Home Organizacja Planowanie zakupów – najważniejsze porady

Planowanie zakupów – najważniejsze porady

6 min czytania
0
0
1,282
Planowanie zakupów - oszczędne zakupy

Często jest tak, że idziemy do sklepu posiadając jedynie wstępne ustalenia, dotyczące tego, czego potrzebujemy. Zazwyczaj ulegamy widokowi produktów na półkach sklepowych, a przy tym zwyczajnie tracimy ciężko zarobione pieniądze. Co zrobić, aby efektywnie przeprowadzić planowanie zakupów? O czym warto pamiętać? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Sklepu, szczególnie wielkie markety, doskonale znają psychologię i zachowania przeciętnego klienta. Wiedzą jak ustawić odpowiednio zaopatrzenie, tak, aby kupujący od razu zwrócił na nie uwagę. Stosują też triki tak jak przyjemna muzyka, rozluźniająca umysł i pozwalająca zapomnieć o naszym ścisłym budżecie czy rozpylanie zapachu świeżego pieczywa przy stoiskach z chlebem czy bułkami. Wszystko obliczone jest na jak największy zysk. Dlatego musimy sami postarać się o to, aby mimochodem nie ulec tym psychologicznym zagrywkom.

Planowanie zakupów i ich podstawy

Elementarnym sposobem na planowanie zakupów jest stworzenie jadłospisu na bieżący tydzień. Jest to zdecydowanie dobry pomysł, z uwagi na to, że od początku możemy sobie wyznaczyć, czego potrzebujemy, a bez czego możemy się obyć. Warto korzystać ze świeżych produktów, a unikać przesyconych chemią produktów przetworzonych. Nie dość, że są one niezdrowe, to jeszcze często kosztują naprawdę sporo. Ostatecznie okazuje się, że nie płacimy za smak ani jakość, a jedynie za swoje lenistwo.

Planowanie zakupów - metody na oszczędne zakupy

Dalszym sposobem na utrzymanie naszego budżetu w ryzach jest rozpisanie listy wszystkich produktów. Dzięki temu, przy odrobinie silnej woli, wejdziemy do sklepu, poszukamy tego, co nas interesuje, zapłacimy i wyjdziemy. Nie dość, że oszczędzamy pieniądze, to jeszcze dodatkowo cenny czas. Pamiętaj również o tym, żeby nie kupić za dużo, ponieważ produkty mają swoje daty przydatności, a lodówka pojemność. Kupowanie z głową pozwala na oszczędzenie potrzebnego wszystkim pożywienia, które mogłoby się przydać komuś innemu, zamiast pójść na śmietnik.

Niezbędne usprawnienia zakupowe

Ważne jest też wybranie odpowiedniego dnia na kupowanie. W końcu oszczędne zakupy to te, które trwają jak najkrócej, a gdy mniej ludzi, tym łatwiej jest poruszać się po sklepie. Oczywiście nie wszystkie rzeczy da się kupować raz czy dwa razy w tygodniu. Pieczywo możesz kupować w piekarni częściej, jednak dalej pamiętając o nieprzesadzaniu z ilością. Najlepiej wybrać tą najbardziej zaufaną, gdzie sprawdzony smak sprawi, że wszystko zniknie z chlebaka w odpowiednim czasie. Podobnie można odnieść się do reszty sklepów. Najlepsze są te, gdzie półki sklepowe stoją w pasujących nam miejscach, wszystko na półkach jest poustawiane, a korytarze są na tyle przestronne, że z powodzeniem możemy manewrować między alejkami wraz z wózkiem na zakupy.

Planowanie zakupów - sposoby na oszczędzanie na zakupach

Zadziwiająco ważną zasadą jest również unikanie zakupów, kiedy mamy pusty brzuch. Organizm na widok apetycznych produktów spożywczych zacznie szaleć, a nim się obejrzysz, twój wózek zapełni się zbędnymi słodyczami czy innymi przekąskami. Może nas również rozpraszać, przez co nie zauważymy przeterminowanego twarogu czy innych produktów z krótką datą ważności. Niezbędne jest również sprawdzenie każdego paragonu. Kasjer to też człowiek i może popełniać błędy, za które niestety płacimy my. Dlatego podsumowując, najważniejsza w kupowaniu jest świadomość tego, że warto oszczędzać i silna wola, pozwalająca odrzucić potencjalne pokusy.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…