Home Sprzątanie Pranie odzieży sportowej – o czym warto pamiętać?

Pranie odzieży sportowej – o czym warto pamiętać?

5 min czytania
0
0
1,576
Pranie odzieży sportowej - o czym warto pamiętać?

Pranie odzieży sportowej nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jednak stosując się do oznaczeń zamieszczonych na metkach, na pewno nie ulegnie ona zniszczeniu.

Ubrania sportowe – podstawowe informacje dotyczące prania

Ubrania sportowe najlepiej prać zaraz po treningu czy innym wysiłku fizycznym. Dzięki temu nie nasiąkną one potem. Można będzie spokojnie pozbyć się wszelkich plam i innych zanieczyszczeń, jakie mogły się na nich pojawić. Jeżeli będziemy z tą czynnością zwlekali zbyt długo, brzydki zapach wsiąknie w materiał i bardzo trudno będzie się go pozbyć.

Niektóre ubrania sportowe są wyjątkowo delikatne. Nie musimy jednak prać ich ręcznie, jeżeli pralka została wyposażona w program do delikatnego prania lub prania ręcznego. Dbanie o czystość ubrań będzie wtedy dużo mniej kłopotliwe. Do prania takich ubrań należy również ostrożnie stosować odplamiacze oraz inne środki zmiękczające, ponieważ ubrania sportowe wykonywane są z delikatnych materiałów. Bardzo łatwo można je zniszczyć. Należy także unikać wysokich obrotów, jeżeli chodzi o wirowanie. Może to doprowadzić do rozciągnięcia bluzki lub bluzy sportowej.

Jak prać bieliznę termiczną?

Bielizna termiczna nie sprawia większych problemów podczas prania. Stosunkowo szybko wysycha i jest bardzo praktyczna w użyciu. Istotne jest jednak, aby właściwie o taką bieliznę zadbać. Można prać ją albo ręcznie albo w pralce. Najlepiej używać delikatnego proszku do prania, przygotowanego dla dzieci. Można także użyć szarego mydła. Nie należy używać do prania takiej odzieży płynów i proszków zmiękczających, a także wszelkich preparatów do płukania. Należy także zwrócić uwagę na temperaturę prania, jaka znajduje się na metce.

Jeżeli bieliznę termiczną pierzesz ręcznie, dokładnie wypłucz materiał, aby nie pozostały na nim żadne drobinki proszku. Może to wywołać reakcje alergiczną. W końcu bielizna ma bezpośredni kontakt ze skórą.

Temperatura prania odzieży sportowej

Większość ubrań sportowych należy prać w temperaturze nie większej niż 40 stopni Celsjusza. Jest to temperatura, w której będzie można pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ubrań, a także zabrudzeń. Jeżeli taka temperatura nie jest wystarczająca, przed włożeniem ubrania do pralki, należy je namoczyć.

Prasowanie odzieży sportowej

Zwykle nie jest konieczne prasowanie odzieży sportowej, ponieważ na jej powierzchni nie pojawiają się zagniecenia.

Środki do prania odzieży sportowej

Lepiej nie stosować żadnych płynów zmiękczających podczas prania odzieży sportowej. Mogą one negatywnie wpłynąć na właściwości tkaniny. Warto również zastąpić zwykły proszek do prania preparatem o mniej szkodliwych właściwościach. Dobre będzie na przykład szare mydło lub proszek dla dzieci. Pozwoli to pozbyć się zanieczyszczeń, a jednocześnie nie uszkodzi delikatnej struktury sportowej tkaniny.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…