Home Artykuły sponsorowane Jak program azotanowy wpływa na uprawy roślin?

Jak program azotanowy wpływa na uprawy roślin?

4 min czytania
0
0
1,853
Program azotanowy - wpływ na uprawę roślin

Duże zużycie nawozów zawierających azotany jest coraz większym, globalnym problemem. Aby przeciwdziałać zanieczyszczeniu środowiska tymi środkami, wprowadzono specjalny program azotanowy. Zmienił on również dotychczasowe procesy związane z uprawą roślin.

Czym jest program azotanowy?

Programem azotanowym nazywa się program działań skoncentrowanych na zredukowaniu zanieczyszczenia wód azotanami – są to związki pochodzące głównie ze źródeł rolniczych, ponieważ od dawna stosowane są one powszechnie jako nawozy.

Od lipca 2018 roku przez Rozporządzenie Rady Ministrów wdrożono nowy program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu, który w skrócie nazywany jest programem azotanowym.

Program ten określa między innymi:

  • terminy używania nawozów,
  • dawki azotu w nawozach mineralnych i naturalnych,
  • zabezpieczenia, gdy prowadzone jest nawożenie azotem,
  • procedury stosowania nawozów na różnych typach gruntów, między innymi zmarzniętych, nasyconych wodą, o dużym nachyleniu,
  • procedury nawożenia w pobliżu cieków i zbiorników wodnych.

Jak program azotanowy wpływa na rolnictwo?

Poprzez wprowadzenie w życie programu azotanowego uprawa musi bazować na zredukowaniu ilości nawozów zawierających azot.

Nawozy te mają duże znaczenie w przypadku wielu roślin, w tym między innymi zbóż. Właściwe zaopatrzenie gleby w azot jest ważne szczególnie przy zbożach ozimych, wymaga go na przykład jęczmień ozimy i inne zboża w tej kategorii.

W jaki sposób rolnicy mogą skutecznie dbać o plony, mimo wdrożenia programu azotanowego?

Aby możliwa była skuteczna uprawa roślin (zgodna z wymogami programu azotanowego), konieczne jest racjonalne nawożenie gleb. W tym celu rolnik powinien przygotować odpowiedni plan nawożenia azotem, który opracowywany jest dla każdej działki osobno.

Dostawcy preparatów dla rolnictwa, w tym między innymi firma Syngenta, służą fachowym wsparciem dla rolników, którzy chcą mieć pewność, że ich plan nawożenia będzie zgodny z obowiązującymi przepisami, a przy tym efektywny.

 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz również

Sprzątanie biur Warszawa – lepiej robić to samemu czy zlecić firmie?

Czystość i porządek w miejscu pracy to rzecz fundamentalna. Świadczy ona zarówno o pracown…