Home Sprzątanie Porządek w piwnicy – sposoby na organizacje piwnicy

Porządek w piwnicy – sposoby na organizacje piwnicy

7 min czytania
2
0
2,352
porządek w piwnicy

Nierzadko zdarza się, że piwnica jest przestrzenią zagraconą i zapomnianą. Znosimy do niej rzeczy, o których po chwili nie pamiętamy – porządek w piwnicy może wydawać się niemożliwy do osiągnięcia. Jednak tak wcale nie jest! Organizacja piwnicy w bloku może być dobrze przemyślana i praktyczna – w artykule podpowiadamy jak, krok po kroku, ją przeprowadzić.

Od czego zacząć?

Bez dwóch zdań najlepszym sposobem na uporządkowanie piwnicy jest wyniesienie wszystkich rzeczy na zewnątrz. Proces ten przeprowadzać można etapami – wszystko zależy od wielkości piwnicy, sił i czasu. Pustą piwnicę należy dokładnie posprzątać. Jeśli to konieczne – usunąć ślady wilgoci, pleśni, grzyba i zabezpieczyć jej powierzchnię, a następnie odmalować. Dobrym pomysłem będzie również kontrola i ewentualna wymiana drzwi – tak, aby piwnica była odpowiednio zabezpieczona przed włamaniem. 

Kluczem do osiągnięcia długofalowego sukcesu jest odpowiednia organizacja. Dobrze jest wcześniej zastanowić się nad inwestycją w regały, półki, haki i przeźroczyste pudła do przechowywania. Dodatkowo – piwnica może spełniać różne funkcje. Jeżeli pragniemy urządzić w niej na przykład warsztat, powinniśmy wcześniej uwzględnić to w aranżacji przestrzeni i dostosować ją do swoich potrzeb.

Porządek w piwnicy – segregacja

Warto mieć świadomość, że segregacja i pozbywanie się starych przedmiotów jest najtrudniejszym etapem porządkowania. Warto odpowiednio się za niego zabrać – aby osiągnąć zadowalający efekt należy:

  1. podzielić przedmioty na różne kategorie (meble, lampy, stare ubrania, tekstylia i buty, materiały wykończeniowo-remontowe, zabawki, przetwory, sezonowy sprzęt sportowy czy też ozdoby świąteczne). Dzięki temu zobaczymy ile czego jest, a porządkowanie będzie łatwiejsze.
  2. odłożyć wszystkie rzeczy, które nie nadają się do dalszego użytku w jedno miejsce. Przeterminowane przetwory i farby, zniszczone ubrania, nieaktualne gazety i stare sprzęty elektroniczne już nigdy się nie przydadzą. Najlepiej jest wyrzucić je bez zbędnego zastanawiania się. Pamiętaj jednak, że stare AGD trzeba oddać do specjalnego punktu zbiórki odpadów elektronicznych!
  3. sprzedać lub oddać sprawne przedmioty, których z jakiegoś powodu już nie używamy. Możemy zobaczyć czy lokalne second-handy przyjmują ubrania lub (jeśli są w dobrym stanie) zawieźć je do fundacji zajmującej się potrzebującymi i bezdomnymi. 

Organizacja piwnicy – znajdź miejsce dla każdego przedmiotu

Segregacja zgromadzonych przez lata przedmiotów jest zdecydowanie najtrudniejszym krokiem. Mając ją za sobą trzeba zaplanować rozkład pomieszczenia tak, aby nie zagracić go ponownie. Pierwszym krokiem powinno być zastanowienie się w jaki sposób chcemy przechowywać pozostałe przedmioty i co do tego celu będzie nam potrzebne. Przejrzysty i prosty układ pomoże zapamiętać co znajduje się w piwnicy. Dodatkowo, przedmioty z jednej kategorii takie jak narzędzia, zaprawy, ubrania warto trzymać w jednym miejscu. Potencjalnie zmniejszymy czas poszukiwań potrzebnej akurat rzeczy. Do przechowywania doskonale nadają się: 

  • plastikowe, przezroczyste pudła – do ubrań, tekstyliów, książek lub na przykład porcelany (rozwiązanie to sprawi, że bez otwierania pudełek będziemy w stanie zorientować się w ich zawartości),
  • skrzynki i segregatory do narzędzi – są solidne i wytrzymałe, można umieścić w nich nawet bardzo ciężkie narzędzia oraz urządzenia elektryczne, które narażone są na uszkodzenie (np. wiertarka, piła itp.),
  • regały – idealne do zapraw i wina, gdyż rozdysponowane na regałach są one łatwo dostępne,
  • haki i wieszaki – pozwolą na zaoszczędzenie miejsca maksymalnie wykorzystując przestrzeń na ścianach – powiesić można zapasowe opony, rowery, wąż ogrodowy i inne przedmioty, które niełatwo przechować w inny sposób. 
Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

2 komentarze

  1. Magda

    3 marca, 2021 at 8:32 pm

    U mnie sprawdziły się skrzynki i regały 🙂 regały wykorzystałam na różnego typu przetwory, natomiast w skrzynkach mam różne drobiazgi, na które nie znalazłam miejsca w domu. Plusem skrzynek jest to, że można układać je jedna na drugiej i nie zajmują dzięki temu dużo miejsca. Mam też kilka pudeł plastikowych. Wszystko poopisywałam, żeby nie było problemu z szukaniem potrzebnych rzeczy 🙂

    Odpowiedz

    • Marta

      23 marca, 2021 at 9:17 am

      Świetnie! Dobry pomysł 🙂

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…