Home Sprzątanie Porządek w garażu – jak się w końcu za to zabrać?

Porządek w garażu – jak się w końcu za to zabrać?

10 min czytania
0
0
1,881
Porządek w garażu, porządki w garażu - sprawdź!

Teoretycznie garaż to bezpieczne miejsce postoju dla samochodu i innych pojazdów, z których korzystamy. W praktyce zazwyczaj jest to jednak graciarnia pełna „przydasi” i innych rzeczy, których nie potrafimy się pozbyć, dlatego porządek w garażu tak trudno jest zarówno zaprowadzić, jak i utrzymać. Warto więc powiedzieć sobie dość i przestać przekładać to zadanie na później – zróbmy generalne porządki w garażu!

Porządki w garażu zacznij od planowania

Uprzedzamy: im dłużej mieszkasz w domu z garażem, tym więcej czasu zajmie Ci jego gruntowne uporządkowanie. Przedmioty w tym pomieszczeniu zdają się bowiem wyrastać, jak grzyby po deszczu i z każdym rokiem jest ich coraz więcej. Zanim zaprowadzisz porządek w garażu minie nawet kilka dni, dlatego nie nastawiaj się na to, że uporasz się z problemem w parę godzin. Motywacja do sprzątania dodatkowo zachęci Cię do tego czasochłonnego zajęcia. Zaparz ulubionej kawy i ruszaj do działania!

Zaplanuj sprzątanie na ciepły i słoneczny dzień, wyprowadź z pomieszczenia samochód i wszystko, co może ulec uszkodzeniu. Im więcej przedmiotów wyniesiesz na zewnątrz, tym łatwiej będzie Ci posprzątać. Nie warto bowiem sprowadzać takich porządków jedynie do układania rzeczy na półkach. Najlepiej od razu dokładnie usunąć z garażu kurz i wszelkie inne zanieczyszczenia. Porządek w garażu powinien równać się czystości w garażu.

Sprawdź jak zrobić porządek w swojej szafie: https://czysty-zysk.com/porzadki-w-szafie-na-pewno-robisz-to-zle/

Sprawdź nasze pomysły na porządek w garażu!

Porządek w garażu wymaga segregacji

Dlaczego porządki w garażu są takie trudne? Z niechęcią zabieramy się za sprzątanie w tym pomieszczeniu, ponieważ wiemy, jak wiele przedmiotów zdążyliśmy tam już nagromadzić. Bardzo często zamiast garażować samochód, garażujemy:

 • urządzenia i akcesoria ogrodnicze,
 • narzędzia,
 • akcesoria do sprzątania,
 • sprzęt sportowy,
 • odzież sezonową popakowaną w pudełka,
 • dziecięce akcesoria i zabawki,
 • dokumenty, książki, podręczniki,
 • przetwory i wiele innych.

Wszystkie te rzeczy powinny znaleźć swoje docelowe miejsce, jednak z powodu braku spiżarni, piwnicy czy strychu lądują właśnie w garażu. Oczywiście, jeśli faktycznie ich potrzebujemy i nie mamy lepszego miejsca do ich przechowywania, możemy je tam zostawić. W większości przypadków, aby zaprowadzić porządek w garażu, konieczna będzie jednak odpowiednia segregacja. Jak się za nią zabrać?

Sprawdź jak zrobić porządek w piwnicy: https://czysty-zysk.com/porzadek-w-piwnicy/

Porządek w garażu to podstawa - zobacz jak go zrobić!

Pomysły na porządek w garażu: pakujemy, sprzedajemy, oddajemy, wyrzucamy

Porządek w garażu wprowadzimy wyłącznie wtedy, kiedy dokładnie i bez skrupułów przejrzymy wszystko, co nagromadziliśmy w pomieszczeniu. Zastanówmy się, czy naprawdę potrzebujemy trzymać w domu starą wanienkę, łóżeczko niemowlęce, podręczniki szkolne czy zeszyty z notatkami. Segregacji dokonujemy zgodnie z zasadami:

 1. Zniszczone lub zepsute wyrzuć.
 2. Niepotrzebne oddaj, sprzedaj lub wyrzuć.
 3. Potrzebne wyczyść, zapakuj, zabezpiecz i oznacz, a następnie znajdź odpowiednie miejsce do przechowywania (szafa, skrzynia, półka, pudło).

Chcesz wiedzieć jak utrzymać porządek  sowiej kuchni? Zobacz proste metody: https://czysty-zysk.com/porzadek-w-kuchni-jak-utrzymac-porzadek-w-kuchni/.

Jak wprowadzić porządek w garażu? Sposoby przechowywania

Kiedy pozbędziemy się przynajmniej części przedmiotów ze swojego garażu, znacznie łatwiej będzie nam wszystko w nim uporządkować. Zanim jednak zabierzemy się do sprzątania, musimy odpowiednio przygotować do tego pomieszczenie. Im ono mniejsze, tym więcej rzeczy powinno trafić na ściany. Pomysły na porządek w garażu to przede wszystkim rozwiązania, które ułatwiają funkcjonalne przechowywanie. Kiedy przedmioty mają swoje miejsce, łatwiej jest utrzymać później ład i czystość. Co może okazać się przydatne? Niezbędny będzie wieszak lub stojak na opony, a także szafa lub regał z półkami. O ile szafa to mebel bardziej estetyczny, to jednak nie sprawdzi się w przypadku małych garaży oraz u osób, które lubią mieć wszystko pod ręką. Regał z pojemnikami może wypełnić przestrzeń nawet całej ściany, dlatego podobnie jak meble do zabudowy, dobrze zagospodaruje każdy centymetr wolnej przestrzeni.

Porządek w garażu – jak układać przedmioty?

Porządki w garażu zostaną z nami na dłużej, jeśli dobrze poukładamy wszystkie przedmioty, które zdecydowaliśmy się tam zachować. Warto w tym przypadku kierować się zasadą użyteczności. To, z czego często korzystamy, powinno znaleźć się na wierzchu. Dzięki temu nie będziemy „przekopywać się” przez tony innych przedmiotów, aby znaleźć to, czego szukamy. System przechowywania warto dostosować także do sezonu. Zimą bliżej trzymajmy łopatę do odśnieżania, a latem kosiarkę czy inne akcesoria ogrodnicze. Narzędzia warto natomiast zawiesić bezpośrednio na ścianie na specjalnej tablicy, aby zapewnić sobie szybki i łatwy dostęp do tego, co może okazać się potrzebne w każdej chwili. Pamiętajmy również, że porządek w garażu – tak samo jak porządek w każdym innym pomieszczeniu – utrzymamy wyłącznie wtedy, kiedy wszystkie przedmioty będą miały swoje miejsce i będą wracały w nie po użyciu. Jeśli ciężko zabrać Ci się za porządki – ustal sobie grafik sprzątania. Robienie tego na bieżąco pozwoli Ci utrzymać ład w pomieszczeniu.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…