Home Organizacja Przechowywanie ubrań bez tajemnic – jak przechowywać ubrania, by służyły nam długo?

Przechowywanie ubrań bez tajemnic – jak przechowywać ubrania, by służyły nam długo?

10 min czytania
1
0
2,016

Każdy z nas chce, by jego ulubione ubrania posłużyły nam jak najdłużej. Ważne w tym przypadku jest nie tylko odpowiednie pranie tkanin, ale także przechowywanie ubrań tak, by nie uległy zniszczeniom. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, co zrobić by ubrania służyły nam długo!

Przechowywanie ubrań – o czym musisz pamiętać?

Jeśli chcesz by Twoje ubrania posłużyły Ci kilka lat, a nie tylko jeden sezon, musisz pamiętać o tym, że niezwykle ważne jest to, by zostały one wykonane z odpowiednich materiałów. Mało prawdopodobne, że najtańszy sweter z akrylu będziesz nosiła kilka sezonów, nawet mimo odpowiedniego prania i przechowywania. Kluczowy jest także sposób prania. Stosuj się do zaleceń producenta, umieszczonych na metce. W dowiedzeniu się, co oznaczają symbole na metkach, pomocny będzie nasz wpis. Pierz ubrania w odpowiednich temperaturach i przy użyciu przeznaczonych do tego środków.  Jeśli zastanawiasz się, jak prać ubrania oraz czy warto prać w detergentach przeznaczonych do danych tkanin, przeczytaj nasze poprzednie wpisy.

Składanie i wieszanie

Jeśli zastanawiasz się, jak przechowywać ubrania najpierw zrób przegląd swojej szafy. W kwestii tego, czy ubrania powinny wisieć, czy być złożone istnieje kilka wersji. Niektóre osoby są zwolennikami wieszania wszystkich swoich ubrań i akcesoriów, inni natomiast twierdzą, że zajmuje to zbyt wiele miejsca i rzeczy powinny być starannie poskładane lub zrolowane. Najlepiej zmodyfikować dwie te metody i część ubrań mieć powieszonych, a część poskładanych. Ubrania, które lepiej powiesić na wieszaku to eleganckie koszule, żakiety i marynarki, kurtki i sukienki. Poskładać można koszulki, swetry, jeansy i spódnice.

Co lepsze?

W podjęciu decyzji, czy daną rzecz lepiej poskładać czy powiesić pomocna powinna być analiza składu ubrania. Jeśli dana rzecz łatwo ulega zagnieceniom, lepiej będzie ją powiesić. Jeśli z kolei wykonano ją z tkanin odpornych na gniecenie się, może być poskładana. Niektóre swetry, które wykonane są z ciężkich tkanin lepiej poskładać, ponieważ wisząc na wieszaku, ulegną one rozciągnięciu w okolicy ramion.  Do zalet składania ubrań należy to, że taki sposób ich przechowywania zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, natomiast niewątpliwą zaletą ich wieszania jest łatwiejszy dostęp oraz to, że dana rzecz jest lepiej widoczna, a to z kolei oszczędza czas przy szybkim szukaniu stroju do wyjścia.

Przechowywanie ubrań - jak przechowywać ubrania

Przechowywanie ubrań a wieszaki

W przypadku chęci zadbania o odpowiednie przechowywanie ubrań, warto zwrócić uwagę na dobór wieszaków. W przypadku ciężkich płaszczy i kurtek, najlepiej sprawdzą się szersze wieszaki, które utrzymają dany element naszej garderoby. Możemy wykorzystać także różne wieszaki, specjalnie przeznaczone do określonych ubrań czy akcesoriów. Bardzo przydatne będą wieszaki przeznaczone do spodni lub te, które służą do przechowywania apaszek.

Organizery i pudełka

Jeśli przechowujemy dużo rzeczy w szafie, w tym także ubrania robocze, do których zaliczana jest np. odzież medyczna, warto pomyśleć o odpowiednich organizerach. Jeśli mamy bardzo dużo małych przedmiotów (broszki, paski, czapki i szaliki) warto pomyśleć o przechowywaniu ich w odpowiednim pudełku, by nie pogubiły się w szafie. Pomogą one zadbać o efekt wizualnego porządku, a dzięki nim zdecydowanie łatwiej odnajdziemy rzecz, której szukamy. Warto skorzystać także z różnych separatorów do szuflad, które pomogą nam wprowadzić jeszcze większy porządek. Za ich pomocą możesz podzielić większe szuflady na mniejsze części i w ten sposób oszczędzić sporo miejsca.

Specjalne ubrania na specjalne okazje

Chyba niemal każdy ma w szafie rzecz, której nie ubiera na co dzień, a która przeznaczona jest tylko na wyjątkowe okazje. Mogą to być odświętne sukienki, eleganckie garnitury czy sylwestrowe, cekinowe marynarki. Warto zadbać o to, by podczas przechowywania nie uległy zniszczeniu. W tym celu możemy wykorzystać specjalne pokrowce, by zapobiec kurzeniu się nienoszonych elementów naszej garderoby. Ubrania, których nie nosisz często, możesz zapakować także do próżniowych worków i następnie przy pomocy odkurzacza odessać z nich powietrze. W ten sposób zaoszczędzisz sporo miejsca, co jest ważne także np. w przypadku przechowywania rzeczy wykonanych z grubszych materiałów.

Przechowywanie ubrań i butów

Przechowywanie ubrań – a co z butami?

Rady na temat przechowywania ubrań zapewne masz już opanowane, co w takim razie z butami? Jeżeli chcemy jak najdłużej nosić nasze ulubione obuwie, powinniśmy odpowiednio o nie zadbać, przechowując je w należyty sposób. Wszystkie nasze buty powinny stać swobodnie. Jeśli powciskasz je i poupychasz, sprawi to, że stracą one swój kształt i ulegną deformacji. W przypadku gdy dodatkowo zastanawiasz się jak prać buty, koniecznie przeczytaj nasz wpis poświęcony temu zagadnieniu. Jeżeli chcesz odpowiednio przechowywać buty, których nie nosisz w danym sezonie, zadbaj o włożenie do środka prawideł, które zapobiegają odkształceniom. Dodatkowo warto do butów włożyć także saszetkę z odświeżającym zapachem.

A czy Ty masz może jakieś sprawdzone sposoby na przechowywanie ulubionych ubrań w szafie? Co robisz, by tkaniny nie uległy zniszczeniom, a elementy Twojej garderoby długo były w nienaruszonym stanie? Podziel się z nami w komentarzu swoimi pomysłami!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Jeden komentarz

  1. pływak Sebastian

    20 stycznia, 2020 at 9:12 am

    Fajne porady lubię dbać o swoje ciuchy i te porady mi się przydadzą

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…