Home Organizacja Planowanie urlopu – już dziś zaplanuj wymarzony urlop wakacyjny!

Planowanie urlopu – już dziś zaplanuj wymarzony urlop wakacyjny!

10 min czytania
0
0
887
planowanie urlopu

Urlop wakacyjny jest niezwykle wyczekiwanym czasem w roku. Prawo to przysługuje wszystkim pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Planowanie urlopu może być niezwykle przyjemną czynnością – jak zatem się za nie zabrać? W artykule podpowiadamy jak, krok po kroku, dobrze zaprojektować wypoczynek i jakie czynniki warto w tym procesie wziąć pod uwagę. 

Planowanie urlopu rozpocznij od harmonogramu w pracy 

Jeżeli jesteś pracownikiem musisz mieć na uwadze fakt, że zapewne czas Twojego urlopu będzie w jakimś stopniu uzależniony od pracodawcy. Aby firma mogła normalnie funkcjonować, urlopy zaplanowane są naprzemiennie – nie zawsze zatem urlop uda się dostać w pierwszej połowie lipca. W zależności od stażu oraz wymiaru godzin urlop może wynosić nawet 26 dni w roku! Co więcej, wolne od pracy dni są najczęściej planowane z dużym wyprzedzeniem, warto więc wiedzieć, że w wyjątkowych przypadkach istnieje możliwość zmiany terminu urlopu na wniosek osoby zatrudnionej. 

planowanie urlopu

Zaplanuj urlop wakacyjny w dogodnym dla Ciebie czasie

Aby dobrze rozplanować czas urlopu warto zorientować się, jak przypadają święta i długie weekendy w danym roku. Połączenie dni ustawowo wolnych z dniami urlopowymi może okazać się niezwykle dobrym pomysłem, gdyż w ten sposób uzyskamy szansę na dłuższy wypoczynek. Posługując się przykładem: w 2021 roku 1 i 6 stycznia to dni wolne od pracy, wypadały one odpowiednio w piątek i w środę. W tej sytuacji biorąc 4 dni urlopu (4, 5, 7, 8 stycznia), otrzymać mogliśmy 10- dniowy czas wolny: od 1 do 10 stycznia. Analogicznie wypoczynek zaplanować możemy wykorzystując majówkę, Wielkanoc czy przypadające w czwartek Boże Ciało. 

Planowanie urlopu – wybierz cel podróży

Kiedy kwestie ustalania terminu urlopu z bliskimi i pracodawcą mamy już załatwioną możemy przejść do przyjemniejszej części planowania. Ustalenie miejsca wypoczynku (na początku ogólnie, potem również rezerwacja konkretnego pokoju w hotelu/ domku itp.) jest niezwykle istotne – to od niego zależeć będzie cały nasz wypoczynek. W procesie decyzyjnym pod uwagę powinniśmy wziąć: 

  • preferencje – czy czas wolimy spędzać aktywnie, czy jednak chcemy wypocząć pod kocem lub na plaży, 
  • pogodę – w zależności od terminu urlopu możemy przewidywać jakie warunki będą aktualnie panować; w zależności od tego czy lubimy sporty śnieżne czy ciepłe kraje zaplanujmy urlop w miejscu, które zapewni nam zasłużony odpoczynek,
  • skład wakacyjnego wypoczynku – priorytety różnić będą się w zależności od uczestników wyjazdu – inne będą dla grupy przyjaciół, inne dla rodziny z małym dzieckiem,
  • budżet – kwestia ta nierzadko przesądza o możliwościach związanych z urlopem; pod uwagę należy wziąć koszty związane z podróżną, noclegami, wyżywieniem i aktywnościami. 

urlop wakacyjny

O czym jeszcze pamiętać planując wypoczynek? 

Wyjazd na wakacje bywa stresujący, jednak plan pomoże nam zapamiętać o wszystkich związanych z nim obowiązkach. Zastanówmy się wcześniej co należy kupić, jakie rzeczy warto spakować. Załatwmy też kwestie związane z opieką nad domem, zwierzakami i roślinami. Jeżeli przyjmujemy leki to sprawdźmy ich ilość i skontaktujmy się z lekarzem.  Jeżeli wyjeżdżamy za granicę, upewnijmy się, że mamy ważny dowód, paszport i ubezpieczenie. Dobrym pomysłem jest także zorientowanie się w ofercie pobliskich atrakcji, knajp i interesujących nas zabytków oraz aktywności.

Urlop wakacyjny – jak spędzić go dobrze nie wyjeżdżając na wakacje? 

Nie zawsze wyjazd jest możliwy. Jak zatem dobrze spędzić czas planując wypoczynek w miejscu zamieszkania? Możliwości jest więcej, niż mogłoby się wydawać! Oprócz tego, że urlop można wykorzystać na remont i inne przez długi czas odkładane czynności (jak np. porządek w piwnicy), to dobrze zagospodarować czas także na wypoczynek. Tak samo, jak zrobilibyśmy na wyjeździe. Podpowiadamy kilka pomysłów na wartościowe spędzenie czasu wolnego w miejscu zamieszkania.

urlop wakacyjny

  1. Sporządź listę rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność. Może być to pożywne śniadanie, obserwowanie wschodu słońca z kubkiem kawy w ręku. Czas spędzony na aktywnościach na świeżym powietrzu takich jak spacery, długa kąpiel z książką lub spanie do woli. Urlop to okazja, żeby się zatrzymać, delektować czasem wolnym i korzystać z możliwości, które on za sobą niesie. 
  2. Poczuj się jak turysta we własnym mieście. Obojętnie od tego, gdzie mieszkasz możesz poszukać ciekawych atrakcji i zabytków, a następnie zaplanować wycieczkę. Jest to również doskonała okazja, udać się do kina, na koncert czy do teatru. 
  3. Wykorzystaj czas na rzeczy, które od dawna chciałeś/chciałaś zrobić. Może masz listę książek do przeczytania, filmów do obejrzenia lub od czasu otwarcia nowej restauracji chcesz się do niej udać? Lepszego momentu na nadrobienie tych zaległości nie będzie!

Pamiętaj, że pomimo braku wyjazdu: urlop to urlop! Najlepiej na jego czas wyłączyć służbowy telefon i uprzedzić wszystkich o przerwie. Zaglądanie na maila czy przeglądanie informacji o pracy będzie jedynie stresować.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…