na jakość powietrza i naszego snu.

Sprawdź: Jakie kwiaty do sypialni wybrać, aby cieszyć się zdrowym snem?

Niewłaściwy dobór pojemników

Rośliny przesadzane do zbyt dużych donic bardzo wolno rosną, ponieważ całą swoją energię kierują na rozrost korzeni. Zakłada się, że rośliny powinno się przesadzać w momencie, gdy korzenie zaczną przerastać otwory w donicy. Donice powinny mieć otwory drenażowe i podstawki na wodę. Jeśli donica nie ma otworów na dnie – woda będzie się na nim gromadzić i doprowadzi do gnicia korzeni rośliny.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…