Home Organizacja Przechowywanie żywności – kilka ważnych metod

Przechowywanie żywności – kilka ważnych metod

7 min czytania
0
0
1,165
Przechowywanie żywności - bezpieczne przechowywanie żywności sposoby

Niemal każdy obywatel, szczególnie mieszkający w europejskich krajach, posiada lodówkę, a w niej zakupione jedzenie i napoje. Jednak czy przechowywanie żywności jest tak proste, jak się wydaje? My udowodnimy Ci, że nie do końca i o wiele rzeczy warto zadbać. Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Warto rozpocząć nasz mini poradnik od jednego z najważniejszych elementów, który znajduje się w tysiącach gospodarstw domowych. Mowa tutaj o chlebie. Nieważne jakiego jest typu, z jakiej mąki i ziaren. Przede wszystkim należy skupić się na sposobie jego przechowywania. Dużo osób popełnia ten błąd, że zaopatrują się plastikowe chlebaki. Niestety, ten materiał i kiepska cyrkulacja powietrza sprawia, że pieczywo szybko traci smak i chrupkość. Aby nie skazywać go na czerstwy żywot za szybko, zaopatrz się w lniany worek lub chlebak drewniany. Worek można też używać do transportu pieczywa ze sklepu lub piekarni. Świeże pieczywo nie zostawi wody na ściankach torby i nie utraci przy tym swoich walorów smakowych. Warto też zamrażać jego nadmiar lub przerabiać na bułkę tartą ten nienadający się już na kanapki.

Przechowywanie żywności ma znaczenie

Na kanapkę znakomicie pasuje również szynka. Jednak wiele osób popełnia kardynalny błąd w postaci zostawiania jej w lodówce w torebce foliowej, w które pakuje się pokrojone plasterki w sklepie mięsnym. Przechowywanie żywności nie powinno polegać na plastiku z małymi wyjątkami, więc najlepiej połóż zakupione wędliny na talerzu lub na korkowej podstawce. Wspomnianą plastikową alternatywą może być włożenie jej także do pojemnika próżniowego, bo jest to technologia w pełni do tego przystosowana. Pamiętaj także, że czas jaki możesz przechowywać szynkę i inne mięsne wyroby zależy także od tego, w którą wędlinę się zaopatrzysz. Najdłużej świeżość utrzymają produkty z mniejszą ilością wody, takie jak kiełbasa czy salami.

Przechowywanie żywności - sposoby przechowywania żywności

Jajka wbrew pozorom nie są tak delikatne i podatne na zepsucie. W niektórych azjatyckich krajach tego typu „zepsute” produkty, po przeprowadzeniu odpowiednich procesów są prawdziwym rarytasem. Jednak przekładając porady na polski grunt, aby jajka były zdatne do spożycia, należy przechowywać je w ciemnym miejscu i zimnym miejscu, najlepiej poza pudełkiem. Bardzo ważne jest też nie mycie ich przed użyciem, bo naturalna powłoka na skorupce chroni jaja przed procesami gnilnymi. W taki sposób mogą one wytrzymać nawet do trzech tygodni. Istnieją również sposoby na przechowywanie jajek w słoikach, poprzez zanurzenie ich w grubej warstwie soli, kiedy ich cieńsza strona skorupki jest skierowana ku otworowi słoja. Jest to jednak na tyle nie potwierdzone, że lepiej pozostać przy standardowych metodach.

Pyszny i zdrowy, ale delikatny miód

Ważne jest również przechowywanie żywności takiej jak miód, który jest bardzo podatny na czynniki zewnętrzne. Podstawą jest trzymanie go z dala od promieni słonecznych. Najlepiej schować słoik z tą pyszną substancją w ciemnej szafce. Należy też zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Powyżej 18 stopni Celsjusza w miodzie mogą zacząć zachodzić niepożądane procesy, powodujące pleśń i ostateczne zniszczenie zapasów. Z pewnością dobrym pomysłem podczas przechowywania tego produktu jest unikanie źródeł ciepła. Wszelka niedaleka obecność kaloryferów, pieców czy innych rur z ciepłą wodą może nas zaskoczyć i popsuć miód, pomimo tego, że ogólnie w pomieszczeniu panuje optymalna temperatura.

Przechowywanie żywności - metody przechowywania żywności

Wcześniej wspominaliśmy o przechowywaniu żywności w innych artykułach, takich jak: Jak przechowywać warzywa i owoce w domu? Tutaj możecie przeczytać małe uzupełnienie. Podsumowując, wbrew pozorom łatwo przez nieuwagę, bądź zwykła niewiedzę zniszczyć naprawdę dobre produkty spożywcze. Choć większość wyciąga tego typu nauki, jakie mogliście dzisiaj przeczytać, z rodzinnego domu, to jednak czasem warto uzupełnić swoją wiedzę o parę istotnych wskazówek. Zawsze mogą oszczędzić Wam potencjalnych nieprzyjemności. Życzymy Wam smacznego dnia!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…