Home Sprzątanie Pranie ręczne – skuteczne i bezpieczne sposoby

Pranie ręczne – skuteczne i bezpieczne sposoby

6 min czytania
0
0
3,726
pranie ręczne

Obecnie wiele kwestii związanych z praniem rozwiązuje pralka. Jednak pranie ręczne nadal jest niezbędne, aby utrzymać czystość niektórych tkanin. Dlatego też warto wiedzieć jak to robić, by nie zniszczyć danego ubrania i skutecznie usunąć zabrudzenia. Więcej na ten temat dowiecie się, sprawdzając nasz artykuł.

Pranie ręczne od lat towarzyszy gospodyniom domowym, które kiedyś zwyczajnie nie miały innej alternatywy. Na świecie, w biedniejszy rejonach do dzisiaj całe rodziny uczestniczą w wielkim praniu, zazwyczaj przy zbiornikach wodnych i przy użyciu naturalnych środków piorących. Nasze babcie do dzisiaj zapewne pamiętają zapach szarego mydła, które było wtedy absolutną podstawą i używało się go także do utrzymania higieny ciała.

pranie ręczne

Kiedy należy prać ręcznie?

Obecnie nie musimy być przywiązani do tego sposobu, jednak zdarzają się sytuacje, gdzie pranie ręczne jest jedynym rozwiązaniem. Dzieje się tak, gdy nastąpi awaria pralki, a my zostajemy bez tego użytecznego sprzętu na dłuższy czas. Także bardziej przyziemne sytuacje, jak jedna nowa bluzka lub spódnica, która potrafi zafarbować resztę prania, czego zdecydowanie chcemy uniknąć. Najszlachetniejsze tkaniny zazwyczaj nie znoszą pralek, dlatego jedwab, wełna czy kaszmir również muszą być prane w tradycyjny sposób. Warto również uważać na delikatne koronki i unikać prania za pomocą maszyny, ponieważ istnieje ryzyko ich zniszczenia.

Do prania ręcznego wszelcy eksperci polecają jeden, podstawowy środek, a jest nim płyn do prania. Dzieje się tak, ponieważ tego typu rozwiązanie można z łatwością rozpuścić w wodzie, w której chcemy prać. Nigdy nie powinno wylewać się go wprost na materiał, bo może powstać plama, która jedynie narobi nam kłopotów. Idealną temperaturą wody jest ta ok. 25 – 30 stopni Celsjusza. Nie zniszczy ona ubrań, a same kolory podczas procesu i po praniu nie wyblakną. Jest to podobna sytuacja co w praniu poprzez użycie pralki automatycznej.

usuwanie plam

Uciążliwe plamy i sposoby na ich usunięcie

Do wywabiania największych zabrudzeń musisz użyć dodatkowych środków. Zbawienny może być zdecydowanie odplamiacz, który również spróbuj rozpuścić w wodzie lub umieść jego cienką warstwę wprost na plamie. Polecane są również bardziej naturalne środki, takie jak opisywane już kultowe szare mydło oraz mniej tradycyjny płyn do mycia naczyń. Kluczowym dla skutecznego ręcznego prania jest podzielenie ubrań na kolory, ponieważ woda z miski wraz płynem nie uchronią tkanin przed losem, który również spotkać je może w pralce. Na pewno warto przepłukiwać dokładnie dany ciuch, bo inaczej mogą pojawić się niepożądane przebarwienia lub ślady po pozostałej pianie. Tutaj musimy na to uważać osobiście, bo pralka nam w tym nie pomoże.

Jednak najważniejszą poradą, jaką można udzielić względem prania ręcznego jest sposób, w jaki należy potraktować prany materiał. Na pewno nie można pocierać go zbyt mocno. To może spowodować jego zniszczenie oraz przebarwienia. Dużo lepszą alternatywą jest delikatne ugniatanie ubrań przez pewien czas i co kilka minut sprawdzanie, czy dane zabrudzenia się spierają. Pranie ręczne jest zdecydowanie przeznaczone dla osób cierpliwych. Jest natomiast przy tym rozwiązaniem uniwersalnym i często jedynym słusznym, które pozwoli Ci utrzymać garderobę w odpowiednim stanie przez dłuższy czas.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…