Home Sprzątanie Plamy z oleju silnikowego – jak je skutecznie wywabić?

Plamy z oleju silnikowego – jak je skutecznie wywabić?

6 min czytania
0
2
32,506
Plamy z oleju silnikowego - usuwanie plam z oleju

Plamy z oleju silnikowego to jedne z najgorszych zabrudzeń, jakie mogą spotkać jakiekolwiek ubranie. Choć są trudne do wywabienia, to jednak jest to możliwe pod pewnymi warunkami. Jak przebiega usuwanie plam z oleju silnikowego? Czego musisz użyć? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Wszystkie oleje charakteryzują się tłustą, trudną do zmycia z większości powierzchni strukturą. Nawet dłonie po oleju np. słonecznikowym potrafią zostawić na jakiś czas ślady na skórze pomimo dokładnego szorowania ich mydłem. Jeszcze gorzej reagują na nie wszelkie tkaniny, bo olej wchodzi między jej nitki i zazwyczaj po jakimś czasie opiera się działaniu większości detergentów.

Plamy z oleju silnikowego to ciężki przeciwnik

Jednak olej silnikowy to jeszcze wyższa szkoła jazdy dla każdej pani domu. Jeśli ktoś z rodziny para się naprawą samochodów lub innych maszyn, to osoba mająca w obowiązkach pranie tych ubrań, będzie miała ręce pełne roboty. Przede wszystkim warto, jak w przypadku wszystkich plam, zaprać ją wodą z płynem do prania, bądź proszkiem zaraz po pojawieniu się na ubraniu, w miarę możliwości. Wtedy wyrządzi ona dużo mniej szkód dla struktury tkaniny, ponieważ nie zdąży do niej w pełni przeniknąć i zaschnąć. Jeśli mierzysz się z plamami po kosmetykach, sprawdź nasz artykuł: Jak usuwać plamy po kosmetykach?

Plamy z oleju silnikowego - jak usunąć plamy z oleju

Jeśli nie możesz tego zrobić zaraz po zdarzeniu, musisz przygotować się na kilka ważnych kroków. Warto na początku porządnie zmoczyć ubranie pod ciśnieniem, szczególnie w miejscu zaplamionym. Plamy z oleju silnikowego oprócz siły potrzebują jeszcze ciepła, dlatego przygotuj również miskę z gorącą wodą. Wcześniej zaopatrz się w pastę BHP, przydatną najbardziej w miejscach narażonych na kontakt z takimi zabrudzeniami. Naszym zdaniem warto ją mieć w każdym domu, szczególnie jednorodzinnym, gdzie możliwości pobrudzenia się jest dużo więcej.

Po przygotowaniu tych elementów, zapierz mocno plamy z oleju silnikowego pastą BHP. Zaraz po tym odczekaj 20 minut z garderobą nadal zamoczoną w misce i dokładnie je opłucz. Kolejnym krokiem jest zaaplikowanie oliwki dla dzieci w miejsce, a konkretnie natarcie ich. Dalsza część to wypranie ubrania w pralce w maksymalnej dostępnej temperaturze dla pralki. Ważne jest również sprawdzenie odpowiedniego zakresu dozwolonego ciepła na metce. W końcu chcemy jedynie usunąć plamy, a nie zniszczyć całkowicie spodnie lub T-shirt.

Usuwanie plam z oleju silnikowego - jak wywabić plamy z oleju silnikowego

O tym warto pamiętać

Pamiętaj o tym, że nie możesz w tym samym czasie prać innych rzeczy, których nie dosięgły plamy z oleju silnikowego, bo ryzykujesz ich zabarwienie i jeszcze więcej problemów. Aby odpowiednio zakończyć usuwanie plam z oleju silnikowego, rozwieś ubrania na zewnątrz, w miejscu zacienionym i suchym. Warto też umieścić stojak z praniem w przeciągu, aby zostało odpowiednio przewiane, a wszelkie resztki wilgoci wyschły w szybkim czasie.

Takie działania powinny pomóc w wywabieniu takich trudnych plam, jak plamy z oleju silnikowego. Jeśli to nadal za mało i zabrudzenia się utrzymały, warto zainwestować w dobrej jakości odplamiacz lub specjalistyczne środki, które można znaleźć w internecie, przeznaczone specjalnie do takiego typu brudu.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…